Voda v slovenských vodovodoch obsahuje plasty, potvrdil najnovší výskum

  • Myslel si si, že voda z vodovodu je tou najlepšou voľbou? Najnovšie testovania ťa nepotešia.
drank
unsplash.com/orbmedia.org
  • Myslel si si, že voda z vodovodu je tou najlepšou voľbou? Najnovšie testovania ťa nepotešia.

Slovensko má najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe. Je ňou Žitný ostrov, ktorý predstavuje nádrž statických podzemných vôd. Z tejto využiteľnej kapacity pitnej vody by bolo možné pri bežnej spotrebe zásobovať viac ako 16 mil. obyvateľov. Ak keď tu máme vody dosť, nemusí byť tak dokonalá, ako si o nej myslíme.

Najväčším problémom pitnej vody sú baktérie, dusičnany, ťažké kovy, ropné produkty, pesticídy, chlór, fluór a v neposlednom rade zvyšky liekov a antikoncepcie, ktoré čističky nedokážu odstrániť.

Takéto látky samozrejme nie sú zdravým balzamom pre naše telo. O to smutnejší je fakt, že tieto látky sa v pitnej vode objavujú čoraz častejšie. Kvalita pitnej vody sa tak neustále zhoršuje a kvôli tomu vznikajú zbytočné zdravotné problémy.

Foto: pexels.com

Výskum globálnej mimovládnej organizácie sídliacej vo Washingtone Orb Media, o ktorom informoval denník SME, ukázal, že plastové mikročastice sú v zdrojoch pitnej vody nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku.

V teste sa objavilo 159 vzoriek z 5 svetových kontinentov. Nepríjemnou správou je, že až 83 % vzoriek obsahovalo mikroskopické plastové vlákna.  Keď sú vo vode, nie je potom vylúčené, že ich máme aj na tanieri.

Plast náš každodenný…

Od roku 2004 sa produkcia plastu na svete zvýšila o 38 percent, pričom ročne skončí podľa údajov OSN v mori 5 až 12 miliónov ton tohto materiálu.

Z mora na naše taniere

Malé čiastočky plastu konzumujú drobné živočíchy, ktoré filtrujú vodu, ako napríklad dafnie.Tieto malé živočíchy konzumujúce mikroplasty v prírode zjedia väčšie zvieratá, tie ešte väčšie, až nakoniec skončia na našom stole. Je preto naivné si myslieť, že ak plasty vplývajú na zvieratá nemá to dosah aj na nás.

Foto: pexels.com

Plasty v oblečení robia väčšiu škodu, ako si myslíme

Podľa štúdie, ktorú dala na University of California v Santa Barbare urobiť odevná firma Patagonia vyrábajúca outdoorové oblečenie, sa pri praní „fleecky“ dostane do odpadovej vody 81 až 250-tisíc týchto mikroskopických vlákien.

Zatiaľ, čo vedci pracujú na úprave tkanív tak, aby sa z nich vlákna neoddeľovali, máme možnosť ich nahrádzať prírodnými materiálmi. Napríklad polyamid sa dá nahradiť vlnou merino, ktorá má takmer identické vlastnosti. Ekologické oblečenie tak nie je len hipsterskou vychytávkou, ale vecou, nad ktorej používaním by sa mal zamyslieť každý rozhľadený človek.

Foto: orbmedia.org

Aj kozmetika má v sebe čiastočky plastov

Viaceré krajiny sa snažia zakázať kozmetiku s obsahom mikroplastových guľôčok. Napríklad Holandsko pracuje na tom, aby aspoň 80 percent kozmetiky neobsahovalo mikroplasty. To isté sa deje aj v USA, kde v roku 2015 schválili zákaz výrobkov s mikroplastovými guľôčkami, ktorý museli výrobcovia splniť do júla 2017. Mnoho ľudí by bolo určite prekvapených, keby zistilo, koľko percent plastov obsahuje ich peeling či sprchový gél.

Ako chutia plasty v pive?

Mikroplasty neohrozujú len moria, ale napríklad aj pivo. V Nemecku si vedci zobrali pod mikroskop 24 najobľúbenejších značiek piva a boli tam. V každom z nich našli plastové kúsočky. Vitajte v 21. storočí, ktoré sa nesie v znamení najpokrokovejších technológií, objavovaní vzdialených planét, ale aj v znamení vedomej deštrukcie planéty, materiálmi ako sú plasty.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá