Volkswagen spraví radikálne riešenie s dieselovými modelmi kvôli novému zákazu vjazdu do miest

  • Nemecko sa chystá zakázať vjazd starším dieselovým vozidlám do centra miest
  • Niektoré mestá zavedú prvé opatrenia už do konca apríla po doručení kompletného vyjadrenia od súdu
  • Volkswagen sa cíti pokles predaja dieselových modelov, a tak sľubuje ich odkúpenie v prípade, ak by boli postihnuté zákazom
Jetta TDI engine
Volkswagen
  • Nemecko sa chystá zakázať vjazd starším dieselovým vozidlám do centra miest
  • Niektoré mestá zavedú prvé opatrenia už do konca apríla po doručení kompletného vyjadrenia od súdu
  • Volkswagen sa cíti pokles predaja dieselových modelov, a tak sľubuje ich odkúpenie v prípade, ak by boli postihnuté zákazom

Zákaz dieselových vozidiel v rámci nemeckých miest sa pomaly, ale isto blíži a toto opatrenie spôsobuje vrásky nielen na tvárach majiteľov dieselových vozidiel, ale aj automobilkám, ktoré dieselové vozidlá vo veľkom vyrábajú. Spoločnosť Volkswagen má pomerne širokú ponuku dieselov, takže je jasné, že sa cíti trošku ohrozená. Treba však podotknúť, že nové modely dieselových vozidiel s veľkou istotou nebudú týmto zákazom postihnuté.

motor

Možno aj preto prišla firma so smelými sľubmi. Ponúkla možnosť odkúpiť všetky novšie vozidlá, ktoré by boli čírou náhodou týmto zákazom postihnuté. Aby potenciálnych kupcov ešte viac motivovala k nákupu nových vozidiel, sľúbila, že ich v prípade problémov odkúpi za aktuálnu cenu na trhu. Toto je lákavý sľub, ktorý určite presvedčí množstvo záujemcov, ktorí sa z nejakého dôvodu rozhodli nákup dieselu odložiť.

Opatrenie má zvýšiť predaje

Samozrejme, aby mal majiteľ nárok na tieto fantastické výhody, bude musieť splniť určité podmienky. Možnosť odkúpenia sa bude týkať vozidiel zakúpených medzi aprílom až koncom tohto roka. Na požiadanie o spätné odkúpenie má majiteľ lehotu maximálne tri roky od zakúpenia. Na odkúpenie má nárok v prípade, že mesto, v ktorom dlhodobo býva alebo pracuje, sa rozhodne tento zákaz pre diesely zaviesť.

automobil volkswagen

A aby tých podmienok nebolo málo, zákazník, ktorého vozidlo bude odkúpené, musí získané financie využiť na nákup iného vozidla značky, na ktoré sa zákaz nebude vzťahovať. V konečnom dôsledku sa jedná o win-win situáciu. Na jednej strane je toto opatrenie dobré aj pre zákazníka, lebo sa nemusí obávať toho, že by svoje vozidlo nemohol využívať. Na strane druhej samotná automobilka predá viac vozidiel a nebude musieť obmedzovať výrobu.

diesel

Ako toto opatrenie zafunguje, a či naozaj pomôže nakopnúť predaje dieselových vozidiel, ktorých predaje začali po oznámení zákazu v Nemecku rapídne klesať, je otázne. Aj pár percent k dobru je však plusom. Kontroverzný rozsudok, ktorý vydal súd v Lipsku, rozdelil krajinu na dva tábory. Ochrancovia prírody sa tešia, majitelia starších dieselov už menej.

Pozitívom na celej situácii je to, že každé mesto sa môže rozhodnúť, ako s danou možnosťou naloží. Množstvo menších miest pravdepodobne vstup dieselom nezakáže. Medzi prvými mestami, ktoré sa chystajú zákaz zaviesť, je napríklad Hamburg, kde by sa tak malo stať už koncom tohto mesiaca.

Viac o vývoji v Nemecku a sa dozvieš TU.

zdroj: bbc.com , usatoday.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech