Volvo mení svet nákladnej dopravy. Automobilka predstavila revolučný autonómny ťahač bez kabíny

  • Automobilka Volvo patrí medzi najväčších inovátorov v automobilovom priemysle
  • Po predstavení automobilu bez volantu, ktorý bol vybavený posteľou prišlo ďalšie šokujúce oznámenie
  • Ťahač Vera si poradí úplne bez šoféra a má šancu zmeniť budúcnosť nákladnej dopravy
ťahač volvo
volvo
  • Automobilka Volvo patrí medzi najväčších inovátorov v automobilovom priemysle
  • Po predstavení automobilu bez volantu, ktorý bol vybavený posteľou prišlo ďalšie šokujúce oznámenie
  • Ťahač Vera si poradí úplne bez šoféra a má šancu zmeniť budúcnosť nákladnej dopravy

Švédska automobilka Volvo patrí právom medzi spoločnosti, ktoré formujú budúcnosť dopravy. Volvo nielenže experimentuje v oblasti osobnej dopravy, ale rozvíja aj tu nákladnú. Mnohoročné skúsenosti v oblasti ťahačov a ochote neustále inovovať sa pretavili do reality v podobe ťahača Volvo Vera.

Nejedná sa o žiadny virtuálny návrh, jedná sa o skutočný a funkčný koncept bez kabíny, ktorý môže zmeniť svet nákladnej dopravy ako ho poznáme teraz. Ak sa pozrieš na obrázky, pravdepodobne zistíš, že nevieš, čo si máš myslieť. Samotný ťahač totiž pripomína futuristické športové vozidlo pre jednu osobu.

Ako bude vyzerať nákladná doprava o 10 rokov?

Skutočnosť je však taká, že sa jedná o ťahač, ktorý si hravo poradí s nákladom o hmotnosti 32 ton. Revolučný stroj bol navrhnutý tak, aby plne nahradil súčasné ťahače, ktoré riadia ľudskí vodiči. Volvo Vera je supermoderným ťahačom, ktorý je primárne určený na prevoz nákladu na kratšie vzdialenosti. Všetky Vera ťahače v oblasti dokážu spoločne komunikovať aj na diaľku a sú napojené na cloudový systém.

Jedná sa o plnohodnotné elektrické stroje, ktoré môžu pracovať 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Vozidlá sú samozrejme autonómne. Mali by byť preto spoľahlivejšie a presnejšie ako skutočný vodič. Okrem toho je vozidlo ekologické a zároveň veľmi tiché.

Má vôbec predstavená novinka nejaké nevýhody? Jedinou nevýhodou je nižšia rýchlosť, ktorá bola zvolená z dôvodu zachovania bezpečnosti premávky. Toto opatrenie je logické, pretože elektrické vozidlá majú vyššie zrýchlenie a musia brať do úvahy iné automobily riadené ľuďmi. Ťahač je súčasnosti v stave konceptu, avšak Volvo ho plánuje vyrábať vo veľkom. Na vozidle sa stále pracuje. Automobilka chce totiž zákazníkom priniesť prémiový zážitok a bezproblémovú prevádzku.

Vera bude spočiatku nasadená na kratšie úseky v rámci prístavov a veľkých skladov. Po tom, čo automobilka získa na základe ostrého nasadenia nové skúsenosti, plánuje rozšíriť možnosti prepravy aj na dlhšie vzdialenosti. Viac informácií sa dozvieš v priebehu ďalších mesiacov.

zdroj: volvotrucks.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK