Záhady Zeme: Skrýva sa pod zemským povrchom obrovský oceán?

  • Vedel si, že sa pravdepodobne denne prechádzaš po obrovskej vodnej ploche?
  • Na prvý pohľad nereálna predstava však môže byť skutočnejšia, než si myslíš
  • Hlboko pod zemským povrchom sa pravdepodobne nachádza obrovský oceán
zem
facebook.com
  • Vedel si, že sa pravdepodobne denne prechádzaš po obrovskej vodnej ploche?
  • Na prvý pohľad nereálna predstava však môže byť skutočnejšia, než si myslíš
  • Hlboko pod zemským povrchom sa pravdepodobne nachádza obrovský oceán

Ak nevieš plávať, tak si priprav záchranné koleso. Čo ak náhodou praskne zemská kôra a ty sa ocitneš v tmavej a studenej vode? Sci-fi? Nemusí to tak byť. Naša Zem toho skrýva pravdepodobne viac, ako by si si myslel. Napríklad namiesto pekla tu pravdepodobne narazíš na nefalšovaný podzemný oceán v zaujímavej podobe.

Ak ešte stále krútiš hlavou, tak existujú nezvratné dôkazy. Zem proste obsahuje podzemnú vodu, to je fakt. Koľko jej však obsahuje? A v akej maximálnej hĺbke sa môže nachádzať? Na túto otázku sa snažili priniesť odpoveď mnohí. Dnes takmer s istotou vieme, že voda sa nachádza aj v hĺbke niekoľko stoviek kilometrov pod povrchom. Prezradil to jeden jediný hnedý diamant, ktorý sa na povrch dostal vďaka sopečnej erupcii.

Neskutočné zásoby vody

Zem pozostáva s viacerých vrstiev. Prvou je zemská kôra, ktorá dosahuje hrúbku okolo 48 kilometrov. Pod ňou nájdeš vonkajší a vnútorný plášť a následne vonkajšie a vnútorné jadro. Oba zemské plášte dosahujú hrúbku až 2 900 kilometrov. Trojmilimetrový diamant, ktorý našli v Brazílii v roku 2014, sa totiž sformoval v hĺbke 644 kilometrov. To by nebolo nič zvláštne. Zvláštnym objavom bol ale minerál, ktorý tento diamant obsahoval.

Ringwoodit, ako sa nazýva, totiž miluje vlhko a vodu a rád ju do seba absorbuje. V tomto kúsku našli 1,5% vody. Na prvý pohľad malé množstvo však prezradilo tajomstvo. V zemských plášťoch sa jednoducho musí nachádzať nejaká tá voda aj napriek tvrdeniam, že sú vlastne suché. Predpokladá sa, že sa môže nachádzať v miestach, kde jeden plášť prechádza do druhého. Ako však takáto masa vody vyzerá? Bude mať podobu povrchového oceánu?


Na túto otázku zatiaľ neexistuje jednoznačná odpoveď. Môže sa tu nachádzať voda v podobe, v akej ju poznáme na povrchu. Pravdepodobnejšia však bude druhá možnosť. Voda sa tu síce nachádza, no nemá tekutú podobu, ale je uložená v mineráli Ringwoodit. Množstvo vody v podzemnom oceáne je omnoho vyššie ako množstvo vody na povrchu Zeme. Nech je skutočnosť akákoľvek, je fascinujúce odkrývať všetky nové záhady, ktoré sa nachádzajú pod zemským povrchom.

zdroj: curiosity.com , newscientist.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech