Vraždy, krádeže aj fotografie týraných detí. To všetko ľudia ponúkajú na dark webe. Vystopovať páchateľa trestného činu je však ťažké

  • Pojem dark web je už pomerne známy aj širokej verejnosti
  • Čo skrýva a dá sa použiť aj prospešne?
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, flickr/Marco Verch Professional Photographer
  • Pojem dark web je už pomerne známy aj širokej verejnosti
  • Čo skrýva a dá sa použiť aj prospešne?

To, že sú internet a sociálne siete častým zdrojom nešťastia, nie je nijakou novinkou. Neustále porovnávanie a túžba po úspechu nikomu na psychickej pohode nepridáva.

Tie najtemnejšie časti internetu sú však aj zdrojom ilegálnej činnosti.

Všetko, o čom si počul

Pojem dark net pravdepodobne poznáš. Asi vieš aj to, že ide o časť internetu, v ktorom nie je možné prehliadať pomocou štandardných nástrojov. 

Hneď na úvod chceme uviesť, že podobným textom nikoho nenabádame k používaniu podobných stránok. Ide skôr o akési objasnenie temnej časti siete. Mnohí totiž nevedia, zdrojom akých zverstiev dokáže online priestor byť.

YouTuber JurajVie v súvislosti s problematikou objasnil, že to, na čo internetový priestor zvyčajne používame, je len drobnou časťou z toho, čo sa v jeho tajných zákutiach skrýva. Vysvetlil, že internet sa skladá z akoby 3 hlavných častí.

Hlavu jej druha našli na záchode vo vlaku. Najbrutálnejšia slovenská vrahyňa je dodnes synonymom hrôzy

Prvou je surface web, na ktorom nájdeme všetky e-shopy, blogy aj videá, ktoré bežne pozeráme. Druhou čaťsou je deep web, ktorý tvorí drvivú väčšinu internetu. K nemu podľa slov JurajaVie patrí všetko, čo nevedia nájsť internetové vyhľadávače.

Jedná sa teda napríklad o tvoju e-mailovú schránku, bankové účty, archívy a súkromné fóra. Najspodnejšou a zároveň najtemnejšou vrstvou internetu je Dark web, ktorý tiež nie je bežne dohľadateľným.

Surface web, deep web a dark web

Ako sme už uviedli, ku dark webu sa s obyčajným webovým prehliadačom dostať nedá. Na jeho prezeranie sa zväčša využíva The Onion Router (Tor). Využitie býva dvojaké.

„Ide najmä o ponúkanú anonymitu, ktorú dark web zabezpečuje. Na jednej strane ponúka možnosti pre ilegálne, zlé, alebo až odporné veci. Na druhej strane môže byť anonymita využitá aj prospešne, napríklad v krajinách s totalitným režimom. Ľudia môžu Tor využiť na obídenie blokovania určitých stránok štátom. Novinári ho tiež môžu využívať na bezpečnú komunikáciu. Počul som aj o tom, že niektoré spravodajské stanice majú na dark webe zriadené portály pre informátorov,“ povedal pre Startitup youtuber JurajVie.

Ten ďalej vysvetlil, že v priestoroch dark webu sa zväčša platí bitconami a všetko, o čom si počul, že sa tu dá nájsť, sa tu (žiaľ) skutočne objavuje.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Espaço Científico (@espacocientifico)

Odporné zverstvá

Obsah prístupný na dark webe nemusí slúžiť výlučne ku kriminálnej aktivite. Pôvodne všetko vzniklo pre zaisteniu anonymity pre účely, v ktorých je ochrana súkromia kľúčová. Dark web teda môže pomôcť, no zároveň aj škodiť.

Temnejšia stránka je viac než špinavá. Portál Irish Times uvádza, že prostredníctvom dark webu je možné objednať vraždu za 45 000 dolárov, zatiaľ čo obeť so zmiznutím bez stopy stojí 60 000 dolárov.

Azda najhorším je fakt, že súčasťou ponuky sú aj deti. Web je plný detskej pornografie alebo receptov, ako a ktoré časti ľudského tela nakrájať, uvariť a zjesť.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: youtube/jurajvie, Irish Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá