Vybrali sme 10 najkrajších dolín Slovenska. Tu sa doslova ocitneš v zimnej rozprávke

  • Biele doliny a zamrznuté, mohutné hory okolo nás
  • Na zimné pohľady týchto miest tak skoro nezabudneš
Najkrajšie doliny Slovenska
Instagram/ the__art_of_freedom a borievkyphotogallery
  • Biele doliny a zamrznuté, mohutné hory okolo nás
  • Na zimné pohľady týchto miest tak skoro nezabudneš

Prekrásne túry, obzvlášť v týchto zimných mesiacoch, keď sú viaceré horské vrcholky uzavreté, sa dajú absolvovať aj v samotných dolinách. V týchto prípadoch ide skutočne o výlety naprieč rozprávkovým, bielym kráľovstvom, akých naša malá krajina ponúka hneď niekoľko.

1. Veľká a Malá Studená dolina

Dve susediace doliny nie sú známe len vďaka známym tatranským chatám, ktoré tu nájdeš: Téryho, Zbojnícka, Zamkovského, Rainerova, Bilíková, ale aj vďaka svojej prekrásnej ľadovej krajine, z ktorej nespustíš oči.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk

Vo Vysokých Tatrách je cez zimu menej možností, kam sa vybrať na túru, no chodníkov do týchto dolín sa zimné zákazy netýkajú a preto jediné, čo okrem priaznivého počasia potrebuješ, je už len odhodlanie si tých pár hodín poctivo odkráčať. Odmena je zaručená.

Krajina ako z rozprávky či doby ľadovej. Pozri sa, ako nádherne to teraz vyzerá v Tatrách a ako fungujú

2. Bielovodská dolina

Hovorí sa o nej ako o najväčšej, najmohutnejšej a najfotogenickejšej doline nie len Tatier, ale i Slovenska. Fotografie z nej vyzerajú ako z inej krajiny a skôr pripomínajú oveľa väčšie národné parky Severnej Ameriky než naše  Tatry.

V zime si ale ohľadom Tatier treba dobre všímať a vopred pozrieť, ktoré chodníky sú sprístupnené. Ako aj vyššie menované Studené doliny, v zime končia pre turistov napríklad pri Zbojníckej či Téryho chate, ďalej na Priečne sedlo sa v zime nesmie, tak aj Bielovodská dolina má svoju bezpečnostnú stopku, ktorá začína pri horárni.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomasz Kołodziejczyk (@the__art_of_freedom)

3. Vrátna dolina

Na chvíľku si dáme oddych od Vysokých Tatier a pozrieme sa aj do iných pohorí Slovenska. Na zozname určite nemôže chýbať Vrátna dolina pri Terchovej, v Malej Fatre. Už len vstupná brána do doliny – skalné útvary zvané Tiesňavy – stojí za návštevu.

Najkrajšie miesta Malej Fatry, ktoré ako pravý Slovák musíš vidieť

Takmer všetky známe vrcholy Malej Fatry tu budú okolo teba. Pokojne môžeš vyjsť či sa lanovkou pod Chlebom odviesť aj hore na vrcholy a vychutnať si túto Jánošíkovu dolinu z hrebeňov tohto nádherného národného parku Slovenska.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vrátna Malá Fatra (@vratnamalafatra)

4. Demänovská dolina

Pozrieme sa aj do Nízkych Tatier a do veľmi známej Demänovskej doliny – najkrajšia a najznámejšia dolina Nízkych Tatier, ako ju právom opisujú všetky turistické stránky.

Prechádzať ňou môžeš či už pôjdeš na jeden z obľúbených vrcholov tohto pohoria Ďumbier, Chopok, Kráľova hoľa, Poľana, alebo sa zastavíš cestou na zimnú lyžovačku do strediska Jasná. Vstup do krásnej Demänovskej ľadovej jaskyne v doline je bohužiaľ cez zimu zatvorený.

zdroj: TMR

5. Kvačianska a Prosiecka dolina

Nádherné scenérie a doliny rozhodne netreba hľadať len v našich národných parkoch. Kysuce, Orava, Liptov a ďalšie regióny Slovenska ponúkajú taktiež množstvo takýchto miest. To, že nie všetky krásy Slovenska sú v národných parkoch, dosvedčuje napríklad Kvačianska a jej sused Prosiecka dolina.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Miroslav Mäsiar (@masiar.miroslav)

Pre mnohých, aj skúsených turistov, sú práve tieto dve doliny tie z najkrajších, aké môžeš na Slovensku vidieť. Nájdeš ich medzi Oravou a Liptovom v Chočských vrchoch, kde sa zároveň nachádza aj najkrajší 360-stupňový výhľad na Slovensku – z vrcholu Veľký Choč. Akýmsi známym symbolom týchto dvoch prekrásnych dolín je starý, drevený mlyn, ktorý pomáha vytvárať priam dokonalú, slovenskú dolinu.

Výhľad z neho je dychberúci. Navštívili sme najkrajší výhľad Slovenska

6. Mengusovská dolina

Ďalším tatranským obľúbencom je Mengusovká dolina, ktorou si už možno prechádzal, ak si šiel na Rysy.

Tieto túry sú cez zimu zakázané, no pozrieť sa do tejto doliny dá – opäť pripomíname, že si treba pozrieť „zimné uzávery vo Vysokých Tatrách“, kadiaľ a kam až môžeš v zime ísť. Najradšej máme fotografie tejto doliny sponad Popradského plesa, ako sa tiahne za chatou až k tatranským štítom.

7. Tatry sú samostatnou kapitolou

Vysoké Tatry ponúkajú v zime viacero ďalších doslova rozprávkových dolín. Ide o naozaj jedinečné, naše najvyššie veľhory a ešte by pár tatranských mien na tomto zozname „najkrajších zimných dolín Slovenska“ malo mať svoje miesto: Kôprová dolina, Javorová dolina či veľmi známa Tichá dolina, ktorá je v rámci Tatier ešte samostatnou „národnou prírodnou rezerváciou“.

Zároveň ale nimi nechceme zatieniť aj zvyšok krajiny, ktorý určite má čo ukázať. Preto zvyšné doliny Vysokých Tatier jednoducho dáme do tejto jednej priečky.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk

8. Blatnická a Gaderská dolina

Po Jánošikovej Malej Fatre pri Terchovej zavítame aj na Turiec, tentokrát do Veľkej Fatry – výškovo nižšia než Malá, no rozlohovo väčšia. Konkrétne do jej dvoch najznámejších dolín, ktoré sa dajú absolvovať v rámci jednej turistiky, Blatnickej a Ganderskej doliny.

Mohutné bralá, fatranský kaňon, skalné veže a rôzne iné skalné útvary pod horskými hrebeňmi sú dôvodmi, prečo si aj Turiec a Veľká Fatra vyslúžili svojho zástupcu na tomto zozname.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Boris Michaliček / Slovakia🇸🇰 (@borievkyphotogallery)

9. Zádielska dolina

Dajme šancu aj východnému Slovensku, presnejšie Slovenskému krasu, kde majú Košičania jednu z najkrajších dolín Slovenska po ruke – štátnu prírodnú rezerváciu Zádielska dolina.

Možno presnejší výraz by bol kaňon, ktorý miestny potok Blatnica vytvoril vo vápencových skalách. Či ide o jar, leto, jeseň alebo zimu, aj Zádielska dolina ostáva krásnou a zaujímavou v každom období. Hoci na to pravé zimné obdobie sa tu musí ešte počkať. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Fl_dronegraphy (@fl_dronegraphy)

10. Žiarska dolina

Západné Tatry a takzvané Roháče sú akoby samostatnou kapitolou a samostatným pohorím na okraji Tatier. A hoci nemajú práve tie najvyššie tatranské výšky, pre mnohých sú aj najkrajšou alebo minimálne jednou z najkrajších oblastí našich veľhôr – vrátane autora článku.

A presne to isté sa dá povedať aj o poslednom menovanom na tomto zozname najkrajších dolín – Žiarsku dolinu.

Samotná dolina ponúka priestor na turistiku, bežky, dá sa tu lyžovať, dokonca v letnom období za vhodných podmienok raftovať. Tatry svojimi najvyššími vrcholkami nekončia, len akoby ponúkajú priestor na iné, rovnako krásne „Tatry“.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jakub Mikuláš (@jakubmikulas)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech