Výhľady sú na nezaplatenie, hovorí mladý traktorista. Prekvapí ťa, koľko dokáže zarobiť

  • Šimon Čech má len 22 rokov
  • Počas roka si dokáže zarobiť lákavú sumu
  • Dnešné hospodárstvo vyzerá úplne inak, než si možno myslíš
Šimon Čech - traktorista
Šimon Čech
  • Šimon Čech má len 22 rokov
  • Počas roka si dokáže zarobiť lákavú sumu
  • Dnešné hospodárstvo vyzerá úplne inak, než si možno myslíš

Život traktoristov na Slovensku nie je vôbec zlý. Potenie sa v traktore pri vysokých horúčavách či pomalé jazdy na cestách? Tak vyzeralo slovenské poľnohospodárstvo pred niekoľkými dekádami. 

Mladá generácia o príchode inovácií do tohto segmentu často nevie a má o ňom zlú mienku. Traktorista Šimon Čech z obce Víťaz pri Prešove ťa ale presvedčí o opaku. Podľa neho je poľnohospodárstvo na dobrej úrovni, aj keď by na tom mohlo byť oveľa lepšie.

Prečo dnešná mládež pohŕda takouto robotou a radšej by sedeli niekde v kancelárii? Ako vôbec vyzerá deň traktoristu a kedy sa 22-ročný muž dostal po prvýkrát do traktora? Šimon nám na tieto otázky zodpovedal a prezradil veľa ďalších zaujímavostí, ktoré potvrdzujú, že inovácie a digitalizácia zmenili dnešné poľnohospodárstvo na nepoznanie.

  • Na akej úrovni je poľnohospodárstvo na Slovensku?
  • Ako vyzerá bežný deň traktoristu počas celej sezóny?
  • S čím všetkým sa Šimon stretáva vo svojej práci?
  • Koľko si dokáže zarobiť za jednu sezónu?

Čo ťa viedlo k tomu vymeniť klasický život dnešnej generácie za traktor?

K tomu klasickému životu dnešných ľudí, medzi mladými ľuďmi veľmi obľúbenému kancelárskemu životu, som sa zatiaľ ešte nedostal. Zmaturoval som v roku 2019 a o dva dni som mal podpísanú zmluvu na traktor. Preto môžem povedať, že ten bežný život ma ešte obchádza. Ale môžem povedať, že pre mňa sa klasický život pomalým tempom stáva tento štýl, život v traktore.

Máš v rodine niekoho, kto ťa motivoval k tomuto kroku, alebo tvoj zápal pramení z teba?

Jednak ma to bavilo od mala a bol som vždy naklonený k strojom. Ten môj zápal určite pochádza aj z otcovej strany, ktorý ma k tomu viedol, keďže máme aj doma veľa poľnohospodárskej techniky.

Spomínal si, že pochádzaš z dediny. Čo sa ti na živote na dedine páči najviac?

Určite je to iný život ako v meste, keďže na dedine sa všetci poznajú. Každý pomôže, keď je treba. Máme tu krásny rodinný život a skvelú atmosféru, čo pochopí naozaj len človek, ktorý žije taktiež na dedine. Treba spomenúť, že tu máme obrovský pokoj a najbližšie veľké mesto sa nachádza cca 30 km, čo je v tomto ohľade Prešov.

Inšpirovala ťa k tejto robote rodina, alebo je to u vás generačne dané?

Môj otec, jednoznačne. Videl, že ma to bavilo, a preto ma k tomu viedol. Aj preto som nikdy nemal dôvod myslieť na nejaký kancelársky život. Našiel som sa v tomto, bavilo ma to. Ako ma od mala viedli k strojom, tak sa to ku mne pridružilo. Ani som sa nenazdal a zrazu mi ten traktor prischol a nevedel by som si predstaviť pracovať niekde inde.

Má podľa teba dnešná generácia vzťah k manuálnej práci a prírode?

Zastávam názor, že skôr nie. Každý mladý človek by chcel byť skôr youtuber, podnikateľ a tak, čo, samozrejme, nie je zlý nápad, ale ten kontakt s tou prírodou z pohľadu mladých klesá. Rešpektujem však rozhodnutie každého.

Česť výnimkám, ktoré sa chcú taktiež dostať do tohto segmentu. Poznám naozaj veľa mladých, ktorých to tiež ťahá k traktorom, a som rád, že stále medzi nami kráčajú aj takí ľudia – otvorení životu na poli. 

U mňa to prišlo naozaj v skorom veku. Vtedy som ešte nedočiahol ani na pedále, tak som sedel na spolujazdcovi. Ale moja prvá skúsenosť s traktorom… mohol som mať 8 rokov.

Šimon Čech - traktorista
zdroj: Šimon Čech

Zhrnul by som to asi tak, že či už to je kancelársky život alebo traktor… sto ľudí, sto chutí. No aj tak si myslím, že mladá generácia má už viac bližšie k digitálnemu prostrediu a pomaly zabúdajú na ten klasický život v opojení prírody, ktorí zažívali naši starí rodičia.

Koľko si pri tvojej práci dokážeš zarobiť? Zarába sa rovnako aj v ostatných firmách s podobným zameraním?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá