Výnimočný učiteľ v chudobnej Ghane vyučuje prácu s počítačmi bez počítača

  • Africký štát Ghana bohatstvom rozhodne neoplýva, to však nemusí byť vždy problémom
  • Jedna škola dokonca do výučby zahrnula výpočtovú techniku.
  • Problémom je, že tu žiadnu nemajú
  • Učiteľ Owura Kwadwo sa rozhodol, že zo svojich žiakov vykreše počítačovo gramotných jedincov nech sa deje čokoľvek
učiteľ
facebook.com
  • Africký štát Ghana bohatstvom rozhodne neoplýva, to však nemusí byť vždy problémom
  • Jedna škola dokonca do výučby zahrnula výpočtovú techniku.
  • Problémom je, že tu žiadnu nemajú
  • Učiteľ Owura Kwadwo sa rozhodol, že zo svojich žiakov vykreše počítačovo gramotných jedincov nech sa deje čokoľvek

Ak si myslíš, že v chudobných krajinách sa ľudia nechcú vzdelávať, si na omyle. Práve naopak. Títo ľudia si vzdelanie vážia omnoho viac ako napríklad u nás, kde sa na náš školský systém valí vlna kritiky. V porovnaní s chudobnými miestami na Zemi je však naša forma výučby priam dokonalá. V afrických krajinách majú školy často podobu jednej miestnosti s ošarpanými stenami, tvrdými drevenými lavicami a stolmi, oproti ktorým sú tie naše priam kráľovským luxusom.

Aj keď sa tieto školy s našimi nedajú vôbec porovnávať, sú vždy plné nadšených mladých ľudí, ktorí priam nasávajú všetky informácie, ktoré im vyučujúci sprostredkuje. Jednoducho si vážia to, že sa môžu vôbec učiť. K výučbe čítania a písania nie je potrebné mnoho. Stačia knižky a tabuľa a všetko prebieha úplne hladko. Čo však v prípade, keď sa extrémne chudobná stredná škola rozhodne vyučovať prácu s počítačmi, pričom sa tu nenachádza ani jeden počítač?

Vzdelávacia inštitúcia v oblasti Betenase v Ghane sa rozhodla presne pre takýto nezvyčajný krok. Tento predmet by mal byť dokonca súčasťou záverečnej skúšky. Na výučbu sa odhodlal učiteľ Owura Kwadwo, ktorý si musel poradiť ako najlepšie vedel. Čierna tabuľa sa tak premenila na počítačovú obrazovku a učiteľ sa stal vynikajúcim majstrom v kreslení. Počítačovú plochu totiž kompletne nakreslil na tabuľu, a to v skvelých detailoch.

Počítačové vybavenie priamo od Microsoftu je na ceste

Deti sa sak cítili, ako keby mali počítač priamo pred svojimi očami. Šikovný učiteľ svoju formu výučby zdieľal na svojom facebookovom profile. Snímky ho zachytávajú pri výučbe Wordu. Samotný Owura to berie ako niečo prirodzené. Milujem svojich študentov, takže musím urobiť všetko preto, aby pochopili tomu, čo učím,“ vyjadril sa skromne.

Tieto obrázky vzbudili obrovský ohlas a na učiteľa sa zosypalo množstvo chvály. Snímky zdieľali tisíce ľudí. Bola len otázka času, kedy sa príspevok dostane k tej správnej osobe a stane sa zázrak. Post sa dostal k podnikateľke Rebecce Enonchong z Kamerunu. Tá kontaktovala Microsoft a upozornila na to, že vyučujúci učí počítačové programy bez príslušného vybavenia. Táto černošská podnikateľka a zakladateľka firmy AppsTech je známa snahou o rozširovanie moderných technológií v Afrike. Jej krok tak nebol vôbec prekvapením.

V utorok Microsoft zareagoval a rozhodol sa do školy poslať kompletné počítačové vybavenie aj s príslušnými materiálmi na výučbu. Deti v škole sa tak vôbec po prvýkrát vo svojom živote dostanú do kontaktu s najnovšími technológiami. Je takmer isté, že z niektorých vyrastú špičkový odborníci, ktorí si nájdu prácu možno aj v samotnom Microsofte.

zdroj: dailymail.co.uk , en.wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech