Vyrastá u nás potichu stredoeurópske Sillicon Valley? Denník Financial Times označil Bratislavu za stredisko inovácií

  • Bude Danube Valley európskou odpoveďou na americké inovácie?
collage
bratislavaregion.eu / YT/Eset
  • Bude Danube Valley európskou odpoveďou na americké inovácie?

Všetci vieme, že slovenská ekonomika stojí ešte stále hlavne najmä na automobilovom priemysle, ktorý tvorí viac ako 50% jej celkovej priemyselnej výroby. No pomaly ale isto aj u nás rastú biznisy, ktoré spolu tvoria kvalitnú lokálnu technologickú scénu.

Všimol si to aj známy denník Financial Times (FT), ktorý vo svojom článku zaradil Bratislavu medzi mestá, ktoré majú potenciál vytvoriť stredoeurópsku odpoveď na známu Sillicon Valley. Spolu s mestami v okolitých krajinách, ktoré sa tiež vyznačujú technologickými ambíciami, tvorí podľa FT tzv. Danube Valley.

foto: YT/Eset

V posledných rokoch u nás naozaj vidíme prechod zo stopercentnej závislosti na ťažkom strojárstve ku sofistikovanejším a inovatívnejším alternatívam. Samozrejme, nejde to cez noc, no už dnes máme omnoho viac úspešných startupov a technologicky pokročilých firiem ako pred desiatimi rokmi.

Nedá sa nespomenúť antivírusový gigant ESET, ktorý stojí za jedným z najpoužívanejších antivírusových systémov na svete, či úspešná navigácia Sygic, ktorú používa už viac ako 200 miliónov ľudí.

foto: sygic.com

Akýmsi symbolom inovácií na Slovensku sa stal aj známy projekt lietajúceho auta AeroMobil. Z neho nedávno odišiel jeho pôvodca Štefan Klein, ktorý sa chce pustiť do ďalšieho vlastného lietajúceho auta. Slovensko sa tak pravdepodobne stalo krajinou s najväčším počtom lietajúcich áut na hlavu. A to by samo o sebe malo stačiť na vyrovnanie sa Sillicon Valley, no nie? ;)

FT si všimli aj herné štúdio Pixel Federation Šimona Šicka, úspešnú appku na interakciu s publikom Sli.do, či 3D kameru od Photoneo, ktorá dokáže rozpoznať objekty vo vysokej rýchlosti. Za zmienku stojí aj GA Drilling, ktorý vyvinul technológiu efektívnejšieho vŕtania do zeme pomocou elektrickej plazmy.

foto: YT/GA Drilling

Jedným z kľúčov k úspechu je to, že Slovensko ako také je veľmi malý trh. Startupy sa teda z veľkej časti musia už od svojho začiatku zameriavať aj na svetové trhy. Zároveň dnešní nováčikovnia môžu čerpať inšpiráciu a skúsenosti z projektov, ktoré už uspeli.

Na druhej strane, FT označili slovenskú legislatívu za hlavnú bariéru ku rozvoju inovácií. Prehnaná regulácia a dotácie pre veľké spoločnosti na úkor tých menších. V kombinácii s nekonečnými korupčnými škandálmi slovenská vláda netvorí zrovna najideálnejšie podnikateľské prostredie.

foto: Pixel Federation

No nepriaznivé inštitucionálne podmienky môžu byť prekonané vďaka rôznym disruptívnym projektom a jednotlivcom, ktorí sa aj napriek korupcii a prekážkam zo strany štátu rozhodnú inovovať a priniesť ľuďom hodnotu a zvýšiť tak nepotrebnosť systému, ktorého korupcia nás trápi. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá