Vyrastali medzi kravami. Dnes majú Collisonovci najcennejšiu súkromnú firmu, akú kedy Sillicon Valley vyprodukovalo

  • Mali 19 a 17 rokov, kedy predali svoju prvú spoločnosť za 5 miliónov dolárov
  • O dva roky neskôr založili ďalšiu spoločnú firmu Stripe, ktorej hodnota je dnes takmer 100 miliárd dolárov
  • Ich systém využívaš, teda obom bratom platíš, určite aj ty
  • „Namiesto internetu som si požičiaval knihy z knižnice o internete,“ spomína na detstvo a zrod ich posadnutosti programovaním jeden z bratov
  • A prečo mladý miliardár pravidelne pozerá, koľko času mu ostáva do konca života?
Patrick a John Collison
Unsplash/ Amber Kipp a Pinimg.com
  • Mali 19 a 17 rokov, kedy predali svoju prvú spoločnosť za 5 miliónov dolárov
  • O dva roky neskôr založili ďalšiu spoločnú firmu Stripe, ktorej hodnota je dnes takmer 100 miliárd dolárov
  • Ich systém využívaš, teda obom bratom platíš, určite aj ty
  • „Namiesto internetu som si požičiaval knihy z knižnice o internete,“ spomína na detstvo a zrod ich posadnutosti programovaním jeden z bratov
  • A prečo mladý miliardár pravidelne pozerá, koľko času mu ostáva do konca života?

Najmladším miliardárom súčasnosti je 28-ročný Američan John Collison zo spoločnosti Stripe. Ide o technologickú firmu, ktorá sa venuje spracovaniu finančných transakcií cez internet. Založil ju s bratom Patrickom Collisonom, ktorý taktiež figuruje v rebríčku. Dvojročný rozdiel medzi bratmi posunul Patricka na štvrté miesto najmladších miliardárov sveta. Majetok oboch bratov vyčíslil portál Hurun na 5,2 miliardy dolárov,“ písali sme o bratoch Collisonovcoch v roku 2019.

Prešli 2 roky a suma, ktorá aktuálne svieti pri oboch bratoch, sa zväčšila o ďalšie miliardy. „Bratia Collisonovci teraz vlastnia spoločnosť v hodnote 70 miliárd libier, ktorá má 430 miliónov libier nového kapitálu. Individuálne bohatstvo bratov, ktoré vlastní zhruba 12 percent spoločnosti, sa tento rok zvýšilo na viac ako 8 miliárd libier“ píše Daily Mail.

70 miliárd libier je v prepočte zhruba 82 miliárd eur alebo takmer 100 miliárd dolárov. Presne takúto hodnotu má aktuálne firma Stripe, ktorú súrodenci v roku 2010 spolu založili. Médiá ju označujú za „najcennejšiu súkromnú spoločnosť, akú kedy Sillicon Valley vyrobila.“ Ak prepočítame individuálne bohatstvo 8 miliárd libier, vychádza nám to takmer 9,5 miliardy eur alebo 11 miliárd dolárov – čo je dvojnásobok v porovnaní s rokom 2019.

zdroj: code54.co.uk

Čo Stripe vlastne robí a ako bratom platíš aj ty

Ako sme už písali, Stripe sa venuje finančným transakciám cez internet. Bratia si pred rokmi všimli, že finančná infraštruktúra webu je jednoducho pomalá a zastaralá. Rozhodli sa preto vyvinúť softvér, ktorý prepojí jednotlivé stránky firiem s platobnými kartami a bankovými systémami.

Prvé roky strávili bratia okrem vývoja a testovania tohto systému aj s kontaktovaním a budovaním vzťahov s bankami, vydavateľmi kreditných kariet a samozrejme s regulačnými orgánmi, ktoré tento druh biznisu prísne kontrolujú. Keď sa im všetko uvedené úspešne podarilo dosiahnuť, danej firme (napríklad nejakému e-shopu) stačilo pre využitie ich platobného systému spraviť v podstate jediné – skopírovať a prilepiť sedem riadkov ich kódu na svoju stránku.

Stripe si za využívanie ich softvéru účtuje malý poplatok pri každej platbe, ktorý sa mení k vzhľadom na výšku danej platby. Inými slovami: Čím viac peňazí sa internetom presúva, tým menší percentuálny poplatok si z toho firma bratov Collisonovcov odtrhne. Každú sekundu ich systém spracuje tisíce nových transakčných žiadostí z celého sveta a podľa odhadov analytikov touto ich vybudovanou infraštruktúrou prejdú ročne desiatky miliárd dolárov. Predstav si, že si z toho každý rok zoberú len 1,5% – slušný čistý zisk, nie?

zdroj: Pexels

Firme nepochybne pomáha k rýchlejšiemu rastu posledný rok aj korona, ktorá ešte viac donútila ľudí nakupovať online. Všetky veľké internetové obchody, vrátane tých na Slovensku a v Čechách, hlásili rekordné tržby. Tým samozrejme rástol aj zisk spoločnosti Stripe, ktorá mnohé z online platieb zabezpečuje.

Možno sa konkurencia v tomto biznise zdá byť dnes niekomu silná, každý pozná PayPal a svojej systémy má (respektíve vyvíja) aj Google či Apple. Pôvodom írski bratia si ale, zdá sa, od roku 2010 vypracovali istý náskok a svoje zázemie.

Kľúčovou sa ukázala byť aj pomerne skorá spolupráca s veľkými spoločnosťami ako napríklad Amazon či Facebook, plus tisíce a tisíce ďalších firiem. Bratom si tak už pravdepodobne neraz prispel podielom zo svojej platby (napríklad na spomínanom Facebooku či Amazone) aj ty, hoci si o tom možno doposiaľ nevedel.

zdroj: Unsplash/ Austin Distel

Život medzi kravami. Nemali internet, no čítali o ňom

Ako už sme spomínali, Patrick a John Collisonovci pochádzajú z Írska – presnejšie z malinkej dedinky Dromineer, v ktorej dnes žije len vyše 100 ľudí. „Obkolesení poľami a, ako sa vyjadrili, nič iné ako bučanie kráv,“ opisovali ich domov neraz médiá.

Obaja boli od mala všetkým známi tým, že veľa čítali a to vraj všade – čítali doma, vonku, v autobuse a dokonca si knižky čítali aj v škole počas vyučovania, čo začali učitelia na pokyn riaditeľa tolerovať. Údajne vedeli každý deň prečítať aspoň dve knihy z knižnice. Možno mali na tom nemalý podiel aj ich rodičia, ktorí obaja pochádzali z vedeckého prostredia.

Namiesto hrania sa na policajtov a lupičov so svojimi kamarátmi, sa venovali zložitým hrám, v ktorých si predstavovali chod svojej vlastnej korporácie, keď sa okolo nich pásli kravy… To všetko možno vysvetľuje, prečo bratia Collisonovci – a nie my – teraz vlastnia spoločnosť v hodnote 70 miliárd libier,“ opisuje ich detstvo Daily Mail.

Istá izolácia ich malej dedinky od zvyšku civilizácie spôsobila aj to, že obaja súrodenci si na prvé pripojenie internetu z domu museli istý čas počkať. No už predtým, než sa tak stalo, o internete veľa čítali zo svojich obľúbených knižiek a tento úplne cudzí, neznámy svet ich tak zaujal skôr, než si ho mohli na vlastné oči poriadne obzrieť.

„Namiesto internetu som si požičiaval knihy z knižnice o internete. Čítal som všetko, čo som našiel. Bolo to ako pozerať sa cez ďalekohľad do tohto úžasného sveta tam vonku, ale nič z toho nebolo k dispozícii,“ spomína Patrick. Bratia napokon sami predložili rodičom návrh, aby si zaobstarali špeciálne nemecké satelitné pripojenie a mohli sa tak prvýkrát sami pripojiť k sieti. Stali sa priam posadnutí programovaním, kódovaním a celým online svetom. Svoje nazbierané teoretické poznatky z knižiek začali premieňať na prax.

zdroj: Unsplash/ Christian Wiediger

„Po umiestnení na druhom mieste v roku 2004, keď mal 15 rokov, bol Patrick v roku 2005 korunovaný za mladého vedca roka za vývoj programovacieho jazyka a systému umelej inteligencie,“ píše ďalej britský denník.

O tom, že mladí súrodenci boli podstatne sčítanejší a teda aj inteligentnejší než ich rovesníci, svedčí aj fakt, že Patrick doslova preskočil dva roky v škole a už ako 16-ročný odišiel za Atlantik na prestížnu MIT (Massachusetts Institute of Technology ) do Bostonu v USA. Mladší John skončil krátko na to na Harvarde, ktorý je tiež v Bostone. Opäť tak mohli spolu tráviť viac voľného času a spolu vymýšľať aplikácií pre iPhone a venovať sa založeniu svojej softvérovej spoločnosti.

Ale ani na najvyššej úrovni organizované vzdelávanie nebolo pre nich. A tak s požehnaním svojich rodičov odišli z vysokej školy, aby sa sústredili na softvérovú spoločnosť Auctomatic Inc, ktorá stavala nástroje pre eBay. V roku 2008 ju predali za 5 miliónov dolárov, vo veku iba 19 a 17 rokov!“ Krátka na to si všimli spomínanú dieru na trhu – zastaralé a spomalené online platobné mechanizmy a tak sa pustili do vývoja Stripe.

zdroj: Amazon.com

Mali výhodu, že prišli do Kalifornie nepoškvrnení atmosférou Silicon Valley. Boli pokornejší. Títo bratia z malej dediny prišli vybudovať to, čo by sa mohlo stať jednou z najdôležitejších spoločností na internete,“ spomínal na ich príchod a začiatky partner spoločnosti Sequoia Capital (jeden z investorov Stripe) a neskôr člen predstavenstva Stripe Mike Moritz.

Prečo Patrick pravidelne sleduje, kedy skončí jeho život

Počítač Patricka Collisona je dobre známy tým, že mu na pozadí odpočítava zbytok života – teda počet rokov a dní, ktoré mu ostávajú, kým zomrie. „Toto je veľmi hrubý odhad, ale je to pripomenutie, ako rýchlo starnete… Keď hovoríte s ľuďmi, ktorí sú starí, niektorí si povzdychnú, že si mohli užiť toho viac. Nikto by v živote nechcel premárniť čas zbytočne,“ odpovedal už pred rokmi médiám, prečo mu počítač ukazuje čas do jeho smrti.

Jednoducho povedané, Patrick nechce márniť svoj čas v tomto živote a keď mu popri práci nejaký voľný ostane, chce ho nejako využiť, prípadne si ho užiť naplno. K sledovaniu televízie sa vyjadril tak, že by ju možno pozeral, keby mal nekonečný čas.

Svet pozná najmladšieho miliardára. Prvý patent vymyslel už v 13 rokoch. Od 17 má vlastnú startup firmu

Podobné zmýšľanie má zrejme aj jeho mladší brat a biznis partner John. Obaja súrodenci sú známi rôznymi aktivitami, zaujímavými kurzami či študovaním všetkého možného – práva, filozofie, medzinárodnej či regionálnej politiky atď. Absolvovali napríklad letecký kurz a stali sa kvalifikovanými pilotmi, učili sa hrať na hudobných nástrojoch alebo sa venovali športu – John každý deň v roku 2015 zabehol tri míle.

Obaja bratia môžu byť inšpiráciou pre všetkých, že čas sa dá vždy využiť užitočne, zmysluplne a že čítanie kníh, medzi aktivity, ktoré sa môžu vyplatiť, určite patria.

Zdroje: archív Startitup, Daily Mail, openiazoch.zoznam.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech