Výrobca Oreo sušienok ničí vo veľkom prales, ktorý je významným útočiskom orangutanov

  • Indonézsky prales mizne z povrchu Zeme obrovskou rýchlosťou
  • Z markantnej časti za to môžu spoločnosti, ktoré nechcú zmeniť spôsob získavania palmového oleja
  • Ide o surovinu, ktorá sa nachádza v každom druhom výrobku aj na slovenskom trhu
orii
flickr,Greenpeace
  • Indonézsky prales mizne z povrchu Zeme obrovskou rýchlosťou
  • Z markantnej časti za to môžu spoločnosti, ktoré nechcú zmeniť spôsob získavania palmového oleja
  • Ide o surovinu, ktorá sa nachádza v každom druhom výrobku aj na slovenskom trhu

Dodávatelia palmového oleja pre firmu Mondelēz zničili za dva roky vyše 25-tisíc hektárov pralesov, ktoré predtým slúžili ako útočisko orangutanom. Vyplýva to z novej analýzy máp, ktorú zverejnila organizácia Greenpeace. Mondelēz je jedným z najväčších spotrebiteľov palmového oleja na svete, používa ho v mnohých svojich slávnych značkách ako sú tyčinky Cadbury či sušienky Oreo. Na slovenskom trhu má Mondelēz aj značku Figaro. Palmový olej tak nájdeme aj v čokoládach Orion alebo v Nutelle.

Spoločnosť Mondelēz Slovakia s.r.o. v roku 2017 zvýšila zisk o 260 percent na 450 853 eur a tržby jej narástli na 55,68 mil. eur. Vyšetrovanie Greenpeace International odhalilo, že dohromady aj s oblasťami bez výskytu orangutanov vysekalo spolu 22 firiem dodávajúcich palmový olej firme Mondelēz vyše 70 tisíc hektárov dažďových lesov.

Dodávatelia firmy boli obvinení aj z využívania detskej práce, porušovania ľudských práv robotníkov, ilegálneho výrubu či zakladania požiarov. Podstatnú časť svojho palmového oleja nakupuje Mondelēz od firmy Wilmar, ktorá kontroluje takmer polovicu svetového trhu s palmovým olejom a ktorá nedostatočne preveruje svojich dodávateľov.

Palmový olej je pritom možné získavať aj bez ďalšieho ničenia unikátneho dažďového pralesa. Firma Wilmar na to ale nehľadí. Pritom je tak veľká a vplyvná, že by mohla zmeniť pravidlá v tomto odvetví na celosvetovej úrovni. Spoločnosť však žiadnu pozitívnu zmenu neurobí, kým budú veľké nadnárodné spoločnosti naďalej ochotne kupovať bezškrupulózne získaný palmový olej. Ako substitúcia sa v rôznych regiónoch alebo v rôznych prevádzkach tiež používa sójový či repkový olej.

Za posledných 30 rokov sa palmový olej, ktorý sa získava z plodov palmy olejnej, stal jedným z najpoužívanejších produktov rastlinnej výroby. Dnes sa s palmovým olejom stretneme v každom druhom výrobku od potravín, cez čistiace prostriedky, kozmetiku,  sviečky, krmivo pre hospodárske zvieratá aj domácich miláčikov, až po technické mazivá. Palmový olej je využívaný aj na výrobu biopalív.

Intenzívne pestovanie palmy olejnej súvisí s odlesňovaním tropických dažďových lesov v juhovýchodnej Ázii, Afrike i Južnej Amerike, a prispieva tak k masívnemu ničeniu životného prostredia.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá