Výrobcovia plastových podnosov a téglikov spôsobujú ekologickú katastrofu

  • Pri výrobe týchto plastových produktov totiž používajú plasty nevábnej kvality
  • Práve kvôli tomu je ich jednoducho nemožné recyklovať tak ako treba
  • Následne zamorujú životné prostredie a predstavujú tak časovanú bombu
plasty
flickr
  • Pri výrobe týchto plastových produktov totiž používajú plasty nevábnej kvality
  • Práve kvôli tomu je ich jednoducho nemožné recyklovať tak ako treba
  • Následne zamorujú životné prostredie a predstavujú tak časovanú bombu

Ľudstvo si po mnohých rokoch „spánku“ konečne uvedomilo, že plasty nie sú pre naše životné prostredie ideálne. Situácia však už presiahla hranicu a zbavenie sa všadeprítomného bordelu predstavuje nadľudský úkol. Prečo je tomu tak? Plasty by sa mali dať predsa recyklovať, alebo nie?

Za ideálnych podmienok by to tak malo byť. Skutočnosť je však taká, že množstvo plastov nie je možné plnohodnotne spracovať. Takže, aj keď separujeme odpad, neznamená to, že ho dokážeme bezo zvyšku recyklovať. Problémy spôsobujú hlavne plastové podnosy, lyžičky, vidličky a tégliky od jogurtov, ktoré sa používajú dennodenne a následne putujú do koša. Iba tretina z týchto plastových produktov sa dá naozaj využiť. A čo s ostatkom? Ten zahlcuje životné prostredie.

Zlepšenie zaručia kvalitnejšie plasty a zmena farby

Odborníci na plasty pritom tvrdia, že situácia by nemusela byť taká zlá, keby sa producenti trošku viac snažili a nevyrábali by svoje výrobky z nekvalitných a lacných plastov, ale využívali by drahšie recyklovateľné plasty. Organizácia Local Government Association (LGA) z Anglicka, ktorá celú situáciu monitoruje zistila, že Angličania ročne využijú 525 000 ton plastových podnosov, téglikov a podobných produktov. Z tohto množstva je možné recyklovať iba 169 000 ton.

Práve preto odporúča vláde aby zakázala používanie nekvalitných plastov. Podľa organizácie by bolo toto opatrenie veľmi účinné. Veľmi zaváži aj farba plastu. Čím je farba tmavšia, tým je ťažšie recyklovať. Prečo? Tmavé plasty totiž nedokážu stroje na recykláciu zachytiť pomocou senzorov. Zmena farby plastu by tak jednoducho zvýšila množstvo recyklovaného plastu. Čierna farba by sa totiž vôbec nemusela používať. Jej jedinou úlohou je zvýraznenie produktu.

LGA chce ďalej dosiahnuť blízku spoluprácu medzi výrobcami a recyklačnými spoločnosťami. Nevhodný odpad by totiž do strojov nemal vôbec vstupovať. Ak by k dohode nedošlo po dobrom, tak by mala do celého procesu vstúpiť vláda. Producenti plastov by mali byť trestaní aj poplatkami. Za nespracované plasty by mohli platiť recyklačným spoločnostiam určitú sumu. Tie totiž tieto následne odstraňujú a uskladňujú.

V prípade plastových obalov využívaných pri zmrzlinách a rastlinných tukoch by sa mohli používať plasty, ktoré sa využívajú pri fľašiach na pitnú vodu. Neobsahujú totiž polypropylén, ktorý sa recykluje veľmi ťažko. Obaly na mäsové výrobky sú plne recyklovateľné. Problém je častokrát farba. Stačia však malé úpravy a príroda nám poďakuje.

zdroj: bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech