Výsledky najnovšieho výskumu nepotešia. Morské zvieratá bez plastov v tele už dnes neexistujú

  • Plastový odpad zamoruje životné prostredie rapídnym tempom. Dospelo to tak ďaleko, že dnes sa mu už jednoducho nevyhneme
  • Skupina vedcov totiž zistila, že nejaký ten mikroplast nájdeš v každom jednom obyvateľovi vôd
plasty
flickr
  • Plastový odpad zamoruje životné prostredie rapídnym tempom. Dospelo to tak ďaleko, že dnes sa mu už jednoducho nevyhneme
  • Skupina vedcov totiž zistila, že nejaký ten mikroplast nájdeš v každom jednom obyvateľovi vôd

Plastový problém je nezvratný. Morské vody sú dnes plné odpadu, ktorý sa dostáva aj do ich obyvateľov. Keďže my ľudia milujeme morské živočíchy, je takmer isté, že máme v sebe nejaký ten kúsok plastu, o ktorom ani len netušíme. Možno pokrútiš hlavou a povieš si, že predsa všetky morské živočíchy nemôžu mať v sebe kúsky plastov. Najnovší prieskum špičkových vedcov však túto teóriu úplne vyvrátil.

Skupina vedcov z Británie sa vybrala na pobrežie, aby našla nejakého uhynutého morského živočícha. V priebehu času našli celkovo 50 tiel morských zvierat. Medzi inými sa tu nachádzala aj veľryba, tuleň či delfín. Toto boli tri druhy zvierat. Tie boli následne rozdelené do poddruhov. Prekvapením bolo to, že nech sa jednalo o akékoľvek zviera z tejto vzorky, každé bolo „znečistené“ plastami.

Plasty na každom stole doma

Výsledky celého prieskumu boli zverejnené v časopise Nature. Pozrime sa na to, čo vedci objavili. Každé jedno zo skúmaných zvierat malo v sebe prevahu mikroplastov. Jedná sa o plasty, ktoré majú veľkosť menšiu ako 5 milimetrov. Plasty sa nachádzali v celej tráviacej sústave. Najviac sa však koncentrovali v žalúdkoch. Situácia je vážna určite a netreba ju podceňovať. Na druhú stranu však poteší, že sa v každom zvierati z celej vzorky nachádzalo v priemere „iba“ 5,5 kúska plastu.

V celej vzorke bolo celkovo 273 čiastočiek plastu, z toho 261 kúskov tvoril práve mikroplast. Aké mali plasty podobu? Boli to hlavne syntetické vlákna z oblečenia, kúsky rybárskej siete alebo napríklad štetiny zo zubnej kefky. Vedci tiež dodali, že plasty v priebehu rokov našli takmer u každého morského tvora a to od tých najväčších po tie najmenšie. Výskumníci však zatiaľ s istotou netušia ako sa podiel plastov v tele prejavil na úmrtnosti samotných zvierat. Množstvo z nich totiž uhynulo na infekcie, ktoré však mohli teoreticky spôsobiť aj plasty. Na tejto teórii by mohlo byť niečo pravdy. Na plastoch sa totiž mohli nachádzať aj baktérie.

zdroj: www.nature.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech