Výstavba bude stáť viac ako 10 miliárd dolárov. Na Filipínach vyrastie najčistejšie mesto sveta

  • Na Filipínach vyrastie najčistejšie mesto na svete.
  • Malo by byť „čistým“ dvojčaťom hlavného mesta Manila
  • Výstavba mesta, ktoré veľkosťou prekoná newyorský Manhattan by mala vyjsť na 14 miliárd dolárov
mesto
BCDA Group
  • Na Filipínach vyrastie najčistejšie mesto na svete.
  • Malo by byť „čistým“ dvojčaťom hlavného mesta Manila
  • Výstavba mesta, ktoré veľkosťou prekoná newyorský Manhattan by mala vyjsť na 14 miliárd dolárov

Filipíny držia nelichotivé prvenstvo. Hlavné mesto Manila bolo vyhlásené za miesto, kde je najvyšší počet dopravných zápch na celom svete. Problémy s hustou premávkou nepridajú ani na čistote. Do ovzdušia uniká obrovské množstvo škodlivých emisií. Bývať by si tu jednoducho nechcel. Mnohých obyvateľov totiž trápia respiračné problémy.


Riešenie je však na dohľad. Je ním mesto New Clark, ktoré by malo byť vzdialené od Manily presne 120 kilometrov. Rozdiel medzi týmito dvoma mestami bude ako deň a noc. To chystané ma byť totiž najčistejšie na svete. New Clark bude predstavovať čisté dvojča špinavej Manily. Je isté, že po dokončení príde Manila o nejaké to množstvo obyvateľov. Niektorí sa odsťahujú dobrovoľne a iných bude musieť vedenie nového mesta prilákať.

Na finálnu podobu si ešte počkáme

Stavebný plán prezrádza, že mesto budúcnosti sa bude rozprestierať na ploche 93 kilometrov štvorcových, čo je o dosť viac ako má newyorský Manhattan. Ten má rozlohu 59,1 kilometra štvorcového. Dokončené mesto by malo poskytnúť útočisko pre takmer dva milióny ľudí, ktorí budú žiť v nevídanej čistote.

Celé mesto bude rozdelené na päť rozdielnych oblastí, pričom každá bude mať iné zameranie. Jedna časť mesta sa bude orientovať na podnikanie, v druhej časti bude sídliť vedenie mesta, v tretej vzdelávacie inštitúcie, v štvrtej bude prekvitať poľnohospodárstvo a piata bude určená na rekreáciu.

Presná podoba ešte nie je definitívna, bude však prispôsobená tak, aby bolo mesto čo najbližšie nielen svojim obyvateľom, ale aj nášmu životnému prostrediu. Život na tomto mieste bude vzdialene pripomínať život v prírode. Až 2/3 jeho plochy by mala predstavovať zeleň a poľnohospodárska pôda.

Samotné budovy budú vybavené technológiami, ktoré znížia spotrebu energie a vody. Predpokladá sa nasadenie solárnych panelov. Po uliciach budú premávať autonómne elektromobily s nulovými emisiami. Dvojica stavebných spoločností BCDA Group a Surbana Jurong začne s výstavbou v roku 2022.

Obe mestá budú prepojené pomocou vysokorýchlostnej železnice, ktorá rapídne zrýchli cestovanie medzi nimi. Mesto sa do finálnej podoby dostane až o 30 rokov. V súčasnosti už prebieha hľadanie firiem, ktoré by sa postarali o vybudovanie a údržbu energetických a vodných systémov. A kto to všetko zafinancuje? Filipíny nie sú krajinou, ktorá ma peniaze nazvyš. Na obrovskú sumu sa poskladajú súkromní investori.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech