Vývojárom edukačnej aplikácie GoTest je Tomáš Ludwig, ktorý sa rozhovoril aj o biednej situácii v našom školstve

  • Moderná, prehľadná, dizajnová – taká je nová appka GoTest, ktorá každého piataka pripraví na celoslovenské testovanie z matematiky. Už aj učenie môže byť moderné, zábavné, rýchle a interaktívne. S takouto appkou to nemusí až tak bolieť, čo ty na to? ;)
collagego
  • Moderná, prehľadná, dizajnová – taká je nová appka GoTest, ktorá každého piataka pripraví na celoslovenské testovanie z matematiky. Už aj učenie môže byť moderné, zábavné, rýchle a interaktívne. S takouto appkou to nemusí až tak bolieť, čo ty na to? ;)

Povedz nám viac o aplikácii GoTest. Komu je určená a ako funguje? Kto všetko stojí za touto aplikáciu?

Aplikácia GoTest! slúži na prípravu žiakov základných škôl na národné Testovanie 5 (tzv. monitor) z matematiky. Celé učivo je rozdelené do 21 kapitol. Každá kapitola obsahuje úvodné opakovanie teórie, ktoré má pripomenúť hlavné poznatky z danej témy – ja to volám skôr ťahák. Nasleduje tréningový test, kde dieťa hneď po zodpovedaní otázky dostane spätnú väzbu. Ak odpovie nesprávne, dostane aj vysvetlené riešenie. Má to za úlohu doučiť „v praxi“. A nakoniec je klasický  test s 10 otázkami, pričom sa vyhodnotí po zodpovedaní všetkých otázok. Meria sa úspešnosť a čas. Deti získavajú medajle za najlepšie výsledky a môžu sa nimi pochváliť aj na Facebook-u.

Aplikácia je dostupná pre iOS aj Android. Dizajn appky a programovanie iOS verzie má na svedomí môj brat Martin, bez ktorého by sa tento projekt nepodarilo dokončiť. S Android verziou nám pomáhali kolegovia zo spoločností MOFA a Touch4IT. Matematický obsah vytvoril pán Vladimír Repáš, učiteľ matematiky a autor niekoľkých učebníc a pracovných zošitov. Finančne nás podporil fond Patria Venture Capital.

 

Čo ťa viedlo k tomu, vyvinúť práve aplikáciu na testovanie piatakov z matematiky?

Okrem iného sa venujem aj školeniam učiteľov pri zavádzaní tabletov na školách, takže sa stretávam s ľuďmi z tohto prostredia. Tento nápad bol taký komplot nápadov viacerých ľudí. A matematika je nám technikom blízka a robí ďeťom problémy, tak preto sme začali práve matematikou.

snimka-obrazovky-2016-11-12-o-10-21-05

Aplikácia sa dá stiahnúť za 2,99 eur. Prečo ste sa rozhodli ju spoplatniť?

Na vývoji tejto aplikácie pracovalo niekoľko ľudí, odborníkov vo svojej oblasti, niekoľko mesiacov. Ich prácu a ďalší rozvoj aplikácie potrebujeme z niečoho financovať, tak preto sme sa rozhodli ju spoplatniť takouto sumou.

Rozmýšľal si aj nad spoluprácou s ministerstvom školstva? Ako by prípadná spolupráca mohla podľa teba vyzerať? Myslíš si, že ministerstvo školstva dostatočne podporuje snahy o modernizáciu v slovenskom školstve?

Spoluprácu s ministerstvom nevylučujem, ale je to skôr hudba budúcnosti. A momentálne ani neviem ako by to mohlo vyzerať.

Myslím, že snaha o modernizáciu školstva zo strany MŠ určite je. Druhou vecou je aplikácia zmien do praxe – to je dlhodobý a náročný proces. Modernizovať vzdelávanie však musia aj samotní učitelia a nepotrebujú na to žiadne ministerstvo. Treba iba vyjsť zo svojej komfortnej zóny.

Učebníc, ktoré ponúkajú žiakom testy na precvičenie matematiky, je viacero. V čom vidíš hlavné výhody testovania piatakov prostredníctvom aplikácie oproti tradičným učebniciam? Myslíš si, že aplikácia dokáže konkurovať učebniciam u nás na Slovensku?

Našim cieľom určite nie je nahrádzať tradičné učebnice alebo učiteľov. Mobilné aplikácie v dnešnej dobe považujem za doplnok k tradičným učebným pomôckam. Ponúkajú rozšírené možnosti, sú interaktívne a motivujú deti.

Hlavnou výhodou appky GoTest! oproti tradičnému pracovnému zošitu je okamžitá spätná väzba, mobilita a vyššia motivácia vo forme získavania medajlí. Netreba zabúdať ani na možnosť aktualizácií, rýchlo sa tak vychytajú a opravia chyby, čo pri bežných pracovných zošitoch nie je možné.

 

gotestfbpreview

Aj tá najlepšia aplikácia nemusí byť úspešná, ak developer nemyslí na marketing a ako aplikáciu zviditeľniť a predať. Ako ste k marketingovým aktivitám pristupovali vy?

Aktuálne na marketingovú kampaň nemáme rozpočet, preto oslovujeme rôzne portály z oblasti výchovy, vzdelávania a inovácií, či ich aplikácia zaujme a napísali by krátku recenziu alebo PR článok. A samozrejme zdieľame na sociálnych sieťach. V tomto roku je pre nás dôležitý prvý feedback a prvé zviditeľnenie sa, aby sme vedeli, ako projekt smerovať ďalej.

Aplikácia je zameraná na konkrétne testovanie, čo však s aplikáciou do budúcna? Upadne do zabudnutia alebo máš v pláne na nej pracovať a meniť ju aj potom?

Celoplošné testovanie úrovne vzdelania žiakov, aj keď nemá ideálnu, ale asi jedinú rovnocennú a spravodlivú formu, bude určite nejaký čas pokračovať, čiže aplikácia bude aktuálna aj o rok, aj o dva, aj o päť rokov. Určite chceme aplikáciu rozširovať o ďalšie predmety a úrovne. Zvažujeme aj expanziu do zahraničia. Všetko však závisí od aktuálnej situácie.

vyhodnotenie_02

 

Okrem iného si aj súčasťou programu “Vzdelávame moderne”, ktorý spočíva v zavádzaní iPadov do škôl. Ako sa vám s týmto projektom darí? S akými reakcami sa najčastejšie stretávaš pri tomto projekte?

Na projekte Vzdelávame moderne spolupracujem s inými modernými učiteľmi a spoločnosťou TRACO Computers. Jedná sa o ministerstvom akreditované školenie učiteľov v oblasti zavádzania iPadov do vyučovacieho procesu. Keďže sa slovenské školy dlhodobo trápia s financovaním, tak to ide pomaly. Ale ide to a o to viac sa tešíme z malých úspechov! Na Slovensku už máme niekoľko skvelých škôl, kde sa iPady vo veľkom využívajú.

A reakcie? Najskôr strach, hlavne pri starších učiteľkách a učiteľoch, že „to nebudem vedieť“ alebo „to pokazím“. Na záver sú však nadšení a hrdí, že to bez problémov zvládli.

Nakoľko program “Vzdelávame moderne” je programom, ktorý súvisí so školstvom, ako vnímaš momentálne situáciu u nás v tomto odvetví? Veľmi su pretriasané najmä témy učiteľských platov a katastrofálneho vybavenia škôl. Ako tieto témy vnímaš ty?

Situácia je biedna. Učitelia dlhodobo nie sú dostatočne ohodnotení, tak je v školstve stále menej a menej kvalitných ľudí a ľudí ochotných robiť niečo navyše. Potom ale nie sú kvalitné výsledky a školstvo upadá. Je to začarovaný kruh.

Čo sa týka vybavenia, nie je to žiadna sláva, ale na druhú stranu sú krajiny, kde sú na tom oveľa horšie. Moderné vybavenie nemá význam, pokiaľ k nemu nie sú učitelia, odborníci, ktorí na ňom vedia aj niečo naučiť.

V čom vidíš hlavný problém nášho školstva? Myslíš si, že celý kolobeh problémov začína a končí pri peniazoch alebo problém vidíš niekde inde?

Podľa mňa je problémom prístup ľudí k vzdelávaniu všeobecne. Vzdelávanie je celoživotný proces a našou úlohou je vytvoriť vhodné prostredie pre ďalšie generácie. Mám pocit, že veľa ľudí v školstve má v tomto smere zlý prístup. Peniaze v školstve sú, problémom je, že sa nedostanú na správne miesta. To je už ale na inú diskusiu.

 

vyhodnotenie_01

Ak by si mohol zmeniť jednu vec v našom školstve, čo by to bolo?

Spomínaný prístup.

Nedávno slovenskí učitelia opäť štrajkovali. Podporuješ tieto ich aktivity?

Jednoznačne by mali byť učitelia viac docenení, ako finančne tak aj sociálne. Najmä tí dobrí, ktorí robia niečo navyše a na ktorých si človek spomenie aj po 20 rokoch. Držím im palce!

Je práca na aplikácii GoTest momentálne tvoja full time práca? Dá sa na Slovensku na vývoji aplikácie zarobiť?

GoTest! vznikol ako jeden z projektov, ktorým sa venujeme a aktuálne nikoho full time nezamestnáva. Vývojom aplikácií sa však určite zarobiť dá, aj na Slovensku. Štatistika však nepustí a iba 10% aplikácií je úspešných, preto to bez podpory alebo klasických zákazok takmer nejde.

 

Aké sú tvoje obľúbené aplikácie, ktoré rád používaš na svojom smartfóne či tablete?

Najčastejšie používam aplikácie na produktivitu, ako Notability, Wunderlist a MindNode. Mám však aj množstvo vzdelávacích aplikácií, ktoré používame pri školeniach. Nájdu sa aj jednoduché logické hry :)

zdroj: GoTest.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá