Dvojročný chlapec vyzeral ako „malý muž“ a mával erekcie. Mohol za to jeho otec

  • Britský chlapec šokoval rodičov predčasným vývojom
  • Na vine bol krém, ktorý používal jeho otec
  • Podobné prípravky môžu byť nebezpečné
chlapec banan
Unsplash/Ben White, Mike Dorner
  • Britský chlapec šokoval rodičov predčasným vývojom
  • Na vine bol krém, ktorý používal jeho otec
  • Podobné prípravky môžu byť nebezpečné

Ericu Brownsell zo Spojeného Kráľovstva postihol kuriózny problém. Jej syn, Barnaby, začal z ničoho nič rapídne rásť, až do bodu, kedy pripomínal „malého muža“.

Oproti ostatným deťom v jeho veku vyzeral staršie o minimálne 2 roky a jeho matka sa začala skutočne báť, keď sa na Barnabyho tele vyvinulo pohlavné ochlpenie a dokonca „pomerne veľký pohlavný orgán“.

Dieťa v mužskom tele

Vedela som, že to nie je normálne,“ vyjadrila sa znepokojená matka dvojročného Barnabyho pre Insider. „Zvykol mávať veľké, neustupujúce erekcie a jeho výška aj váha sa zďaleka vymykali normám.

Erica sa preto rozhodla svojho syna zveriť do rúk pediatra Tonyho Hulsea, píše Insider. Doktor Hulse sa rozhodol spraviť „malému“ Barnabymu krvné testy, ktoré odhalili šokujúce výsledky. Chlapcova krv obsahovala abnormálne množstvá testosterónu. Vyrovnali by sa aj tým, ktoré sa dajú bežne nájsť u dospelého muža.

Bežnými dôvodmi pre zvýšené úrovne testosterónu sú nádory na endokrinných žľazách či vrodené ochorenia hormonálnej sústavy. Obidve možnosti však pediater rýchlo vylúčil. Namiesto toho navrhol možnosť externého zavinenia.

Do úvahy pripadali doplnky určené pre dospelých, ktoré sú určené na zvyšovanie telesného testosterónu. V tej dobe to ešte nikto netušil, no Hulse trafil presne „do čierneho“.

Na vine je krém

Môj muž používal testosterónový gél už roky,“ vyjadrila sa Brownsell. Mal mu totižto pomáhať s jeho vrodeným ochorením semenníkov. Aj keď to znie ako prvá možnosť, ktorá rodičom mala prísť do úvahy, obidvaja tvrdia, že toto zistenie bolo „naozaj šokujúce“.

Na druhý pohľad je však trochu nelogické, že gél, ktorý si na pokožku aplikoval jeho otec, by mal Barnabyho akýmkoľvek spôsobom ovplyvniť. Pediater Benjamin Udoka Nwosu však pre Insider vysvetlil, že pri nátere sa „do tela nikdy nevstrebe 100 % testosterónu“.

erekcia banan
zdroj: Unsplash/Deon Black

Práve naopak, náter si môže zachovať svoju efektivitu ešte niekoľko hodín po aplikácii. „Ochranu nepredstavuje ani tričko,“ vysvetľuje Nwosu. „Štúdie dokázali, že cez látku môže byť prenesených až 48 % testosterónu.

Nejde však o žiadny nový poznatok. Agentúra FDA varuje o nebezpečných účinkoch týchto doplnkov na deti už od roku 2009, informuje WebMD.

U detí vraj môžu produkty ako Testim či Testogel, ktorý používal práve Peter Brownsell, spôsobiť neprimerané zväčšenie genitálií, predčasný vývin pohlavného ochlpenia, zhustnutie kostí, nárast libida či agresívne správanie.

Niektoré prípady vystavenia detí účinkom testosterónových gélov skončili nutnosťou invazívnych procedúr či liečby, či dokonca operácií. Vo väčšine prípadov však, našťastie, symptómy u detí ustúpili po ukončení vystavovania detí produktu.

Zvláštny lubrikant

Rovnako tomu bolo aj u Barnabyho, ktorého „chronologický vek“ by mal dosiahnuť jeho „fyzický vek“. Prosí však rodičov, aby pri aplikácii podobných produktov nosili ochranné rukavice.

holenie muz ziletka
zdroj: Unsplash/Sander Sammy

Nejde o jediný prípad prenosu z človeka na človeka. S podobným problémom sa stretol onkologický pacient, ktorý sa liečil na rakovinu prostaty a u ktorého by vysoký level tejto látky mohol spôsobiť riziko, informuje Top Class Sactions.

Na testoch vykonaných v Penn State University sa však opakovane zobrazovali nárasty testosterónu bez toho, aby spomínaný pacient užíval akékoľvek lieky či doplnky, ktoré by túto reakciu mohli spôsobiť.

Vina bola nakoniec prisúdená jeho manželke, konkrétne jej „exotickému lubrikačnému gélu“, ktorý pravidelne používala pred pohlavným stykom so svojím manželom. Po tom, čo jej doktori nariadili vysadiť tento gél, sa vrátila hladina testosterónu jej manžela do normálu.

Zdroje: The Insider, WebMD, Top Class Sactions

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá