Významná lekárka varuje pred nadmerným užívaním antibiotík. Zabijú milióny ľudí

  • Nadmerná konzumácia antibiotík môže v budúcnosti spôsobiť hotovú apokalypsu
  • Toto tvrdí významná lekárka, ktorá upozorňuje na to, že antibiotiká sú dvojsečnou zbraňou
  • Ich nadmerná konzumácia prispeje k vzniku „nezničiteľných“ baktérií
antibiotiká
flickr
  • Nadmerná konzumácia antibiotík môže v budúcnosti spôsobiť hotovú apokalypsu
  • Toto tvrdí významná lekárka, ktorá upozorňuje na to, že antibiotiká sú dvojsečnou zbraňou
  • Ich nadmerná konzumácia prispeje k vzniku „nezničiteľných“ baktérií

V priebehu minulého roka zverejnili médiá jednu zaujímavú správu. Američanka ochorela na infekciu, ktorú spôsobila baktéria Klebsiella pneumoniae. Tá by mala byť liečiteľná antibiotikami. V tomto prípade však žiadne antibiotikum nezabralo, a to ich lekári v priebehu liečby vyskúšali až 26 druhov. Čo bolo príčinou? V antibiotikách chyba nebola, tie sa snažili robiť si svoju prácu dobre. Problémom boli samotné baktérie, ktoré boli jednoducho rezistentné voči antibiotikám, a tak ich nasadenie nespôsobilo takmer žiadne škody.

Tento prípad poukázal na to, že baktérie sa postupne menia a stávajú sa odolné voči antibiotikám. Túto rezistenciu spôsobuje ich masívne nasadzovanie. Mnohokrát trápi pacienta neškodná viróza a lekár mu predpíše práve tieto liečivá. Situácia zašla až tak ďaleko, že o nasadenie antibiotík žiadajú mnohokrát samotní pacienti a lekári im často vyhovejú. Baktérie, ktoré sú pravidelné vystavované týmto látkam si na ne po čase zvyknú a vybudujú si odolnosť.

Dôležitá je osveta pacientov

Práve rezistencia je veľmi vážnym problémom. Vývoj antibiotík totiž stagnuje, a tak sa môže stať, že sa bude zvyšovať počet baktérií, ktoré jednoducho moderná medicína nedokáže zničiť. Toto by spôsobilo podľa hlavnej lekárky Sally Daviesovej z Anglicka obrovskú pohromu. Každoročne by tak mohlo zomrieť až 10 miliónov ľudí. Môže sa to stať vtedy, ak sa nám situácia vymkne spod kontroly. Dokonca by to mohol byť koniec modernej medicíny.

V súčasnosti žije v Amerike okolo dvoch miliónov ľudí, ktorí sú infikovaní práve rezistentnými baktériami. Z tohto počtu každoročne zomrie 23 000 pacientov a celosvetovo okolo 700 000 pacientov. Toto na prvý pohľad nízke číslo nám dáva obrovskú nádej na to, že sa tomu najhoršiemu predsa len vyhneme. Musíme však začať už teraz.

Sally Daviesová pracuje na projekte zameranom na monitorovanie smrteľných prípadov, ktoré majú na svedomí práve rezistentné baktérie. Okrem tejto aktivity chce pracovať aj na osvete. V Anglicku plánuje rozbehnúť kampaň cielenú na pacientov. Tá ich bude nabádať k tomu, aby nežiadali od lekárov antibiotiká, pokiaľ to nebude naozaj potrebné.

Pacienti zvyknú lekárov, ktorí im antibiotiká nepredpíšu kritizovať. Často si myslia, že lekári chcú na pacientoch ušetriť, ale nie je to tak. Na chrípku a prechladnutie jednoducho antibiotiká netreba. „Situácia sa bude len zhoršovať pokiaľ sa nerozhodneme pre silný zákrok na celej zemeguli,“ uzavrela Daviesová.

zdroj: iflscience.com , theatlantic.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech