Vzácna čínska váza z krabice na topánky sa predala za rekordných 16,2 milióna eur

  • Človek nikdy nevie, aký poklad sa môže nachádzať v tmavom podkroví domu
  • Dôkazom je rodina, ktorá sa rozhodla predať pre nich obyčajný kus porcelánu
  • Ten kúpil záujemca na aukcii Sotheby's vo Francúzku za rekordných 16,2 milióna eur
váza
screenshot/Youtube
  • Človek nikdy nevie, aký poklad sa môže nachádzať v tmavom podkroví domu
  • Dôkazom je rodina, ktorá sa rozhodla predať pre nich obyčajný kus porcelánu
  • Ten kúpil záujemca na aukcii Sotheby's vo Francúzku za rekordných 16,2 milióna eur

Vzácny kus porcelánu z čias čínskej dynastie Čching objavili obyvatelia domu vo Francúzku. V podkroví však bolo okrem vázy ešte omnoho viac. Našli sa tu aj ďalšie vzácne kúsky a dokonca nezvyčajné zrkadlo z bronzu. Zrkadlo bude taktiež predmetom predaja na aukcii Sotheby’s v Paríži.

Ako sa však vzácny porcelán na povalu domu dostal? Starí rodičia súčasných obyvateľov domu túto zbierku dostali do daru od strýka. Tí ani len netušili, aký poklad im strýko podaroval, a tak nevyužívané haraburdy uložili práve na povale, kde zapadli prachom. Váza bola uskladnená v krabici od topánok. Po tom, čo domáci tieto historické kúsky pri upratovaní povaly opätovne našli, sa ich rozhodli zbaviť práve predajom na aukcii.

Milovníci umenia vystrelili cenu do astronomických výšin

Starý porcelán sa jednoducho do moderne vybaveného domu nehodí a nepovažovali ho ani za esteticky pekný. „Váza sa nám nepáčila a dokonca sa nepáčila ani našim starým rodičom,“ povedali príbuzní.

S malou dušičkou tak prišli do sídla Sotheby’s, kde si chceli nechať svoj objav ohodnotiť odborníkmi. Tí sa po dôkladnom skúmaní zhodli na tom, že váza je pravdepodobne z 18. storočia a môže mať hodnotu od 500 000 do 700 000 eur. To je pekná suma a predajcovia boli určite poriadne šťastní. To však ani len netušili, že šťastena sa na nich usmeje aj druhýkrát. Aukcie sa zúčastnilo viacero bohatých záujemcov, ktorí mali slabosť pre historické predmety.

Tí divoko prihadzovali, pretože každý si chcel získať kus vzácneho umenia pre seba. Suma sa z pôvodne odhadovaného čísla vyšplhala do astronomických výšin. Zastavila sa až na  cene 16,2 milióna eur, kedy sa nenašiel žiaden odvážlivec, ktorý by dal viac. A tak sa majitelia stali zo dňa na deň nefalšovanými milionármi.

Váza bola podľa experta zo Sotheby’s v extrémne dobrom stave a prekvapila svojou kvalitou. Mala na sebe znaky dynastie, ktorá v Číne vládla od roku 1736 do 1795. Bola jednou z mála, pričom väčšina týchto váz sa nachádza v múzeách. Čínske umenie momentálne stúpa na hodnote po celom svete. Ak máš nejaký takýto kúsok doma, je možné, že vlastníš obrovský poklad.

zdroj: cnn.com , sothebys.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech