Vzácna rada od Warrena Buffeta ti zaručí stabilné zisky počas investovania

  • Legendárny investor Warren Buffett pozná kľúč k tomu, ako pri investovaní neprerobiť
  • Stačí sa držať jeho rady a ak máš aspoň trošku trpezlivosti, sladké ovocie v podobe ziskov ťa neminie
buffett
flickr
  • Legendárny investor Warren Buffett pozná kľúč k tomu, ako pri investovaní neprerobiť
  • Stačí sa držať jeho rady a ak máš aspoň trošku trpezlivosti, sladké ovocie v podobe ziskov ťa neminie

Warren Buffett je najznámejším investorom, aký kedy chodil po našej planéte. Investície sú jeho celoživotným koníčkom. V priebehu mnohých rokov sa stal obrovským odborníkom v oblasti investovania. Len tak hocičo ho teda naozaj zaskočí. Svoje znalosti získal vďaka Benjaminovi Grahamovi, ktorý napísal dnes už legendárnu knihu Inteligentný Investor. Práve táto kniha sa stala bibliou pre mnohých budúcich investorov.

Jeho názory počúva takmer každý, kto má záujem uspieť v oblasti investovania. Jeho základnou radou pri investovaní je nakupovať vtedy, keď panuje totálny pesimizmus a bežní investori predávajú vo veľkom. Medvedí trh však na počudovanie nie je katastrofou, ale rajom pre inteligentného investora. Niečo ako akcie v supermarkete. Lukratívny tovar môžeš vtedy kúpiť na minimálne ceny. Warren Buffett v roku 2008 počas totálneho pesimizmu nakupoval akcie vo veľkom a za smiešne peniaze. Jeho rada znie: Maj strach, keď sú všetci chamtiví a buď chamtivý, keď majú všetci strach.

Je to teda presne opačný postup, ktorý však dokonale funguje. Takmer vždy totiž nastúpi optimizmus a väčšina veľkých spoločností bude opäť profitovať. Preto by si mal nakupovať v čase pesimizmu práve akcie spoločností s dlhodobou históriou. Tieto odporúčania sa ukázali ako pravdivé. Po desiatich rokoch od krízy index S&P 500 stúpol o 130 percent. Spoločnosti ako Apple alebo Amazon vystrelili do neskutočných výšok.

Dnes má každá jedna z nich trhovú hodnotu jednu miliardu dolárov. Ak si investoval do spoločnosti Apple 1000 dolárov v roku 2008, dnes má tvoja investícia hodnotu 9 222,5 dolára. Pri investovaní je dôležité neriadiť sa emóciami. Nech sa deje na trhu čokoľvek a hodnota tvojich akcií klesá, mal by si zostať kľudný a nepredávať. Práve naopak, mal by si nakúpiť akcie za nízke ceny a vydržať. Situácia sa totiž skôr či neskôr definitívne vráti do normálu a po poklese nastane rast. Podobne ako vystrieda mraky jasná obloha. Buffett pripúšťa, že aj najlepší investor môže urobiť chybu, avšak tieto základné princípy a odporúčania fungujú s takmer stopercentnou istotou.

zdroj: cnbc.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech