Vznikajú z plastov z hlbín mora a ich predaje narástli o 100 %. Značka slovenských legín je považovaná za hotové umelecké dielo

  • Slovenky sa pred niekoľkými rokmi rozhodli, že založia značku určenú pre milovníkov jógy
  • Dnes sú súčasťou výbavy mnohých milovníkov športu
Legíny
Instagram/yoginess
  • Slovenky sa pred niekoľkými rokmi rozhodli, že založia značku určenú pre milovníkov jógy
  • Dnes sú súčasťou výbavy mnohých milovníkov športu

Pre niekoho rozvinutejšia forma strečingu, pre iných životný štýl. Nech už patríš do ktorejkoľvek skupiny, dôležité je cítiť sa počas vykonávania tejto aktivity pohodlne. Pocit komfortu vo veľkej miere súvisí s oblečením, v ktorom cvičíš. Značiek toho športového je na trhu nepochybne veľa. Jednou z tých slovenských je brand Yoginess, ktorý je dokonalým spojením umenia a športu.

Stoja za ním dve kamarátky, ktorým podobný druh odevu z lokálnej dielne chýbal. Teda, aby sme boli presnejší, kamarátkami sa stali až neskôr. Pred založením značky boli totiž „obyčajnými“ kolegyňami.

Po prvom spoločnom brainstormingu sa rozhodli založiť značku, ktorá bude mať nielen hravý dizajn, ale aj zabezpečí pocit pohodlia počas cvičenia.

Vzniku produktov nepredchádzalo hľadanie väčších investorov, jednoducho použili prostriedky, ktoré mali samé našetrené. Aj napriek tomu, že ich vstupný vklad nepredstavoval nijaké horibilné sumy, dokázali vytvoriť značku, ktorej celkové výnosy v roku 2019 dosiahli sumu 63 203 €.  Pre porovnanie, v roku 2018 sme hovorili o čiastke 27 691 €. Tržby značke v roku 2019 narástli o 126 %.

Štatistika
zdroj: Finstat.sk

Z plátna priamo na produkt

Po zakúpení legín tejto značky budeš mať v skrini hotové umelecké dielo. Nie metaforicky, ale vážne. Dizajn produktov Kika a Jarka najskôr namaľujú na plátno a neskôr pretavia do vizuálu jednotlivých látok.

Zákazníci mohli neraz na profile slovenskej značky sledovať, ako zakladateľky brandu počas pracovného času maľujú obraz. Ten následne zakomponovali do konkrétneho návrhu produktu a ľudia mohli zahlasovať, či o dizajn záujem majú, alebo nie.

Neskôr do ich tímu pribudli aj ďalšie šikovné dizajnérky. Jednou z nich je aj ilustrátorka Simona, ktorá svoje umelecké zručnosti zdokonaľuje na VŠVU. Za spomienku určite stojí aj Zuzana, ktorá aktuálne žije v Austrálii. Ako zakladateľky uvádzajú: „V minimalistických ilustráciách sa dokonale podčiarkuje jemnosť ženskosti, ktorá v sebe ale ukrýva ohromnú silu.“

Ak sa nielen zákazníci, ale aj zakladateľky samé rozhodnú, že niektorý z návrhov je tým pravým, konkrétny návrh látky si nechajú doviezť zo Španielska. Finálny produkt však vzniká na Slovensku pod rukami šikovných krajčírok. Športové topy šijú z dvoch vrstiev látky, legíny zas s vysokým a spevneným pásom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa YOGINESS ® (@yoginess.sk)

Čo kolekcia, to unikát

Oblečenie rozdeľujú do viacerých kolekcií. Vznik jednej z nich, konkrétne ten s názvom FUJI, opisujú takto: „Začiatkom leta sme sa stretli v našom ateliéri, aby sme si vybrali farby, ktoré chceme v nasledujúcej kolekcii obsiahnuť. Inšpiráciu sme hľadali v tradičnom japonskom umení. Našou túžbou bolo v dizajne zachytiť energiu mora, ktorá je často témou japonských diel. Zvolili sme preto morské odtiene, ktoré sme doplnili hravou farbou vychádzajúceho slnka.“ Spomínaný dizajn nájdete nielen na legínach, ale aj podprsenkách a topoch.

Okrem neho však v dielni vznikli aj návrhy iného charakteru. Na svoje si prídu nielen milovníci zvierat, ale aj tí, ktorí radšej volia klasiku. Obľube sa teší aj hravý dizajn, ktorého základom je akrylová maľba zobrazujúca ovocie.

K najobľúbenejším však patrí návrh, ktorý značka radí medzi svoje prvotiny. Reč je o legínach Blue Moon, ktoré vznikli skombinovaním výtvarných techník a digitálneho spracovania.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa YOGINESS ® (@yoginess.sk)

Z hĺbky oceánov

Tieto kolekcie však nie sú jedinými, ktoré je nutné spomenúť. Značka Yoginess je už dlhšiu dobu zelenou. Nie farbou potlače, ale prístupom k životnému prostrediu. Pod ich brandom totiž vznikla aj EKO kolekcia Seaqual. Ide o názov iniciatívy, ktorá bojuje s plastovým znečistením. Tá spája miestnych rybárov, mimovládne organizácie aj súkromné subjekty, s cieľom vyčistiť dná oceánov aj pobrežia morí.

Celý proces teda začína vyčistením jednotlivých miest. Práve z nahromadených plastov sa následne vyrábajú polyesterové priadze. Tie sú následne kombinované s inými ekologickými materiálmi, ktorých finálny produkt je na Slovensku potláčaný špeciálnou technológiou. Zrecyklovaný plast teda nachádza nové miesto pri cvičení jógy, alebo akéhokoľvek iného športu.

V rámci EKO kolekcií sú ti k dispozícií nielen športové šortky, ale aj podprsenky, legíny či topy. Kúpou produktov týchto produktov zákazník podporí organizáciu, ktorá sa priamo podieľala na čistení morí.

Ako totiž aj dievčatá uvádzajú, umenie sa dá nosiť aj ekologicky.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa YOGINESS ® (@yoginess.sk)

Zdroj: yoginess.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK