Vznikol na nich život podobným spôsobom ako na Zemi. Vedci oslavujú nové objavy planét, ktoré môžu zamiešať učebnicami

  • Tím vedcov z Univerzity v Cambridge odhalil planéty, na ktorých mohol vzniknúť život podobne ako na tej našej
  • Jedná sa o skalnaté planéty, ktoré majú vlastnú hviezdu podobnú Slnku
  • Takýchto planét je mimo našej slnečnej sústavy hneď niekoľko
planéty
flickr
  • Tím vedcov z Univerzity v Cambridge odhalil planéty, na ktorých mohol vzniknúť život podobne ako na tej našej
  • Jedná sa o skalnaté planéty, ktoré majú vlastnú hviezdu podobnú Slnku
  • Takýchto planét je mimo našej slnečnej sústavy hneď niekoľko

Existuje mimozemský život? Z pohľadu viery a cirkvi by mimozemský život existovať nemal a ľudstvo by malo byť jediným druhom nielen v celej galaxii, ale aj v celom vesmíre. Nakoľko je toto tvrdenie pravdivé? To je ťažké povedať. Ak sa však na to pozrieš logicky, je nepravdepodobné, že by sme boli vo vesmíre úplne sami. Len naša galaxia je tvorená z obrovského množstva hviezd a planét. Niektoré z nich obiehajú okolo materskej hviezdy, iné zasa putujú galaxiou úplne samostatne a neobiehajú okolo žiadneho telesa.

Vedcov z Univerzity v Cambridge však zaujímali planéty s hviezdou podobnou Slnku. Tie majú totiž obrovskú moc. Moc vytvárať podmienky vhodné pre život. Práve vďaka Slnku pravdepodobne vznikol život aj na Zemi. Ultrafialové žiarenie zo Slnka je totiž spúšťačom chemických reakcií na povrchu Zeme, ktoré prispievajú k vzniku života. Výskumníci sa sústredili na planéty, kde je ultrafialové žiarenie dostatočne silné na to, aby prebehli životodarné chemické reakcie. Planéty sú okrem toho v obývateľnej zóne.

Na objavených planétach by mohol existovať život

Slnečné žiarenie dopadá na povrch týchto planét v takom množstve, že ich neprehrieva. Jednoducho povedané, teploty sú tam podobné ako napríklad na Zemi. Ak by bola planéta príliš blízko k Slnku, vyzerala by podobne ako Venuša a stala by sa neobývateľnou. Ak by bola ďaleko, bola by chladná a zamrznutá.

V roku 2011 objavil teleskop Kepler planétu obiehajúcu hneď okolo dvoch hviezd. Bola to prvá obývateľná planéta mimo našej slnečnej sústavy. Dostala názov Kepler-22b. Medzi obývateľné planéty bola zaradená aj planéta Kepler 452b, ktorú zvyknú astronómovia nazývať druhou Zemou. Planéta je naším vzdialeným dvojčaťom. Nachádza sa totiž 1 400 svetelných rokov od nás. Vedci s istotou nedokážu povedať, či je tu život, avšak slnečného žiarenia má planéta tak akurát. Obieha po podobnej dráhe a rok tu trvá 385 dní. Bola objavená v roku 2014.

Rok 2017 bol na objavy taktiež bohatý. Astronómovia objavili super-Zem. Tú nazvali LHS 1140b. Posledným objavom bol hviezdny systém Trappist-1, ktorý obsahuje hneď sedem planét podobných našej Zemi. Každá z planét obieha okolo trpasličej hviezdy. Tri z planét sú v takom dobrom stave, že sa na nich mohol vyvinúť život.

Všetky tieto teórie o obývateľných planétach sú len dohadmi. V súčasnosti jednoducho nemožno definitívne odhaliť to, kde presne sa nachádza život. Vesmír je plný prekvapení a možno o tisíc rokov zistíme, že na to, aby vznikol život, nie je potrebný ani kyslík a ani slnečné žiarenie.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK