Waldes: Slovenská odevná firma bojuje kvalitou proti lacným čínskym výrobkom

  • Firma Waldes začala výrobou pracovných odevov. Dnes navrhuje, šije a opravuje takmer všetko od motorkárskych búnd až po kroje.
collage
  • Firma Waldes začala výrobou pracovných odevov. Dnes navrhuje, šije a opravuje takmer všetko od motorkárskych búnd až po kroje.

Rodinné podniky u nás nie sú veľmi častým zjavom. Je to najmä tým, že roky socializmu prerušili akúkoľvek kontinuitu rodinných firiem, ktoré tu existovali začiatkom 20. storočia.

Seewaldovci z Bratislavy sú teda výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Dvaja súrodenci spolu so svojim bratrancom vedú firmu, ktorá už roky vyrába kvalitné pracovné oblečenie, či už pre stavbárov alebo lekárov.

Na trhu s týmto typom odevov sa musia vysporiadať s obrovskou konkurenciou lacných produktov z Číny. Aj keď tie sa kvalitou Waldesu rovnať nedokážu, nižšia cena u Slovákov väčšinou vyhrá. A to aj napriek tomu, že Seewaldovci svojim produktom veria natoľko, že ponúkajú opravy nimi vyrobeného oblečenia zadarmo.

15b53360e4eab73afa34766a8b21453d

foto: Pavol Funtál

 

„K nám príde zákazník po dvoch rokoch a jediné, čo nášmu odevu je, že je špinavý. Keď nám donesú tie čínske, tak sú roztrhnuté. Máme však aj zákazníkov, ktorí nás poznajú a idú za našou kvalitou,“ hovorí Mária Seewaldová, ktorá má vo firme na starosti obchod a marketing.

Okrem pracovných odevov je teda firma nútená zamerať sa aj na iné oblasti. Seewaldowci sa snažia, aby oblečenie od nich bolo prispôsobené konkrétnemu zákazníkovi. Ponúkajú teda vyšívanie loga alebo vlastného motívu. Ich služby už využili napríklad Volkswagen alebo Matador.

Vďaka využitiu technológií ako kamienkovanie sa dokázali posunúť od monteriek až ku večerným šatám. Pred dvoma rokmi zdobili šaty od dizajnérky Dariny Fabri na jej módnu prehliadku.

„Na pracovných odevoch nič nevymyslíte, tam sa stráca kreativita. Je to rovnošata, všetci pozerajú na cenu. Je tam aj menšia pridaná hodnota. Keď idete do toho módnejšieho, kde pre ľudí niečo vymyslíte, tak vás to aj oveľa viac naplní. Pre nás je najväčší úspech, keď prídu zákazníci a veľmi nám ďakujú. Ich úsmev a spätná väzba,hovorí konateľ spoločnosti Peter Seewald.

n1v

foto: waldes.sk

 

Príbeh Waldesu ale nie je iba o úspechoch. Takmer ku krachu firmu doviedol už klasický slovenský problém – nezaplatená faktúra.

„Urobili sme zákazku vo veľkom objeme a nevyplatili nám to. Firma bola známa a robili sme pre nich dlhodobo, ale stratila sa. My sme dodávateľom zaplatiť museli. A keď vám niekto takto zoberie päťročnú produkciu, tak to zabolí. Vtedy sme mohli skončiť.“

Našťastie po tom prišlo niekoľko väčších zákaziek a firma sa dokázala udržať nad vodou. Seewald vidí hlavný problém v absencii akejkoľvek pomoci od štátu.

 „Ja podnikám a odo mňa štát niečo stále žiada, aby som čosi vykazoval, vyplňoval a platil, ale keď som urobil chybu, že som si nedal pozor na podvodníka, tak nemám opravný prostriedok, aby som ho legislatívou dostal naspäť.“

untitled-2

foto: waldes.sk

Seewaldovcom na štáte prekážajú aj vopred dohodnuté tendre. Po negatívnych skúsenostiach sa štátu snažia vyhýbať aj ako zákazníkovi.

To, či by mal štát platiť za chyby pri výbere zákazníka je na dlhšiu debatu. No faktom je, že zbytočná byrokracia a vysoké daňové zaťaženie skombinované s rodinkárstvom v štátnych zákazkách nášmu podnikateľskému prostrediu prospieva asi ako španielska čižma reumatikovi.

Možno bude treba viac firiem, ktoré sa neboja povedať, že nepracujú pre štát.

zdroj titulnej fotografie: Pavol Funtál / waldes.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá