Warren Buffet a Harvardské odmietnutie

Simona Babicová / 19. decembra 2014 / Lifehacking

Warren Buffett nikdy nevedel vystáť školu. Bol trápením pre učiteľov na základnej škole, a taktiež postrahom na strednej škole. No už ako tínedžer patril medzi vyhľadávaných podnikateľov.

 

Ako 16 ročný zarábal približne 53 000 dolárov. Takže nevidel potrebu štúdia na vysokej škole aj napriek tomu, že jeho rodičia chceli aby navštevoval Univerzitu v Pennsylvánií. Na jar v roku 1950, keď stratil 5 kreditov od ukončenia jeho štúdia objavil niečo čo súviselo s láskou k formálnemu vzdelávaniu.

 

 

V skutočnosti to bola Harvard Business School, škola magnátov, amerických prezidentov a oligarchov.

Do tejto doby, Buffett už dávno vedel čo od života očakáva: „stať sa smiešne bohatým za smiešne krátku dobu“Chcel sa stať milionárom už vo svojich 35 rokoch so všetkým čo k tomu patrí – bezpečnosť a sloboda súvisiaca so zbohatnutím.

 

Alice Schroeder autorka biografickej knihy s názvom „Snowball“ vo svojej knihe spomína, že Harvard Business School ponúkla Buffettovi také spôsoby štúdia, ktoré nebol schopný nadobudnúť samovzdelávaním – známosti a prestíž. A tak sa zobral a nastúpil na vlak z Omaha do Chicaga, kde sa uskutočnil jeho pohovor na Harvarde. Bral to už ako samozrejmosť – pretože Buffet, už dávno predtým rozprával svojim priateľom – „pripojte sa ku mne na Harvard“.

 

 

Ale istota bola, v prospech Schroenderovej, na mieste. Napísala:

Warren sa spoliehal na jeho obrovské množstvo vedomostí, ktorými ohromil na pohovore. Zatiaľ, jeho pôžitkárstvom bolo, že keď sa kdekoľvek ocitol, vždy začal rozprávať o svojich zásobách a ľudia si nemohli pomôcť, ale počúvali. Jeho rodinní príslušníci, učitelia, spolužiaci – všetci chceli počúvať jeho prednášky.

 

On však nepochopil pointu Harvardu, ktorou bol rozvoj lídrov. Buffett 19 ročné, zázračné dieťa posadnuté jedinou vecou, nebol pripravený byť jedinečným. „Vyzeral som na 19 ale emocionálne mi bolo asi 9“, spomína Buffett. „Strávil som 10 minút s absolventom Harvardu, ktorý so mnou robil pohovor, zhodnotil moje schopnosti a otočil ma.“

 

Napriek tomu, odmietnutie Harvardu bolo veľmi prospešné. Schroederová rozpráva, že Buffett mal v záujme prísť opäť neskôr, aby prehodnotili jeho odmietnutie na Harvarde, čo malo byť kľúčovým pokračovaním v jeho živote. Kvôli odmietnutiu z Cambrigu bol nútený hľadať možnosti niekde inde.

 

Listovaním v katalógoch na Kolumbijskej univerzite, jeho oči upútalo život-meniace meno: Benjamin Graham.

 

„Práve teraz som čítal knihu od Grahama.“ – spomína Buffett. Bola to presne kniha s názvom „Inteligentný Investor“ – návod k analýze burzy. Buffett neskôr povedal, že objavenie tejto knihy v jeho 19 rokoch bolo preňho jedným z najšťastnejších okamihov v jeho živote, pretože mu ukázala spôsob ako investovať.

 

Odrazu sa Buffett mohol stretnúť s učiteľom, ktorého poznatky mu už dávno zmenili jeho život. Ak by šiel do Kolumbie, mohol tak bezpochyby presvedčiť Grahama, aby sa stal jeho mentorom.„Bolo to akoby Warren našiel boha“ – povedal jeden jeho spolubývajúci v tej dobe.

 

 

 

Našťastie pre Buffeta, to bola písaná žiadosť, ktorá mu dovolila vytvoriť cestu ako sa odprezentovať. Ešte lepšie je to, že Kolumbia sa nesnažila o vytváranie zrelých vodcov spoločnosti. Graham a jeho kolegovia učili ako investovať. A Buffett bol mladým remeselníkom s výnimočnými schopnosťami.

 

Získal to. Teraz sa jeho majetok odhaduje na 74 miliárd dolárov, čo ho robí druhým najbohatším mužom Ameriky.

 

Zdroj : businessinsider.com

Pridať komentár (0)