Warren Buffett: Týchto 21 kníh by si mal prečítať každý

Simona Hanzelová / 10. novembra 2016 / Lifehacking

O tom, aké dôležité je čítať, vieme všetci – nie nadarmo sa hovorí, že tí najbohatší ľudia majú najväčšie knižnice. Warren Buffett, významný americký investor, je taktiež vášnivým čitateľom. Pozri sa, ktoré knihy najviac ovplyvnili jeho život a kariéru.

Keď Warren Buffet rozbiehal svoju kariéru, zvykol čítal 600 až 1000 strán denne. Dokonca aj teraz trávi až 80% svojho dňa čítaním. Aby sme ti pomohli dostať sa do mysle tohto významného investora a jedného z najbohatších mužov sveta, prinášame ti prehľad kníh, ktoré Warren Buffett odporúča.

The Intelligent Investor – Benjamin Graham

Warren Buffet raz na margo tejto knihy povedal, že okamih, keď sa mu ako devätnásťročnému dostala do rúk, bol jeden z najšťastnejších v jeho živote, pretože mu poskytla dobrý intelektuálny základ pre investovanie. ,,Ak chcete úspešne investovať, nepotrebujete extrémne vysoké IQ, nezvyčajný obchodný rozhľad, či dokonca dôverné informácie. Dôležitý je intelektuálny rámec pre rozhodovanie a citová disciplína. A táto kniha o tom presne a jasne hovorí,“ povedal Buffett.

intelligentinvestor

Security Analysis – Benjamin Graham & David L. Doss

Toto ďalšie prelomové dielo od Grahama označil Warren Buffett za cestovnú mapu svojho dlhoročného investovania. Buffett sa dokonca priznal, že Benjamin Graham je druhá najvplyvnejšia osobnosť v jeho živote, hneď po jeho otcovi. „Ben bol fantastický učiteľ,“ povedal.

security-analysis-by-benjamin-graham-and-david-l-dodd

Common Stocks and Uncommon Profits – Philip Fisher

Aj keď investor Philip Fisher, ktorý sa špecializuje najmä na investovanie do inovatívnych spoločností, Warrena Buffeta neovplyvnil až do takej miery, ako Benjamin Graham, napriek tomu si jeho vedomosti váži. ,,Som dychtivý čitateľ všetkého, čo má Phil na srdci,“ priznal sa Buffett. Philip Fisher je vysoko rešpektovaný a uznávaný investor. Jeho investičnú filozofiu, ktorú zaviedol pred štyridsiatimi rokmi, študujú a aplikujú aj dnešní finančníci a investori, a pre mnohých z nich je táto kniha, ktorá po prvýkrát vyšla v roku 1958, niečím ako bibliou.

common-stocks-and-uncommon-profits-by-philip-fisher

Stress Test: Reflections on Financial Crises – Tim Geithner

Buffett tvrdí, že kniha tohto bývalého amerického ministra financií o finančnej kríze je must-read pre každého manažéra. Hoci bolo už na svete napísaných veľa kníh o tom, ako viesť organizáciu v ťažkých časoch, žiadna z nich nie je od človeka, ktorý riadil vládu počas ekonomickej katastrofy.

stresstest

The Essays of Warren Buffett – Warren Buffett

Kniha je vhodná pre všetkých, ktorí sú zvedaví, ako premýšľa sám Warren Buffett. Ide o zbierku listov, ktoré Buffett v posledných desaťročiach adresoval akcionárom spoločnosti Berkshire Hathaway. Kniha čitateľom poskytuje neoceniteľné a nadčasové rady týkajúce sa podnikania a investícií.

wb

Jack: Straight from the Gut – Jack Welch

,,Túto knihu musíte mať,“ povedal Warren Buffet o knihe Jacka Welcha, ktorý bol dvadsať rokov generálnym riaditeľom spoločnosti General Electric, podarilo sa mu zvýšiť jej trhovú hodnotu o viac ako 450 miliárd dolárov, a stal sa najobdivovanejším biznismenom na svete.

jack-straight-from-the-gut-by-jack-welch

The Outsiders – William Thorndike Jr.

Časopis Forbes označil túto knihu za jednu z najdôležitejších biznis kníh, aké kedy v Amerike vyšli. Vychválil ju aj sám Warren Buffett: ,,Je to vynikajúca kniha o výkonných riaditeľoch, ktorí vynikali v alokácií kapitálu.“

outsiders

The Clash of the Cultures – John Bogle

Buffett túto knihu odporučil vo svojom liste akcionárom z roku 2012. Kniha obsahuje praktické tipy pre investovanie.

clash

Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street – John Brooks

Keď sa Bill Gates v roku 1991 spýtal Warrena Buffeta, aká je jeho najobľúbenejšia kniha, Buffett mu ako odpoveď poslal práve túto. Gates po prečítaní zhodnotil, že kniha slúži ako pripomienka, že princípy budovania úspešného podniku ostávajú nezmenené. ,,Nezáleží na tom, či máte perfektný produkt, plán výroby a marketing – na realizáciu svojich plánov budete potrebovať aj tých správnych ľudí,“ dodal Gates.

business-adventures-twelve-classic-tales-from-the-world-of-wall-street-by-john-brooks

Where Are the Customer’s Yachts – Fred Schwed 

Buffett o tejto knihe prehlásil, že ide o najvtipnejšiu knihu o investovaní, aká kedy bola napísaná. Kniha s ľahkosťou otvára dôležité témy o investovaní. Napriek tomu, že bola prvýkrát publikovaná v roku 1940, zostáva zaujímavou aj dnes.

yachts

Essays in Persuasion – John Maynard Keynes 

Táto zbierka spisov legendárneho ekonóma má svoje pevné miesto vo finančnej literatúre napriek tomu, že bola publikovaná už pred 100 rokmi. Podľa Buffetta ide o povinné čítanie. Zbierka zahŕňa slávnu aj esej „Ekonomické možnosti pre naše vnúčatá“, v ktorej Keynes predpovedal, že dnešná generácia bude pracovať iba 15 hodín týždenne.

essays-in-persuasion-by-john-maynard-keynes

The Little Book of Common Sense Investing – Jack Bogle

Na základe svojich vlastných skúseností, Boogle sa v tejto knihe snaží čitateľom pomôcť vybudovať bohatstvo pomocou indexu investície. Fanúšikovia tejto knihy hovoria, že má ďaleko od nudných štatistík a grafy sú vyvážené anekdotami a cennými radami.

littlebookbogle

Poor Charlie’s Almanack – Peter Kaufman

Zbierka rád od Charlieho Mungera, amerického biznismena, právnika a investora, obsahuje informácie o jeho živote, ako aj zhrnutie Mungerovej investičnej filozofie.

1

The Most Important Thing Illuminated – Howard Marks

Marks, predseda a spoluzakladateľ Oak Tree Capital, pôvodne plánoval túto knihu napísať až po odchode do dôchodku, ale Warren Buffett ho presvedčil, aby ju vydal oveľa skôr. Výsledkom je podľa Buffetta toto užitočné dielo, v ktorej si Marks kladie za cieľ pomôcť investorom dosiahnuť úspech.

the-most-important-thing-illuminated-by-howard-marks

Dream Big – Cristiane Correa

Cristiane Correa rozpráva príbeh troch Brazílčanov, ktorí založili investičnú spoločnosť 3G Capital, ktorá v roku 2013 spolu s Buffetom odkúpila spoločnosť HJ Heinz.

dream-big

First a Dream – Jim Clayton & Bill Retherford

Jim Clayton je najväčší výrobca a predajca montovaných domov v Spojených štátoch amerických. Vo svojej knihe „First a Dream“ zdieľa lekcie podnikania so súčasnými aj začínajúcimi podnikateľmi. Warren Buffett sa priznal, že túto knihu dostal ako darček od svojich študentov, a natoľko sa mu zapáčila, že neskôr dokonca Claytonovi osobne zavolal, aby mu knihu pochválil.

944732-_uy475_ss475_

Take on the Street – Arthur Levitt

Arthur Levitt, ktorý bol za vlády prezidenta Clintona predsedom komisie pre cenné papiere, vo svojej knihe „Take on the Street“ zdieľa užitočné informácie, ktoré môžu pomôcť všetkým čestným a malým investorom uchrániť sa pred mätúcimi metódami Wall Street.

101200-_uy475_ss475_

Nuclear Terrorism – Graham Allison

Graham Allison je americký politológ a harvardský profesor, ktorý sa špecializuje na nukleárne zbrane a terorizmus. Allison tvrdí, že jadrový útok na USA neodvratný, pokiaľ sa nezmení politická stratégia. Warren Buffett túto knihu považuje za must-read pre všetkých, ktorí sa zaoberajú bezpečnosťou Spojených štátov amerických.

nuclear-terrorism-the-ultimate-preventable-catastrophe_3288509

The Making of the President – Theodore White

Warren Buffett v jednom zo svojich rozhovorov prezradil, že zbožňuje čítanie politických kníh, a obzvlášť túto klasiku, za ktorú Theodore White dokonca získal Pulitzerovu cenu. Kniha bola označená za najvplyvnejšiu politickú kroniku 20. storočia.

51glkmw9ygl-_sx330_bo1204203200_

Limping on Water – Phil Beuth & K.C. Schulberg

Príbeh Phila Beutha, ktorý sa narodil s mozgovou obrnou, ale vďaka šťastiu, šikovnosti a vytrvalosti sa stal manažérom jednej z najúspešnejších amerických mediálnych spoločností, Capital Cities Communications. Buffett túto knihu, v ktorej Beuth rozpráva o svojej štyridsaťročnej kariére v Capital Ctities, odporučil v liste akcionárom z roku 2015.

beuth2

Warren Buffett’s Ground Rules – Jeremy C. Miller 

Ďalšie odporúčanie z Buffettovho listu akcionárom – Miller vo svojom diele rozoberá činnosť Buffett Partnership Ltd. v rokoch 1956 a 1970. Ak si fascinovaný investičnou teóriou a praxou, táto kniha sa ti bude páčiť.

41kxuj-dhgl-_sy498_bo1204203200_

zdroj článku a fotografií: businessinsider.comzdroj titulnej fotografie: koláž 740605017aaa07ce2abf-6092796610ec8cb18b2dc76aa16c3cf0.ssl.cf2.rackcdn.com/pictures.abebooks.com

Pridať komentár (0)