Wayra v Prahe vybrala desať nových startupov

  • Wayra je akcelerátorom pre startupy pod záštitou spoločnosti Telefónica. Prvým rokom jej pôsobenia bol rok 2011, začínala v Latinskej Amerika a Španielsku. V súčasnosti funguje už v 12 krajinách Európy a Latinskej Ameriky. Startupom, ktoré sa dostanú do jej programu, ponúka financovanie vo výške 40 000 eur, priestor na prácu a mentoring.
image_1396737278.jpeg
  • Wayra je akcelerátorom pre startupy pod záštitou spoločnosti Telefónica. Prvým rokom jej pôsobenia bol rok 2011, začínala v Latinskej Amerika a Španielsku. V súčasnosti funguje už v 12 krajinách Európy a Latinskej Ameriky. Startupom, ktoré sa dostanú do jej programu, ponúka financovanie vo výške 40 000 eur, priestor na prácu a mentoring.

 

Nie je to zlá ponuka, však? Aj preto sa o možnosť stať sa súčasťou Wayri uchádza stále viac začínajúcich podnikateľov. Inak tomu nebolo ani v Prahe, kde vo štvrtok vyberali do ďalšieho obdobia desať nových startupov . 

Do finálneho kola sa dostalo 21 projektov z celkového počtu 130. Nakoniec ponuku na vstup do programu dostalo desať z nich. Vyberalo sa na základe ôsmich kritérií, pričom pomerne veľká medzinároná porota pozostávala z mnohých známych mien. Kto miesta v „jury“ obsadil?

Ján Šedivý (České vysoké učení technické v Prahe), Jarmila Plachá (Wayra), Amit Paunikar (MediaStudio), Gustav Grundin (Telefónica Česká republika), Marek Jablonský (Springtide Ventures), Lukáš Melichar (Elem Group International), Miloš Endrle (Geeva), Ivan Hruška (Rasax), Tomas Orlik (2Finvest), Andreas Antonopolous (UNYP, Marathon Invest), Michal Frankl (Telefónica Česká republika) a na záver aj Andrej Kiska (Credo Ventures), ktorého články ste mohli čítať aj na našom webe.

 

 

Toto finále bolo náročné pre obe strany. Porota musela veľmi pozorne počúvať, sledovať a hodnotiť. Do hry vstúpila aj intuícia, pretože nechceli zamietnuť potenciálne úspešný startup len napríklad kvôli nevydarenej prezentácii. Pre samotné startupy a ich zakladateľov bolo nesmierne náročné stáť pred porotou tých 20 minút (5 minút pitch a 15 minút čas na otázky). Nakoniec to dopadlo, ako to dopadlo a startupy, ktoré vyhrali, splnili požadovné kritériá. Tie boli nasledovné – veľkosť príležitosti, štádium zrelosti startupu, zapadanie do strategického konceptu Telefónicy, „čaro“ startupu, trhové riziká a konkurencia, stupeň inovácie, potenciál tímu a možnosti investovania do startupu.

 

 

A teraz to najočakávanejšie – ktoré startupy dostali možnosť stať sa súčasťou Wayra programu? 

SmartSense (Česká republika) – webový portál zameraný na správu majetku je prepojený aj s katastrom nehnuteľností.

AudioTrip (Poľsko) – poľskí zakladatelia prišli s GPS mobilnou aplikáciou audiosprievodcu po kultúrnych pamiatkach.

Ingen.io (Bulharsko) – vďaka tomuto startupu sa ľahšie dostanete k zdrojom informácií pre doplnenie kontextu. Veľmi užitočné najmä pre novinárov.

Lingout (Slovensko) – lokalizačná a prekladateľská platforma pre vývojárov.

Staffino (Slovensko) – je to projekt, o ktorom sme už písali. Aplikácia dáva návštevníkom možnosť hodnotiť obsluhu napríklad v reštaurácii.

Tabfoundry (Česká republika) – pomáha podnikom s marketingom na Facebooku.

Telmedicin (Poľsko) – platforma, ktorá rieši jeden z problémov zdravotníctva – zjednodušuje prístup pacienta k lekárovi.

UpTAXI (Česká republika) – stačí citovať „Za pár rokov budeme transportovať už 3 milióny cestujúcich a zarobíme 3 miliardy CZK. Len počkajte, uvidíte.“

Daty (Česká republika) – niečo ako Facebook, len sledujete newsfeed spoločností, ktoré vás zaujímajú.

LiveDispatcher (Slovensko) – táto aplikácia rieši všetko pre spoločnosti, ktoré potrebujú dispečing.

 

Nadchádzajúce mesiace budú pre vybrané projekty skúškou ako obstoja v novom prostredí. My im v tom držíme palce a o jednotlivých startupoch napíšeme podrobnejšie. Máte sa na čo tešíť.

 

zdroj: wayracee.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá