Wienerberger prichádza s novinkou z dizajnérskej dielne F. A. Porsche. Je ňou keramická škridla Tondach V11

  • Spoločnosť Wienerberger prichádza na trh s novým inovatívnym produktom
  • Keramické strešné škridly v tvare V pochádzajú od špičkových návrhárov Studio F. A. Porsche
Tondach V11
Wienerberger
  • Spoločnosť Wienerberger prichádza na trh s novým inovatívnym produktom
  • Keramické strešné škridly v tvare V pochádzajú od špičkových návrhárov Studio F. A. Porsche

Wienerberger predstavil revolučnú keramickú škridlu Tondach V11. Nový model pálenej škridly V11 v sebe snúbi dokonalé technické parametre dané 140 rokmi skúseností s výrobou pálených škridiel Tondach a originálny dizajn od špičkového dizajnového štúdia F. A. Porsche.

Spoločnosť Wienerberger je najväčším svetovým výrobcom tehliarskych výrobkov, lídrom na trhu s keramickými strešnými krytinami v Európe a popredným výrobcom betónovej dlažby v strednej a východnej Európe.

Patrí tiež medzi významných európskych dodávateľov potrubných systémov. Wienerberger prevádzkuje 197 výrobných závodov v 30 krajinách a má až 200-ročnú históriu spojenú s prírodným stavebným materiálom. Samozrejme, vďaka promptným reakciám na vývoj trhu ponúka momentálne omnoho viac produktov.

Tondach V11
zdroj: Wienerberger

Svetový unikát

Tondach V11 je ozajstným svetovým unikátom. Skosenie povrchu do podoby písmena V nebolo doposiaľ pri strešných škridlách použité. Výrobok získal za svoj revolučný vzhľad viaceré prestížne ocenenia vrátane Red Dot Award 2020 v kategórii produktový dizajn.

„V histórii spoločnosti Wienerberger sme po prvýkrát spolupracovali s externým dizajnovým štúdiom. Nový model naznačuje, akým smerom by sme chceli rozvíjať tradičný materiál, ktorým je pálená strešná krytina: prvotriedne technické parametre, kvalita a výnimočný vzhľad, ktorý stavbu odlíši,“ naznačuje Miroslav Cino, konateľ spoločnosti Wienerberger.

Tondach škridla V11
zdroj: Wienerberger

Minimalizmus návrhu zhmotňuje aktuálne trendy – jednoduché tvary v čiernych a šedých tónoch na strechách s pomerne nízkymi sklonmi, inšpiratívny dizajn a maximálna funkčnosť pre moderné architektonické riešenia. Pálená škridla V11 rafinovane upriami pozornosť na strechu. „Naším zámerom bolo poňať škridlu ako architektonický prvok, ktorý by architekti zakomponovali do budovy bez toho, aby na seba strhávala pozornosť, ale zároveň bola neprehliadnuteľná,“ hovorí Christian Schwamkrug, riaditeľ dizajnového štúdia F. A. Porsche.

Povrch škridly tvoria tri hladké roviny, ktoré vytvárajú dve línie. Dva lomy dodávajú škridliam nevšednú dynamiku. Tri farebné varianty matnej povrchovej úpravy engoba: čierna, čadičová, titánová, im zas prepožičiavajú eleganciu. Táto súhra napokon vytvára na streche vďaka jedinečnej hre svetla a tieňov zaujímavý vizuálny efekt. „Strecha je dôležitou súčasťou vonkajšej architektúry. V niektorých prípadoch tvorí aj 50 % celej budovy. Strechu ako významný dizajnový prvok domu rozhodne netreba podceniť,“ dopĺňa Christian Schwamkrug.

Tondach škridla V11
zdroj: Wienerberger

Symbol revolučného dizajnu

Tradícia a kvalita značky Tondach je zárukou dlhej životnosti strechy a originálny vzhľad modelu V11 má ambíciu stať sa výrazným architektonickým prvkom.

Forma však nie je samoúčelná, dizajnéri štúdia F. A. Porsche kládli dôraz aj na dokonalé vyladenie technických parametrov výrobku. „Návrh dizajnu škridly prebiehal rovnako ako iné tvorivé procesy: človek si sadne, rukou vytvorí skice, na základe ktorých sa urobí prvý výber. Na konci procesu vznikne maketa – frézovaný model škridly, ktorý sa ako prototyp odovzdá do výroby,“ približuje tvorivý proces Christian Schwamkrug.

Tondach škridla V11
zdroj: Wienerberger

Moderný a čistý dizajn súčasne vylepšuje aj funkčné vlastnosti novej škridly. Skosenie povrchu do podoby písmena V slúži k bezpečnejšiemu odvodu vody. Strešná krytina preto obstojí aj v najnáročnejších poveternostných podmienkach a odolá náporu dažďa, snehu a vetra.

„Najväčšou výzvou pri vývoji produktu bolo zosúladiť dizajn so všetkými technickými parametrami, ako je napríklad posun škridly. Výsledok je pôsobivý, sme z neho jednoducho nadšení,“ raduje sa Wolfgang Wechtitsch, ktorý sa podieľal na technickom vývoji škridly za spoločnosť Wienerberger.

Názov škridly V11 je odvodený od charakteristického vzhľadu, ktorý jej prepožičiava tvar písmena V. Číslo 11 vyznačuje počet škridiel potrebných na pokrytie 1m2 strešnej krytiny.

Zdroj: Wienerberger

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK