Z Austrálie do Európy len za 5 hodín? Boeing predstavil prototyp revolučného komerčného lietadla

  • Boeing predstavil nové nadzvukové lietadlo, ktoré mnohonásobne prekonáva rýchlosť zvuku
  • Nový stroj kráča v šľapajách legendárneho lietadla Concorde, ktoré bolo vôbec prvým nadzvukovým komerčným strojom
  • Lietadlo by malo dosiahnuť rýchlosť 6500 km/h a zvládnuť let z Austrálie do Európy za rekordne krátky čas
lietadlo
boeing
  • Boeing predstavil nové nadzvukové lietadlo, ktoré mnohonásobne prekonáva rýchlosť zvuku
  • Nový stroj kráča v šľapajách legendárneho lietadla Concorde, ktoré bolo vôbec prvým nadzvukovým komerčným strojom
  • Lietadlo by malo dosiahnuť rýchlosť 6500 km/h a zvládnuť let z Austrálie do Európy za rekordne krátky čas

Legendárny výrobca lietadiel spoločnosť Boeing odhalila novinku. Je ňou supermoderné lietadlo, ktoré by malo prekročiť rýchlosť zvuku až päťnásobne. Je to vôbec druhé nadzvukové lietadlo určené pre komerčné cestovanie. Prvým strojom, ktorý túto možnosť cestovania priblížil verejnosti bolo lietadlo Concorde, ktoré bolo vyradené z prevádzky v roku 2003, a to hlavne z dôvodu nehody z roku 2000, kedy na palube horiaceho stroja, ktorý sa zrútil na hotel v mestečku Gonesse zahynulo všetkých 109 osôb.

Aj napriek snahe o obnovenie letov Concorde v roku 2001 sa popularitu nadzvukového cestovania nepodarilo oživiť. V roku 2003 sa odohral posledný let z letiska Heathrow do múzea v meste Filton, ktoré sa nachádza blízko Bristolu. Po poslednom lete nadšenie okolo nadzvukového lietadla utíchlo na poriadne dlhú dobu. To však neznamenalo, že výrobcovia lietadiel myšlienku na nadzvukové lietanie úplne zavrhli. Superrýchle lietanie je jednoducho otázkou budúcnosti. Ľudia totiž požadujú čoraz viac a čoraz rýchlejšie.

Toto si uvedomujú aj výrobcovia. Mnohým ľudom totiž klasické lietanie prestáva stačiť. Na novej generácii lietadiel pracuje nielen spoločnosť Boeing, ale aj konkurencia. Boeing dokonca predstavil prvý prototyp na konferencii Aeronautics Aviation 2018 v Atlante. Chystaná novinka by mala byť väčšia ako súkromné lietadlá, avšak veľkosťou sa nevyrovná súčasným komerčným strojom. Jednalo by sa tak o zlatú strednú cestu. Stroj by mal dosahovať rýchlosť 6500/ km/h, čo by malo za následok drastické skrátenie dĺžky letov.

Proti Boeingu stojí SpaceX

Paradoxne najväčšou konkurenciou pre novinku od Boeingu búdu chystané rakety od spoločnosti SpaceX. Elon Musk totiž plánuje nahradiť zastarané lietadlá svojimi raketami BFR. Je jasné, že nadzvukové lietadlo je proti rakete stále poriadne pomalé. Raketa od SpaceX by mala totiž dokázať dopraviť cestujúcich na akékoľvek miesto na Zemi v priebehu pol hodiny.

Takáto rýchlosť cestovania by bola nevídaná. Človek by si tak mohol urobiť krátky výlet na akékoľvek miesto na svete a ešte v ten deň sa vrátiť domov. Tieto rakety sú momentálne v štádiu vývoja.

Musk však začiatkom roka prezradil, že ich výroba by sa mala začať v priebehu šiestich až deviatich mesiacov. Konkurencia v podobe rakiet je teda obrovská a je možné, že chystané nadzvukové lietadlá nahradia skôr tie súčasné a rakety budú určené pre majetnejších záujemcov.

zdroj: dailymail.co.uk , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech