Z bioplastu z dielne Slováka vznikajú respirátory, ktoré sa v prírode rozložia za rekordne krátky čas

  • Československý tím vedcov stojí za novým typom respirátora určeného nielen pre záchranné zložky, ale aj pre bežných obyvateľov
  • Vyrobený je z materiálu, ktorý je schopný biologického rozkladu formou kompostovania do 2 mesiacov a to bez zvyškových mikroplastov
  • Tento materiál pochádza z dielne profesora Alexyho
fch.vut.cz
  • Československý tím vedcov stojí za novým typom respirátora určeného nielen pre záchranné zložky, ale aj pre bežných obyvateľov
  • Vyrobený je z materiálu, ktorý je schopný biologického rozkladu formou kompostovania do 2 mesiacov a to bez zvyškových mikroplastov
  • Tento materiál pochádza z dielne profesora Alexyho

Profesor Pavel Alexy z Katedry chemickej a potravinárskej technológie sa viac ako 20 rokov venuje výskumu plastov z obnoviteľných zdrojov. Alexy pôsobí na oddelení plastov, kaučuku a vlákien.

Už pred časom verejnosti predstavil materiálu Nonoilen, ktorý je výsledkom dlhodobej spolupráce Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a komerčnej spoločnosti PANARA s.r.o. Najnovšie sa z tohto materiálu budú vyrábať aj biologicky rozložiteľné respirátory. 

Nový typ jednoduchého respirátora má na svedomí tím odborníkov z Fakulte chemickej VUT v Brne.  Ide o produkt, ktorý by bolo možné vyrábať vďaka lacnej technológii podobne ako napríklad plastové poháre. Metóda takzvaného vákuového termoforming umožní masovú výrobu a dostupnosť nielen pre zložky záchranného systému, ale aj pre bežných obyvateľov.

zdroj: fch.vut.cz

S nápadom výroby respirátorov pomocou tejto technológie začal pracovať v marci 2020 David Paloušek a Radek Přikryl z VUT. 

„Skúsenosti s parametrickým 3D modelovaním, ale aj s ergonómiou masiek vyvíjaných paralelne pre 3D tlač, umožnili za tri týždne vyrobiť formy pre vákuové formovanie plastov a funkčný prototyp respirátora,“ uviedol v oficiálne správe David Paloušek z Ústavu konštruovania FSI VUT. 

Bioplast zo slovenských laboratórii

Odborníci dbajú aj na to, aby boli nové masky vyrobené z materiálov, ktoré môžu byť neskôr rozložiteľné v prírode. To je dôležité najmä pre prípadné využitie v niektorých rozvojových krajinách, kde nie je úplne doriešený zber a recyklácia plastového odpadu. 

Ich respirátor preto tvorí materiál s názvom Nonoilen (Non oil – bez ropy) práve z dielne profesora Alexyho. Ide o bioplast, ktorý je unikátny tým, že je vyrobený z obnoviteľných materiálov a 100 % biodegradovateľný. Jeho výnimočnosť je práve v opakovanom využívaní a v jeho odolnosti voči vysokej teplote, ktorá je až 100 stupňov.

Tento materiál je mimoriadne trvácny, pričom je však schopný biologického rozkladu formou kompostovania do 2 mesiacov bez zvyškových mikroplastov.

Perfektné vlastnosti

Plus je aj fakt, že nový typ respirátora je neuveriteľne ľahký a pomerne poddajný. Aj s filtrom a gumičkami váži menej ako 25  gramov. Len pre predstavu, hmotnosť najľahších respirátorov z textilu sa pohybuje na úrovni 10 gramov. Respirátory s výmennými filtrami vážia až desaťkrát viac. 

Nový typ respirátora je koncipovaný tak, aby bola výmena textilneho filtra naozaj jednoduchá. Kvalita filtra následne určí konečný stupeň ochrany. V neposlednom rade treba spomenúť, že materiál samotnej masky je umývateľný a dá sa dezinfikovať alkoholovými dezinfekčnými prostriedkami.

zdroj: fch.vut.cz

Tím odborníkov už testoval respirátor s filtračnými textíliami pre triedu FFP 1 a 2. Ak je správne nasadený, je všetok vzduch nádychu aj výdychu filtrovaný. 

Tvorcovia respirátora majú teraz v pláne koncept výroby ponúknuť firmám, ktoré s vákuovým termoformingom pracujú. Spoločne s vhodným investorom by radi urobili zhodnotenie reálneho využitia v praxi. Prípadného výrobcu následne čaká ešte celá rada certifikácií.

Zdroje: VUT, nanoilen.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK