Z diskotékového agresora sa vypracoval až do vedenia slovenskej mafie. Na mafiánskej scéne dlho nevydržal

  • Milan Holáň, známy ako Gorila, bol povestný svojím agresívnym správaním
  • Na mafiánskej scéne sa však dlho neohrial a konkurencia ho rýchlo zlikvidovala
  • Za jeho mladším bratom sa zas zatvorili brány väznice
holáňovci
Facebook/Historia Mafie na Slovensku, TASR/Martin Baumann
  • Milan Holáň, známy ako Gorila, bol povestný svojím agresívnym správaním
  • Na mafiánskej scéne sa však dlho neohrial a konkurencia ho rýchlo zlikvidovala
  • Za jeho mladším bratom sa zas zatvorili brány väznice

Komunistický režim zakončil svoj príbeh, prišla sloboda a žezlo putuje do rúk mafiánov. Divoké 90. roky hrali do karát zločineckým skupinám a organizovaný zločin bol bežnou súčasťou všedných dní.

Mafiáni rýchlo bohatli, ich sláva však netrvala večne. Jedni dnes snívajú o slobode za bránami väznice a ďalších si podsvetie vzalo skôr, ako čakali. Boj s konkurenciou prehral aj Milan Holáň, ktorý bol známy pod prezývkou Gorila.

Obyčajný bitkár z dedinských diskoték

Gorila stál na čele mafiánskeho gangu Holáňovcov. Ich teritóriom boli najmä Kysuce a Žilina. Podobne ako u iných skupín, aj ich hlavnou pracovnou náplňou bolo vydieranie, výpalné a nechýbali ani vraždy. Prostredníctvom svojej SBS, nazývanej Gorila Security, vypaľovali podniky v okolí.

Plus 7 dní uvádza, že Holáň svoje šťastie spočiatku hľadal v Třinci, no po škole sa mu práca v zlievarňach nepozdávala. Viac mal v obľube dedinské diskotéky, kde mohol ukazovať svoje agresívne sklony.

K bitkám mal blízko, preto si neraz vyskúšal aj amatérsky box. Férové súperenie ho ale nechytilo natoľko, ako pästné súboje vonku. Tam údajne nenašiel ani konkurenta.

Vzor pre mladých grázlov 

Na diskotékach sa ho báli a pozornosť si brutalitou získal veľmi ľahko. Mladí grázli ho obdivovali a kupovali si jeho ochranu fľašou vína, neskôr ale prišli na rad väčšie odmeny.

Bitkár Gorila na svoje výstupy v podnikoch časom doplatil väzením. Tam si ale neposedel dlho. Nežná revolúcia so sebou priniesla aj generálne amnestie.

Holáň má údajne na svedomí popravu Petra Kalányiho. Jeho vraždu si údajne objednal u zabijaka, ktorý hovoril po rusky. Podľa Plus 7 dní Kalányiho zastrelili z idúceho auta.

Mladý Holáň predstavoval ešte väčšie zlo 

Holáňov mladší brat Peter bol však ešte horší. Pôsobil v organizovanej skupine Ivicu Toliča, rodáka z Bosny a Hercegoviny, ktorý bol podľa viacerých zdrojov vojnovým zločincom.

Míľnikom v jeho zločineckej kariére bola organizácia vraždy mafiánskeho bossa Petra Čongráda, ktorý bol považovaný za jedného zo štyroch nástupcov skupiny Sýkorovcov po zavraždení jej zakladateľa Miroslava Sýkoru.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: sme.sk, teraz.sk, topky.sk, cas.sk, plus7dni.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech