Z najluxusnejších väzníc sveta nechcú ľudia odísť. Majú vybavenie, aké by si doma želal nejeden Slovák

  • Pobyt za mrežami ako dovolenka?
  • Tieto väznice sú lepšie ako niektoré dovolenkové destinácie
  • Mnoho luxusných väzení sa nachádza v Európe, väzni z nich ani nechcú utiecť
Unsplash/@witchkingblogs, T.Blackout
  • Pobyt za mrežami ako dovolenka?
  • Tieto väznice sú lepšie ako niektoré dovolenkové destinácie
  • Mnoho luxusných väzení sa nachádza v Európe, väzni z nich ani nechcú utiecť

Len prednedávnom sme písali o väzeniach, v ktorých pobyt by si neželal ani svojmu nepriateľovi. Išlo o väznice, v ktorých boli pravidelne porušované ľudské práva, v ktorých si väzni siahali na životy kvôli šikane dozorcov a v ktorých by sa zbláznila aj psychicky silná osobnosť.

Hoci je pobyt vo väzení trestom, na svete fungujú aj nápravné zariadenia, ktoré možno prirovnať k luxusným hotelom. V niektorých si môžu väzni pravidelne zahrať tenis, v iných sa pripravujú na život vonku. V tomto článku sa pozrieme na 5 väzníc, do ktorých by chceli byť umiestnení všetci väzni sveta. 

Bastøy Prison, Nórsko

Väznica s minimálnym strážením leží na nórskom ostrove nachádzajúcom sa približne 75 kilometrov od Osla. Prvou zaujímavosťou je, že v celom komplexe si svoj trest odpykáva iba 115 väzňov, na ktorých dozerá 69 zamestnancov. Podľa portálu Environmental News Network ostáva počas noci v službe iba 5 dozorcov. 

V minulosti tieto priestory slúžili ako väzenská kolónia pre mladistvých, dnes sa väznica snaží stať prvým ekologickým ústavom na svete. Podľa The Guardian je miera recidívy v tejto väznici na úrovni 16 %, čo je v porovnaní s európskym priemerom, ktorý je v súčasnosti na úrovni 70 %, nesmierne dobré číslo. 

zdroj: Wikipedia

Väzni odpykávajúci si trest v tomto ústave sú ubytovaní v drevených chatkách a počas dní pracujú na väzenskej farme. Keď majú svoje povinnosti hotové, môžu jazdiť na koňoch, rybárčiť, hrať tenis alebo bežkovať. Podľa portálu CNN je väzňom podávané jedlo od šéfkuchárov a v priestoroch na nich čaká aj sauna. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: ENN, The Guardian, CNN, Scoop Whoop, Time, The New York Times, The Guardian, Taipei Times, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie