Z NULY DO SVETA: Markus Breyer – šéf Microsoftu, ktorý verí inovatívnym projektom

  • Ktorým startupom drží palce generálny manažér Microsoft Slovakia, Markus Breyer a ako sa Microsoft stavia k inováciám, podnikaniu a začínajúcim projektom? Odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky sa dozvieš v skvelom rozhovore.
marcus-header
  • Ktorým startupom drží palce generálny manažér Microsoft Slovakia, Markus Breyer a ako sa Microsoft stavia k inováciám, podnikaniu a začínajúcim projektom? Odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky sa dozvieš v skvelom rozhovore.

Ste už tri roky generálnym manažérom Microsoft Slovakia. Za ten čas sa toho v spoločnosti mnoho zmenilo. Pred dvoma rokmi sa stal novým celosvetovým CEO Satya Nadella. Ako to ovplyvnilo Vašu víziu a víziu Microsoftu celosvetovo?

Mám pocit, že spolu s príchodom Sytya-u sa vrátilo Microsoftu ako organizácii “srdce” a je znovu jasné, prečo robíme, čo robíme. Toto srdce bolo cítiť, keď Microsoft vznikal a rástol, ale na istý čas sa vytratilo. Microsoft sa transformoval na spoločnosť podporujúcu podniky a ľuďom sme sa vtedy trocha vzdialili.

Steve Ballmer bol veľmi rešpektovaným riaditeľom a sympatickým lídrom pre vývojárov, čo bolo z istého hľadiska skvelé, keďže Microsoft bol pôvodne tiež iba malou skupinou vývojárov snažiacich sa zmeniť svet softvéru.

 

microsoft-markus-breyer-1

So Satya-om však získavame istý “bonus” navyše. Vývojári majú pred ním stále rešpekt, ale je bližší aj bežným ľuďom – našim zákazníkom.

Sám si myslím, že Satya veľmi výnimočný. Či už jeho skromnosťou, ktorou vystupuje, alebo schopnosťou dokázať jasne a jednoducho vyjadriť cieľ a víziu Microsoftu.

V časoch, keď Bill Gates zakladal Microsoft, bola vízia spoločnosti jasná. Mať počítač na každom stole, v každom domove. Časom sa však naša vízia menila, bola dlhšia, viac komplikovaná a často som sám nebol schopný spontánne ju vysloviť.

Dnes je však vízia znova jednoduchá. Chceme pomôcť každej osobe a organizácii na svete dosiahnuť viac.

Čo sú dnes hlavnými aktivitami Microsoftu na Slovensku? Ostáva cieľom spoločnosti predávať licencie alebo sa snažíte mať väčší dopad na trh a komunitu?

Netlačíme už na licencie. Snažíme sa pomôcť organizáciám pretransformovať sa, nájsť nové biznis modely a vymyslieť niečo nové. V spoločnosti sa stále snažíme myslieť trocha odvážnejšie, ako pol roka predtým.

Myšlienka “Skúsme dnes predať 1000 tabletov školám, aby mali deti prístup k internetu a vedomostiam.,” je pekný cieľ, ale trocha nudný a málo inšpiratívny… Čo by sa však stalo, keby sme využili priateľské vzťahy s vládou, sadli si s ministrom školstva a porozmýšľali, ako by sme ovplyvnili budúce generácie, ak by sme každému v školských laviciach dali prístup k internetu a informáciám. Táto myšlienka je oveľa odvážnejšia a práve takéto problémy sa dnes snažíme ako spoločnosť riešiť. Aj keď je slovenská pobočka pomerne malá, máme vyše 1000 partnerov, s ktorými dokážeme veľké veci.

“Mojím cieľom je, aby bol Microsoft partnerom, nie iba dodávateľom a to je veľký rozdiel.”

microsoft-markus-breyer-2

Kam zapadajú startupy do novej vízie Microsoftu?

Sú veľké spoločnosti, s veľkými rozpočtami a prostriedkami a na druhej strane sú veľmi nadaní a nadšení ľudia s nápadom, ktorí dokážu dať dokopy vo svojej garáži. Ak majú ľudia v Microsofte niečo spoločné, je to názor, že technológie dokážu zmeniť svet k lepšiemu. Dokážu zlepšiť životnú úroveň, zjednodušiť prácu, dokážu liečiť choroby…

Keď chcete podporiť inovácie, kľúčom je podporiť práve menšie tímy a projekty, ktoré ešte nie sú oslepené procesmi veľkých korporácií, majú priestor dýchať a dokážu priniesť zmenu na trhu.

Radi uzatvárame partnerstvá aj s väčšími firmami, ale tie sa o seba dokážu postarať. Na rozdiel od nich, ak stavia niekto niečo na kolenách v garáži a pri tom študuje na univerzite, pravdepodobne nebude mať dosť peňazí na výskum a vývoj.

A aj keď na uskutočnenie dobrého nápadu netreba veľa peňazí, ale tvrdá práca a poctivo investovaný čas. Ak niekoho takého stretneme, radi ho podporíme. A ak bude navyše úspešný? O to lepšie!

microsoft-markus-breyer-3

foto: microsoft.com

Je pravda, že veľké firmy majú dnes problém inovovať?

Áno, je to čiastočne pravda. Veľké spoločnosti sú často obmedzované vlastnými procesmi.  Aj preto tvrdím, že je dôležité oddeliť napríklad marketing a výskum v podobnej organizácii.

Presne tak to robí aj Microsoft. Účel slovenskej pobočky je čisto sales a marketing. Na Slovensku neprebieha žiadny výskum Microsoftu, ale máme mnohé výskumné centrá, ktoré sú od ostatných častí spoločnosti oddelené, aby mali voľnosť a priestor pre kreativitu.

 

Microsoft vytvoril na podporu malých projektov stovky nástrojov v rámci programu Bizspark, ktoré dnes ponúka startupom zadarmo. Sú všetky tieto nástroje kompletne free, alebo existujú v programe nejaké obmedzenia?

(smiech) Prečo nám nikto neverí, že žiadne obmedzenia a háčiky neexistujú?

V rámci programu podpory startupov poskytujeme nástroje zadarmo, ale neposkytujeme ich donekonečna. Ak startup spĺňa podmienky programu, dostane všetky nástroje zadarmo na dobu troch rokov, počas ktorých nám nedlží nič a môže program opustiť, kedy sa mu zachce.

Ak sa startupu v ekosystéme páči a chce naše nástroje používať naďalej, je iba ideálne, ak sa stane našim dlhodobým zákazníkom, nie je to však podmienkou.

Ako som spomínal, neexistuje žiadny háčik, jedná sa o celosvetovú iniciatívu, ktorú keď chcete, používate, keď sa vám nepáči, opustíte ju.

microsoft-markus-breyer-4

Podľa webu však existuje aj “next level”. Čo je program Bizspark Plus?

Program Bizspark Plus je exkluzívnym rozšírením programu Bizspark. Ak má napríklad slovenský startup globálny potenciál, môžeme mu poskytnúť cloudové služby na celý rok v hodnote 120 000 dolárov. Pomocou našich serverov tak dokáže sprístupniť svoje služby celému svetu. Za spomínanú sumu má k dispozícii desiatky serverov a obrovskú výpočetnú kapacitu našich dátových centier po celom svete.

 

Jedná sa teda o dobrý program pre slovenské Startupy? Máme na Slovensku dosť startupov s globálnym potenciálom?

Aj áno :). Na Slovensku máme momentálne 2 startupy, ktoré program používajú a ďalšie 4, ktoré v programe začínajú. Rozhodne sa nejedná o tisíce startupov, ale pokiaľ má startup potenciál a dobrý nápad, dokážeme mu pomôcť presadiť sa globálne.

 

Sú globálne ambície startupu podmienkou programu?

Určite nie. Prijatie do programu sa schvaľuje priamo v Bratislave, preto aj lokálny projekt môže byť jeho súčasťou. Jedine startupy, ktoré by sa chceli dostať do programu musia prejsť schválením aj v zahraničí.

Pre každý startup sa snažíme ponuku nástrojov optimalizovať, aby sme mu najviac pomohli. Ak rieši startup lokálny projekt, zameriame sa na tu využiteľné nástroje.

 

Aká ja spätná väzba od startupov zapojených do programu?

Program funguje 4 roky, máme už teda prvých absolventov. Dovolím si povedať, že so službou boli spokojní. Keďže sa im nesnažíme hádzať polená pod nohy, je iba na nich, ako budú s nástrojmi a kreditom, ktorý dostanú narábať.

 

Donedávna ste písali vlastný blog, z ktorého bolo jasné, že ste veľkým fanúšikom moderných technológií. Čo vidíte ako ďalšiu veľkú inováciu, ktorá zmení svet?

Je určite fascinujúce, akou rýchlosťou sa vyvíjajú mobilné technológie. Iba predstava, že najnovšie Windows Phone-y dokážete pripojiť do malého adaptéru, pridať klávesnicu, monitor a máte kompletné PC, poháňané jedine smartfónom, je neuveriteľná.

Na čo som však skutočne zvedavý, je éra, ktorá nás čaká. Éra Internet of Things. Zatiaľ  nedokážeme odhadnúť, čo všetko so sebou tieto technológie prinesú, kam posunú svet a čo všetko umožnia. Potenciál IoT je pravdepodobne neobmedzený.

microsoft-markus-breyer-5

Ale nemôžem zabudnúť ani na Holo Lens. Keď pozerám videá z predstavení, padá mi sánka. Stačí si predstaviť využitie v medicíne. Špecialista, ktorý je v Berlíne môže podieľať na operácii pacienta v Bratislave a zachrániť mu vďaka technológii život. Práve o tom by mali byť technológie – o pozitívnom ovplyvnení spoločnosti.

 

Sú nejaké slovenské startupy, ktorým držíte palce? Napríklad Aeromobil?

Priznám sa, že o lietajúcom aute som sa dozvedel iba nedávno, keď sme riaditeľa spoločnosti videli projekt prezentovať. Štefan ma však skutočne oslovil. Je obdivuhodné, aký skúsený svetový tím dokázali okolo projektu postaviť a spôsob, akým posúvajú hranice inovácií. Cestu, či dráhu letu Aeromobilu budem určite sledovať.

microsoft-markus-breyer-6

Zdroj fotografie:pikulik.sk, zdroj prezentačnej fotografie: youtube.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá