Z vrcholných priečok rebríčka najbohatších Slovákov do ilavskej väznice. Takáto bola cesta Jaroslava Haščáka

  • Jaroslav Haščák je jedným z dvoch Slovákov, ktorí figurujú v rebríčku najbohatších ľudí sveta podľa Forbes
  • Na Slovensku sa jeho meno spája najmä s kauzami. Ako prišiel k svojmu bohatstvu a z čoho ho vlastne obviňujú?
Jaroslav Haščák/TASR
TASR/Jakub Kotian
  • Jaroslav Haščák je jedným z dvoch Slovákov, ktorí figurujú v rebríčku najbohatších ľudí sveta podľa Forbes
  • Na Slovensku sa jeho meno spája najmä s kauzami. Ako prišiel k svojmu bohatstvu a z čoho ho vlastne obviňujú?

Dnes 51-ročný Jaroslav Haščák sa nenarodil v bohatej rodine ani vo veľkomeste. Pochádza z obce Ďurková, okres Stará Ľubovňa. Po úspešnom ukončení gymnázia sa dostal na vysokú školu do Moskvy. Hoci sa s obľubou hovorí, že na takéto školy sa vedeli dostať len ľudia verní vtedajšiemu režimu, Haščák je dnes, paradoxne, pre mnohých symbolom kapitalizmu.

Zároveň však od minulého roka čelí obvineniu z korupcie a z legalizácie príjmu z trestnej činnosti. To vyvoláva otázniky. Prípad je však stále len v štádiu obvinenia, na definitívne súdy si musíme počkať.

Polepšil si

Napriek obvineniu sa Haščák aj tento rok ocitol v svetovom rebríčku Forbes. Časopis každoročne zverejňuje zoznam najbohatších ľudí planéty. Tento rok sa naň dostali dvaja Slováci, jedným z nich je práve spolumajiteľ Penty.

Jaroslav Haščák sa spolu s niekoľkými ďalšími ľuďmi ocitol na 2378. mieste. Jeho oficiálny majetok je podľa Forbes 1,2 milardy eur. Pre porovnanie, zakladateľ Amazonu Jeff Bezos je najbohatším človekom sveta štvrtý rok za sebou, tentoraz s majetkom 177 miliárd dolárov.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Oproti minulému roku si však spolumajiteľ Penty pohoršil. V roku 2020 bol na 1 990. mieste. Miliardovú hranicu Haščák dosiahol v rokoch 2019 a 2020. Znamená to, že hoci jeho majetok narástol, v rebríčku sa umiestnil na horšej pozícii. Podľa Forbes sa totiž v prestížnom zozname objavilo množstvo nových miliardárov, ktorí zbohatli napríklad vďaka kryptomenám.

Drahé auto, haciendy aj vrtuľník

Ako spolumajiteľ mal v Pente najväčší podiel. Podľa dostupných informácií bol Haščák veľmi zameraný na prácu. Aj k najvyššiemu podielu vo firme sa dopracoval postupne – zarobené peniaze neinvestoval do domov či jácht, vkladal ich späť do firmy a navyšoval si tak podiel.

Neznamená to však, že by si nedoprial okázalý luxus. Na prepravu využíval Mercedes Maybach triedy S, ktorého cena sa začína na sume 174 000 dolárov. Známa je tiež okázalá svadba, na ktorej bolo viac ako 400 ľudí. Minulý rok tiež SME upozornilo, že Haščákovci v lokalite medzi obcami Kuchyňa a Rohožník stavajú luxusný rezort.

Známa je tiež Haščákova vila v Záhorskej Bystrici, pred ktorou protestovali ľudia kvôli nahrávke z kauzy Gorila. Vlastní tiež vlastný vrtuľník, kvôli ktorému podľa Plusky postavil v rodnej obci Ďurková pristávaciu dráhu. V tejto obci má na ploche takmer dvoch ároch a na pozemku so záhradou na takmer ôsmich ároch postavenú aj haciendu.

Penta – symbol kapitalizmu

Haščák nejaký čas študoval aj v Pekingu, kde po prvýkrát zakúsil podnikanie. Na začiatku 90. rokov začali so svojím doterajším obchodným partnerom Marekom Dospivom dovážať na Slovensko a do Čiech textil z Číny.

Biznis šiel natoľko dobre, že poskytol Haščákovi a Dospivovi dostatočný kapitál na vytvorenie niečoho väčšieho. Na prelome rokov 1993 a 1994 založili spolu s ďalšími partnermi – Jozefom Oravkinom, Martinom Kúšikom a Jurajom Herkom (neskôr nahradený Jozefom Špirkom) – spoločnosť Penta Brokers. Tá obchodovala s cennými papiermi.

Takto sa zrodila Penta. Názov, ktorý v gréčtine znamená päť. Presne toľko bolo zakladajúcich členov a toľko kľúčových ľudí, len už trochu vymenených, stojí za Pentou i dnes.

Penta sa rokmi menila, ako sa menili aj jej oficiálne názvy – z Penta Brokers na Penta Group až po dnešný Penta Investments Limited, no skrátene je to stále Penta. Menili sa a rozširovali aj podnikateľské aktivity.

zdroj: TASR/ Jakub Kotian. Norbert Bödör a Jaroslav Haščák

Portfólio podnikania Penty bolo naozaj široké. Počas privatizácie sa im podarilo získať podiel vo fonde „VÚB Kupón“, na ktorý Penta spomína ako na „najväčší privatizačný investičný fond na Slovensku“. Získali tak obrovské aktíva a istú správu nad asi 100 podnikmi.

Postupne získali, opravili a následne predali niekoľko firiem. Reštrukturalizácia podnikov spoločnosti vyniesla slušné peniaze. Dnes pod Pentu spadajú stovky firiem z rôznych krajín sveta. V roku 2019 dosiahli ich celkové aktíva viac ako 11 miliárd eur.

Zdravotníctvo aj médiá

Dnes je Penta známa najmä kvôli svojim aktivitám v zdravotníctve. Cez svoje spoločnosti ovláda desiatky zdravotníckych zariadení na Slovensku aj v Čechách. Do ich vlastníctva spadá sieť lekární Dr. Max aj poisťovňa Dôvera. Firme piatich mužov sa výborne darilo.

Haščákove meno sa dlhodobo spomína v súvislosti s kauzou Gorila. Spis a neskôr aj nahrávka údajne zachytávajú Haščáka v rozhovore s vtedajšími mocnými politikmi. Spoločne si dohadujú dosadenie politických nominantov výmenou za finančnú podporu od Penty. Celú kauzu do detailov opísalo aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka.

Spoločnosť dnes má svoje aktivity v oblasti stavebníctva, stávkových kancelárií, bankovníctva ale aj médií. Práve vlastníctvo niekoľkých mediálnych spoločností je v spoločnosti veľmi diskutovanou témou. 

Pente patria mediálne domy News and Media Holding (Plus 7 Dní, Plus 1 Deň, Trend…), 40-percentný podiel v Petit Press (denník Sme, Korzár, regionálne týždenníky My…) a český Vltava Labe Media.

Začalo to Gorilou

Hoci sa spoločnosti veľmi dobre darilo, pre bežného Slováka jej názov nebol až tak známy. Na Pentu sa pozornosť uprela až keď vybuchla kauza Gorila.

Táto kauza dlhé roky stála len na spise bývalého príslušníka SIS. Byt odpočúvala Slovenská informačná služba (SIS) po tom, ako jej príslušník Peter Mravec (občianskym menom Peter Holúbek) postrehol zvýšený počet návštev vysokopostavených ľudí vo vedľajšom byte, ktorý patril Zoltánovi Vargovi. Ten v tom čase pôsobil ako ochrankár, podľa jeho mohutného vzhľadu dostal prezývku Gorila. Viac o ňom v roku 2012 napísal Nový čas.

Jaroslav Haščák Penta NAKA
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Byt tak SIS počas rokov 2005 a 2006 odpočúvala a vyhotovoval sa aj spis. Práve ten niesol krycí názov Gorila. Akcia sa však prezradila, Holúbeka vyhodili a záznamy sa nesmeli použiť ako dôkaz. Koncom roka 2011 sa prepis nahrávok objavil na internete a značne ovplyvnil výsledok volieb. „Nikto nemá záujem, aby sa to dôsledne vyšetrilo, pretože by to otvorilo Pandorinu skrinku. To znamená, ako to tu už celé roky funguje,“ povedal v roku 2016 pre Aktuality Holúbek.

Vyplynuli totiž z neho až neuveriteľné informácie. Aktéri sa v byte mali rozprávať o kupovaní poslancov, hlasovaní na povel, privatizácii. Najviac Slovenskom otriasli informácie o financovaní SMK, SDKÚ-DS, KDH a Smeru.

Spis, kniha aj nahrávka

Spis tak opisoval údajné okrádanie štátu za priamej účasti predstaviteľov štátu a štátnych organizácií. Prevalilo sa tiež, že SIS v roku 2006 vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu informovala, pričom on nevyvodil dôsledky a ani sa nezačalo vyšetrovanie. Kauza sa tak považuje za problém Dzurindovej vlády, analyzuje Denník N.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

V roku 2011 sa spis dostal na verejnosť. Novinár Tom Nicholson, ktorý v tom čase pracoval pre SME, mal spis k dispozícii už skôr. O zisteniach napísal knihu, ktorej vydanie súd najskôr predbežným opatrením zastavil. V lete 2012 nakoniec kniha vyšla a verejnosti objasňovala podstatu spisu. Pre SME sa neskôr vyjadril, že mu núkali milióny, aby kniha nevyšla.

Stále však chýbal ten najdôležitejší dôkaz.

Zvuková stopa sa na verejnosť dostala až v roku 2019, kedy ju anonym počas noci zaslal do viacerých redakcií. Jej obsah už na druhý deň analyzovali novinári, prenikol však aj na internet, kde je napriek snahe o jej stiahnutie dodnes.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Kauza sa dodnes vyšetruje. Problémom je, že v roku 2012 Ústavný súd SR rozhodol, že odpočúvanie bolo nelegálne. Podľa neho nebola žiadosť o takýto krok dostatočne zdôvodnená.

Vydieranie, úplatky, kontakty

Záznam z Vazovovej ulice mal dokonca dlhé roky kolovať  medzi rôznymi ľuďmi, ktorí sa ním vzájomne vydierali, predávali a kupovali ho. Počas rokov ho mal počuť Marian Kočner, Dobroslav Trnka, Jaromír Čižnár ale aj Robert Fico.

K informáciám o nahrávke sa médiá aj vyšetrovatelia dostali práve vďaka kauzám Mariana Kočnera. Ten mal s Haščákom nadštandardný vzťah, písali si SMS a občasne sa stretávali. Informovalo o tom viacero médií, vrátane Týždňa. Kvôli správam o „odj*baní čuráka“ sa Haščák ocitol pred sudcami Špecializovaného trestného súdu SR.

Vypovedal ako svedok vo veci vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Spomínaná správa sa však vraj Jána Kuciaka netýkala, písať si mali o vtedajšom vyšetrovateľovi kauzy Gorila, Lukášovi Kyselicovi. O súde v tom čase informovali takmer všetky médiá, vrátane TA3.

Korupciu odmieta

Nahrávka z konšpiračného bytu sa navyše našla na nočnom stolíku u Kočnera doma počas domovej prehliadky, informoval v tom čase Denník N.

Kauza Gorila bola dlhé roky jazvou celej spoločnosti. Po úniku spisu na internet v uliciach protestovali davy ľudí, ktoré boli rozohnané vodným delom. Neskôr vyšetrovanie poukázalo na skostnatelosť právneho systému na Slovensku.

zdroj: Na snímke spolumajiteľ finančnej skupiny Penta a predvolaný svedok Jaroslav Haščák. TASR

Dlhodobo totiž vyšetrovanie viazlo na právnych slučkách, ktoré predvádzali nielen zástupcovia Penty. Samotný Haščák nepopieral stretnutia s mocnými, odmietal však, že by ich korumpoval. „Sú pravdivé osoby, sú pravdivé transakcie, sú pravdivé niektoré súvislosti. Kontext je nepravdivý. Nekorumpovali sme žiadneho politika a ani inú verejne činnú osobu. Ja ani nikto z Penty. Nemali sme dôvod ich korumpovať,“ povedal Haščák ešte v roku 2012 pre SME.

Kupčenie s dôkazmi

Takmer po desiatich rokoch od zverejnenia spisu Haščáka zadržala polícia. Dnes je obvinený z korupcie. Nie však za údajné kšefty, ktoré sa mali dohadovať v byte. Obvinenie má na krku práve kvôli kupčeniu s materiálmi, ktoré mali jeho prítomnosť na Vazovovej dokazovať.

V prípade dokázania viny si môže odsedieť až 20 rokov za to, že mal podľa niektorých informácií štedro podplatiť príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra Arpáša i jeho manželku, aby mu dali nahrávky, vďaka ktorým celá kauza Gorila vznikla. Zároveň je obvinený z legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Razia v sídle Penty bola podľa niektorých odborníkov aj politikov neprimeraná. Do budovy vtedy vtrhlo asi 50 príslušníkov elitných policajtov. „Prečo ich tam muselo ísť 50? Možno niekedy je to priveľa,povedal vtedy Richard Sulík s tým, že polícia koná podľa seba, keďže má konečne rozviazané ruky.

Haščák bol najskôr predvolaný na výsluch do budovy policajného prezídia na Račianskej ulici. „Vyšetrovateľ ho zadržal a obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti,” napísali vtedy ako prvé Aktuality.sk.

zdroj: Penta

Vo väzbe strávil mesiac, v januári tohto roka ho Najvyšší súd SR prepustil na slobodu. Obvinenie však stále trvá. „Podnikáme v súlade so zákonmi a naše firmy sú významnou súčasťou ekonomiky v regióne, kde poskytujú produkty a služby pre milióny zákazníkov. Chcem ubezpečiť všetkých našich zamestnancov, obchodných partnerov a zákazníkov, že naša skupina je stabilná,“ ubezpečoval po razii v priestoroch Penty Iian Child, ktorý vo firme prebral Haščákove výkonné funkcie. O razii informoval Denník N.

Dar pre väznicu

Svoj mesiac vo väzbe strávil v Ilave. Už po pár dňoch požiadal o stretnutie s riaditeľom, kde mu ponúkol 50 – 100-tisíc eur na novšie vybavenie. Ten to považoval za neetické a odmietol.

Hačšák prostredníctvom svojho právneho zástupcu argumentoval, že chcel pomôcť väznici a odsúdeným, ktorí spia na neštandardnom matraci a nosia niekoľko rokov staré oblečenie. Riaditeľ väznice jeho ponuku nahlásil NAKA.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Haščákovmu dobrému menu nepomohla ani kauza Kočnerovej Threemy. Jeho „kamarát“ Marian Kočner, ktorý okrem kamarátstva spomína v telefonáte s generálnym prokurátorom aj to, ako Haščák „okrem iného pomáhal, do p**e, kupovať poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom“. Informovala o tom aj Pravda. Haščák po zadržaní skončil vo vedení Penty, zostáva však jej spoluvlastníkom.

Zdroje: Svetový rebríček Forbes, Penta Investments, SME, Penta Investments, Startitup.sk, SME, Pluska.sk, Startitup.sk, Startitup.sk, Aktuality.sk , Hospodárske noviny, Hospodárske noviny, Uznesenie Ústavného súdu SR, Úryvok zvukového záznamu Gorila, Denník N, SME, Aktuality.sk, Nový čas, Týždeň, TA3, Blog Denník N, Startitup.sk, Denník N, Startitup.sk, Pravda, Forbes, Investigatívne centrum Jána Kuciaka, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech