Za 30-tisíc eur si môžeš kúpiť dom, kto­rý ti robot vytla­čí za 8 hodín

Rudolf Nečas / 12. apríla 2017 / Architektúra

Posta­viť dom je dra­há a časo­vo nároč­ná zále­ži­tosť. Pre­to sa dnes veľa spo­loč­nos­tí, kto­ré sta­va­jú domy, sna­ží ten­to pro­ces čo naj­viac auto­ma­ti­zo­vať.

Nový ukrajinský startup s názvom Passivdom používa robota na 3D tlač, ktorý dokáže vytlačiť časti malých domov. Stroj dokáže vytlačiť steny, strechu a podlahu domčeku s pôdorysom 35 metrov štvorcových za 8 hodín. Montovanie okien, dverí, trubiek pre vodovod, kanalizácie a elektrických rozvodov už majú na starosti ľudia.

foto: passivdom.com

Po dokončení je dom samostatný a mobilný, vďaka čomu ho nie je treba pripojiť k elektrickej sieti a potrubiam pre vodovod či kanalizáciu. Solárna energia sa ukladá v batérii pripojenej k domu a voda je filtrovaná z vlhkosti vo vzduchu, prípadne ju do systému môžeš naliať sám. Dom tiež zahŕňa nezávislý kanalizačný systém.

Ceny domov od PassivDom začínajú na cca 30-tisíc eurách a môžeš si ich predobjednať v Ukrajine alebo USA. Prvé majú byť doručené v priebehu tohto roka. Pôdorys najmenšieho modelu PassivDomu má 35 metrov štvorcových. Do interiéru púšťajú dostatok svetla okná od podlahy až po strop a vnútri nájdeš veľký otvorený priestor s malou kuchynkou. Dom tiež ponúka možnosť žiť mimo elektrickej siete.

foto: passivdom.com

"Mali by sme mať možnosť žiť v prírode, ďaleko od civilizácie, ale zároveň v komforte, ktorý ponúka tradičný dom," hovorí Maria Sorokina pre Business Insider. "Táto technológia nám umožní žiť v lese, v horách alebo na pobreží - ďaleko od ľudí a infraštruktúry"

Pre výrobu PassivDomu tím najprv vytvorí plán pre 3D tlačiarne vo svojich továrňach na Ukrajine a v Kalifornii. Vrstvu po vrstve robot vytlačí strechu, podlahu a 20 cm hrubé steny, ktoré sú vyrobené z uhlíkových vlákien, polyuretánu, živíc, čadičových vlákien a sklenených vlákien.

V závislosti od modelu môže proces trvať menej ako 24 hodín. Návrh a výroba väčších domov môžu zabrať až mesiac. Startup verí, že 3D tlač je lacnejší a efektívnejší spôsob, ako stavať domy. “Viac než 100 miliónov ľudí nemá strechu nad hlavou,” hovorí Maria Sorokina. “Je nevyhnutné stavať viac cenovo dostupných domov.”

foto: passivdom.com

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)