Michal učí v exotickej krajine na prestížnej škole: Za obed v reštaurácii tu dáš menej ako 2 eurá

  • Michal žije už niekoľko rokov v Bangkoku, kde vyučuje angličtinu
  • Výplaty na súkromných školách sú aj 5-násobné vyššie než tie, ktoré dostávajú pedagógovia v Česku
Thajsko
Thajsko, Archív Michala Cápa
  • Michal žije už niekoľko rokov v Bangkoku, kde vyučuje angličtinu
  • Výplaty na súkromných školách sú aj 5-násobné vyššie než tie, ktoré dostávajú pedagógovia v Česku

Byť učiteľom na Slovensku sa nepovažuje za príliš veľkú „prestíž“, než ako to bolo kedysi. Rovnako dôležitosti tohto povolania nezodpovedá ani slovenský plat. Neplatí to však všade. Ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav. 

Michal Cáp je srdcom stále Európan. Pochádza zo susedného Česka, no zamiloval si Thajsko. Krajina mu učarovala natoľko, že sa tu pred viac ako siedmimi rokmi aj usadil. Žije v Bangkoku, kde učí deti anglický jazyk na prestížnej škole. Voľný čas trávi hraním bedmintonu, cestovaním po krajine a točí aj videá na svoj YouTube kanál

V rozhovore pre Startitup prezradil niečo o živote v Thajsku a Bangkoku, platových podmienkach na miestnych školách a aj darčekoch, ktoré dostáva na rodičovských združeniach. 

  • Michal prezradil, aké podmienky majú učitelia v Thajsku
  • Koľko hodín odpracuje a či sú úplatky bežné
  • Ako sa vysporiadali s pandémiou
  • Aké najkrajšie miesto navštívil

zdroj: archív MC

Čím si ťa angličtina a pedagogika získali natoľko, že si sa ich rozhodol študovať?

Paradoxne som angličtinu oficiálne nikdy neštudoval, ale už od strednej mi šla tak ľahko, že štúdium ani nebolo potrebné. Čo sa týka pedagogiky, popravde to nebola láska na prvý pohľad, pretože môj záujem tkvel spočiatku v literatúre a predovšetkým v dejepise.

Pedagogická fakulta sľubovala skĺbenie oboch odborov, a tak som to skúsil. K učeniu som si našiel vzťah až neskôr a „vinu“ na tom nesie hlavne niekoľko mojich bývalých učiteľov, ktorí len sťažka mohli byť lepší v tom, čo robili.

Keď človek strávi týždne a mesiace snahou pomôcť mladým ľuďom formovať ich životnú cestu a potom vidí, že to pochopili a dokonca to svojím vlastným spôsobom nasledujú, je to tá najlepšia motivácia, akú môže človek zažiť.

Ako si sa dostal k učeniu angličtiny v Thajsku?

Do Thajska som sa pôvodne vybral na 6 mesiacov, no miestna kultúra, ľudia a príroda ma zaujali natoľko, že krátko po návrate nasledovala výprava druhá a pri tej tretej som si tu rovno našiel prácu.

Hľadanie práce učiteľa angličtiny v Thajsku nie je pre našinca úplne jednoduché, pretože prvá vec, na ktorú sa školy vždy pozrú, je tvoj pas. A ak nie je z USA, Anglicka, Austrálie, Nového Zélandu alebo Južnej Afriky, väčšinou ťa z výberového procesu rovno vyradia.

Je to nefér, pretože pas tu veľakrát hrá dôležitejšiu rolu než vzdelanie. Američan s bakalárskym diplomom z poľnohospodárskej výroby tu prácu dostane skôr než náš magister pedagogiky. 

zdroj: archív MC

Čo všetko potrebuje človek na to, aby mohol v Thajsku učiť?

Kvôli pasu ti s angličtinou nebudú veľmi veriť, preto sa musíš hlavne obrniť trpezlivosťou a čakať, kým si niekto dá tú prácu naštudovať si tvoj životopis. Pokiaľ je tvoja angličtina gramaticky v poriadku a s medzinárodným prízvukom, máš napoly vyhraté.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá