work and travel 1
Archív Veroniky Kunikovej/Unsplash/ Isabella and Louisa Fischer
work and travel
Archív Veroniky Kunikovej/Unsplash/ Isabella and Louisa Fischer

Za leto v Amerike si vieš zarobiť 7 000 dolárov a viac. Je to škola života, ktorá ťa posunie dopredu, hovorí sprostredkovateľka Veronika

 • Zúčastniť sa programu Work and Travel je snom mnohých slovenských študentov
 • Vidina dobrého zárobku a cestovanie po Spojených štátoch je lákadlom, ktorému sa dá iba ťažko odolať
 • Za takéto leto strávené za veľkou mlákou ale primárne získaš obrovské skúsenosti a osobnostný rast, vďaka ktorému si v budúcnosti môžeš vybudovať úspešnú kariéru
 • Zúčastniť sa programu Work and Travel je snom mnohých slovenských študentov
 • Vidina dobrého zárobku a cestovanie po Spojených štátoch je lákadlom, ktorému sa dá iba ťažko odolať
 • Za takéto leto strávené za veľkou mlákou ale primárne získaš obrovské skúsenosti a osobnostný rast, vďaka ktorému si v budúcnosti môžeš vybudovať úspešnú kariéru

Letná brigáda je povinnou jazdou každého vysokoškolského študenta. Čo tak ale spojiť zážitky, cestovanie, osobný rozvoj a slušný zárobok dokopy? Aj takto trávi leto mnoho slovenských študentov, ktorí sa chytili príležitostí a vycestovali do Spojených štátov amerických a zúčastnili sa tak programu Work and Travel.

Jednou z takýchto ľudí je aj Veronika Kuniková. Ako študentka vycestovala za veľkú mláku, kde sa venovala predaju ,,od dverí k dverám“. Počas rokov sa vypracovala na na sales leaderku v agentúre Southwestern Advantage, ktorá sprostredkováva prácu slovenským študentom v Amerike.

Tí okrem klasických kníh predávajú domácim obyvateľom najrôznejšie učebné pomôcky, ktoré kvôli tohtoročným zatvoreným školám išli doslova na dračku. Študenti tak mali aj napriek pandémii úspešné leto.

  • Ako funguje program Work and Travel

  • Prečo podomový predaj v Amerike vôbec nie je zvláštny

  • Podľa akých kritérií vyberajú záujemcov

  • Čo všetko študent okrem finančného zárobku získa

  • Aký dopad mala pandémia koronavírusu na študentov v zahraničí

zdroj: Archív Veroniky Kunikovej

Southwestern Advantage je najstarší podnikateľský program pre študentov vysokých škôl. Už skoro dvadsať rokov sa ho zúčastňujú aj slovenskí študenti. Tí sa, prevažne v USA, venujú predaju kníh. Ako takáto práca vyzerá?

Študenti majú možnosť získať praktickú skúsenosť s vedením vlastného biznisu v USA. Po tom, ako je študent na našu letnú stáž vybratý, sa spolu s jeho manažérom začne pripravovať už počas školského roka doma na Slovensku.

Program Southwestern Advantage má 160 rokov skúseností, takže príprava je naozaj premyslená a dôsledná. Počas leta študenti pracujú v amerických predmestiach. Učia sa pracovať najmä na základe odporúčaní a priamo navštevujú zákazníkov v ich domácnostiach.

Donald Trump výrazne oslabil postavenie USA vo svete. Bude Joe Biden s Čínou kamarát?

Náš vzdelávací systém dnes nie sú len knihy, ale je to online systém, globálna akadémia, ktorá obsahuje webstránky, aplikácie, softvér a knihy, ktoré pomáhajú deťom a rodičom šetriť čas s domácimi úlohami, stredoškolákom pripraviť sa na vysokú školu a menším deťom naučiť sa čítať hravou formou.

U nás môže ľuďom koncept predaja kníh od dverí k dverám pripadať zvláštny, či dokonca pomerne zastaraný. Je to v Amerike bežné?

Áno, v Amerike je tento spôsob práce bežný, Američania koncept predaja od dverí k dverám vymysleli, takže je to pre nich úplne normálne. Ja sama som náš program v USA robila niekoľko sezón, no na Slovensku by som takouto formou nepracovala (smiech).

Američania majú v porovnaní so Slovákmi otvorený a priateľský prístup. Najmä ak je predajca pri dverách milý a profesionálny. Toto sa študenti učia v praktickej príprave pred letom, ako aj prvý týždeň v USA v našej ,,sales school“. A počas leta sa praxou zlepšujú.

Študenti si na tejto skúsenosti vážia, že majú možnosť naučiť sa, ako zanechať dobrý prvý dojem pri stretávaní nových ľudí, ako komunikovať efektívne a pôsobiť prirodzene, čo je neskôr veľkou výhodou napríklad na pracovných pohovoroch, pri budovaní biznisu, či každodennej komunikácií.

Na konci leta chodievame taktiež na dlhší road trip, kde majú študenti možnosť vidieť ich vysnívanú časť Ameriky.

Môžu si študenti vybrať, v akom štáte budú v Amerike pracovať?

 Každé leto sa našej stáže zúčastní 1500 študentov z USA, Kanady a Európy. Sú rozdelení podľa tímov z ich domácich krajín tak, aby študenti z jedného tímu mohli pracovať blízko seba a pomáhať si.

Naše slovenské tímy pracovali doteraz vo väčšine amerických štátov, napríklad v Texase, Kalifornii, Oregone, Utahu, Kansase, Minnesote, Illinois, Južnej Karolíne, Ohaiu, Pensylvánii, atď.

Každé leto máme šancu spoznať inú časť Ameriky a zažiť lokálnu kultúru, bývame priamo s americkými hosťovskými rodinami, čo je pre študentov naozaj veľmi zaujímavá a obohacujúca skúsenosť. Naši študenti si takto často vybudujú dlhoročné priateľstvá s ich hosťovskými rodinkami a sú s nimi v kontakte aj niekoľko rokov po absolvovaní našej stáže.

USA
zdroj: Archív Veroniky Kunikovej

Váš program spadá do konceptu Work and Travel. Majú študenti naozaj popri práci čas cestovať a spoznávať Spojené štáty?

Povedala by som, že touto formou práce študenti spoznajú Ameriku najbližšie, lebo žijú priamo v lokálnej kultúre s ich hosťovskou rodinou. Každodenne sa stretávajú s novými ľuďmi, spoznajú, ako Američania žijú.

Každú nedeľu sa študenti z jedného tímu stretnú a lokálne spoznávajú štát, v ktorom pracujú, či už idú na turistiku, k jazeru, alebo na horskú dráhu, vždy sa snažíme skúsiť to, čo je pre konkrétny štát typické. Napríklad v Minnesote sme objavovali ich krásnu prírodu a jazerá, keďže je to štát s 10 000 jazerami, v Kalifornií sme si boli užiť obľúbený zábavný park 6 Flags s horskými dráhami, v Texase sme boli na strelnici.

Na konci leta chodievame taktiež na dlhší road trip, kde majú študenti možnosť vidieť ich vysnívanú časť Ameriky. Po lete v Pensylvánií išli naši študenti na road trip do New Yorku a videli aj Niagarské vodopády. Po lete v Texase sme oslávili naše úspechy spoločne s americkými študentami z našej stáže na pláži v Corpus Christi a odtiaľ sme išli na road trip na Floridu. Študenti teda majú skvelú možnosť veľmi veľa sa naučiť, získať skúsenosti, zarobiť si a precestovať Ameriku.

Môže sa tohto programu zúčastniť každý študent alebo na to treba určité predpoklady?

Na našu stáž vyberáme iba aktívnych, ambicióznych a pracovitých študentov. Toto zistíme prostredníctvom nášho výberového procesu. Každý rok v ňom máme približne 400 študentov zo Slovenska a vyberieme z nich len 40. Naša stáž je naozaj pre odvážnych, ktorí chcú sa sebe pracovať, učiť sa a zlepšovať sa.

Ako je to s ubytovaním? Hľadajú si ho študenti sami, alebo im ho viete zabezpečiť?

Študenti bývajú s lokálnymi hosťovskými rodinami, ktoré im zabezpečí naša firma. V minulosti si rodiny hľadali študenti aj sami, teraz sa o to stará firma. Ak napríklad v danej oblasti, kde pracujeme, nie je hosťovská rodina na určitú dobu k dispozícií, tak bývajú študenti v hoteli alebo Airbnb, ktoré firma tiež pomôže finančne zabezpečiť.

USA
zdroj: Archív Veroniky Kunikovej

Ak chcú študenti vycestovať ako partia, alebo ako partneri, viete zariadiť, že budú pracovať aj bývať spolu?

Záleží to na tom, či budú všetci alebo obaja na stáž vybratí. Tým, že študenti bývajú s hosťovskými rodinami, bývajú väčšinou 2 či 3 dievčatá alebo 2-3 chlapci v jednej rodine spolu, aby sa hosťovská rodina cítila komfortne.

Študent počas jedného leta komunikuje s približne 2000 americkými rodinami. Takáto škola života posunie človeka neuveriteľne dopredu.

Ako vyzerajú samotné prípravy na vycestovanie a s čím všetkým treba rátať? Respektíve, čo vybaví agentúra a čo si už študent musí zabezpečiť sám?

Študenti si hradia letenku, víza a berú si vreckové na začiatok leta. Firma zabezpečí organizačnú časť, hradí študentom intenzívny tréning pred letom, účasť v sales school prvý týždeň v USA v Nashville, Tennessee, spolu s ubytovaním v hoteli s raňajkami, všetky prospekty potrebné na predaj a mentoring študentov pred a počas trvania celej stáže.

Približne akú sumu si môže študent na takejto letnej ,,brigáde“ zarobiť?

Priemerný zárobok študenta za leto je $7 000, študenti zarábajú na základe predaja, niektorí si zarobia $10 000 či $20 000, niektorí $5 000.

Určite to ale nie je iba o peniazoch. Čo si okrem peňažného zárobku študenti z leta stráveného v Amerike odnesú?

Obrovské skúsenosti a osobnostný rast, čo je extrémne dôležité pre budovanie úspešnej budúcnosti mladého človeka. Zlepšenie sebavedomia, komunikácie, úžasný pocit, že človek zvládol takúto výzvu a vystúpil zo svojej zóny komfortu, zlepšenie angličtiny, obohatenie svetonázoru, nových kamarátov, dlhoročné priateľstvá, či dokonca partnera na celý život.

Toto všetko mladému človeku dodá odvahu, že má na to, aby dosiahol svoje ciele a sny. Študent počas jedného leta komunikuje s približne 2 000 americkými rodinami. Takáto škola života posunie človeka neuveriteľne dopredu.

USA
zdroj: Archív Veroniky Kunikovej

Aký bol záujem o tento program po minulé roky?

Nášho programu sa zúčastňujú študenti z USA, Kanady a Európy. Z týchto častí sveta máme každý rok vo výberovom procese 30 000 študentov, z ktorých vyberieme 1 500. Každý rok je približne rovnaký záujem, záleží to od konkrétnej situácie.

Napríklad túto sezónu majú študenti na Slovensku vyšší záujem aj kvôli tomu, že následkom COVID situácie je menej možností práce pre študentov.

Keď získavate spätnú väzbu od študentov, ktorí program absolvovali, čo hodnotia ako najpozitívnejšiu skúsenosť?

Zlepšenie sebavedomia, komunikácie, schopnosť riešiť problémy, pozitívny prístup, ako aj schopnosť predať sa na pohovore. Obohatenie životopisu o skúsenosť s vedením vlastného biznisu v USA študenta naozaj odlíši a stane sa témou rozhovoru väčšiny pracovných pohovorov. Naši absolventi si dokonca vďaka dobrým komunikačným schopnostiam vedia dohodnúť vyššom nástupnom plate. 

A čo toto leto? Cestovať sa veľmi neodporúčalo, obzvlášť v Amerike je situácia vážna. Rozhodli sa aj napriek tomu niektorí slovenskí študenti vycestovať?

Toto leto robili našu stáž v USA traja slovenskí študenti. Boli veľmi úspešní aj kvôli tomu, že americké rodiny majú presne tento rok vysokú núdzu o vzdelávacie pomôcky, keďže vyučovanie základných a stredných škôl prebiehalo kvôli situácii s COVID-19 na určitý čas online formou.

Sme veľmi radi, že sme mali šancu takto pomôcť americkým rodinám. Samozrejme sme pracovali iba v oblastiach s veľmi nízkym počtom infikovaných a študenti dodržiavali všetky odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

USA
zdroj: Archív Veroniky Kunikovej

Stretli ste sa vy alebo študenti s nejakými komplikáciami?

Aj napriek obavám nemali študenti toto leto komplikácie. Nikto z našej európskej skupiny 26 študentov sa vírusom nenakazil, ani nenakazil ľudí, s ktorými sa stretával. Tým, že študenti pracovali v malých mestách, bolo leto bezpečné. Po návrate domov študenti taktiež absolvovali COVID test s negatívnym výsledkom.

Slovenský startup dobýja Európu s tímovým cestovaním: Úspech je výsledkom 1 000 správnych rozhodnutí

V čom bolo pre nich toto leto iné?

V tom, že sme si neboli istí, ako sa to celé vyvinie a v tom, že sme sa naozaj pripravili na rôzne scenáre. Som veľmi vďačná a hrdá, že aj napriek nepriaznivej situácii tento rok sme sa v našej firme nevzdali a dokázali byť veľmi úspešní. Pretože v každej výzve tkvie priestor na rast.

Študenti mali extrémne úspešné leto. Dvaja z troch Slovákov si dokonca svojím predajom zaslúžili VIP dovolenku na Madagaskare.

Keďže študentov vycestoval značne menší počet, museli ste pocítiť aj pokles tržieb.

Áno, prirodzene. V našej európskej skupine sme mali pokles o 65 %, keďže väčšina študentov si nestihla vybaviť víza. Americkí študenti však dosiahli 50 % nárast v porovnaní s rokom 2019, čo je veľmi pozitívny predpoklad aj pre našu skupinu na budúci rok.

A čo samotní študenti? Dokázali si napriek kríze zarobiť dostatočné množstvo peňazí?

Určite áno. Študenti mali extrémne úspešné leto. Dvaja z troch Slovákov si dokonca svojím predajom zaslúžili VIP dovolenku na Madagaskare. A dokonca jeden bulharský študent zlomil 16-ročný rekord teraz už generálneho riaditeľa našej firmy v najväčšom počte predaných produktov za leto.

USA
zdroj: Archív Veroniky Kunikovej

Vedeli ste ponúknuť prácu aj študentom, ktorí síce do programu boli prihlásení, no kvôli situácii sa radšej rozhodli nevycestovať?

Áno. Vytvorili sme možnosť práce aj doma na Slovensku, a tiež mali študenti šancu zapojiť sa do nášho programu vo Veľkej Británii.

Čo by ste odporučili študentovi, ktorý zvažuje možnosť stráviť leto v zahraničí, ale ešte stále váha?

Že to určite stojí za to. Ja sama som mala pred mojím prvým letom obavy, najmä z toho, či sa mi v takejto nezvyčajnej práci, predaji od dverí k dverám, bude dariť.

Je to skúsenosť na celý život, ktorá pomáha študentom nadobudnúť schopnosti a vybudovať si charakter na to, aby boli úspešní v ktorejkoľvek oblasti sa rozhodnú. Čiže určite odporúčam. To, čo v živote nie je jednoduché, väčšinou stojí najviac za to.

Zárobky študentov z agentúry Southwestern Advantage sa ale nedajú paušalizovať. Všetko záleží od nasadenia študenta, jeho schopností a úsilia. Pre ilustráciu, študenti, ktorí sa zúčastnili programu v roku 2019 po prvý krát, a odpracovali viac ako 72 dní, mali priemerný hrubý príjem 7 749,67 dolárov. Ak sa zúčastnili druhé leto, priemer sa zdvojnásobil až na 14 085,48 dolárov. Ak sa niektorý študent zúčastnil programu tretie leto po sebe, vedel si priemerne zarobiť 22 852,36 dolárov, ak štvrté, 34 209,82 dolárov. Počas piateho leta sa priemerný zárobok dokonca vyšplhal až na 64 703,17 dolárov.

Najnovšie