Za „nevhodné oblečenie“ v aute pokuta 200 eur. TOP destinácia uplietla bič na ľudí

  • Rázny krok Španielov pre motoristov
  • Šoférovať hore bez sa nevypláca
Ilustračné foto
Ilustračné foto , Unsplash/Takahiro Taguchi
  • Rázny krok Španielov pre motoristov
  • Šoférovať hore bez sa nevypláca

Španieli prišli s ráznym krokom pre dovolenkárov a motoristov. V lete býva zvykom, že ak ideš z pláže a vonku je +30 °C, sadneš si do auta taký, ako vyjdeš z mora. Mal by si si však dať pozor na to, v akej krajine si dovolíš urobiť takýto „priestupok“.

Španieli varujú dovolenkárov, že za bežnú chybu počas jazdy, a teda šoférovanie bez trička, im hrozí pokuta vo výške až 200 eur. Ak teda v aute nemáš klímu a vonku je „na skapanie“ v Španielsku ani neuvažuj o tom, že by si si vyzliekol počas šoférovania tričko, informuje portál GB News.

Obmedzenie sa nevzťahuje len na šoférovanie bez trička, ale aj na nevhodnú obuv či odev šoféra. „Španielska dopravná polícia považuje jazdu bez trička za hrozbu pre bezpečnosť a schopnosť šoférovať,“ povedal pre portál Andrew Jervis, generálny riaditeľ spoločnosti ClickMechanic.

Podľa Jervisa je šoférovanie bez trička nebezpečné najmä preto, že ak je šofér pripútaný bezpečnostným pásom, môže to viesť k spáleniu sa či iným zraneniam.

„Musíme si uvedomiť, že zákony v iných krajinách nie sú vždy rovnaké, a vyzývam ľudí, aby si boli vedomí toho, čo je legálne a čo je nelegálne, keď si sadnú za volant v novom prostredí,“ uviedol.

Španielsky zákon hovorí, že je potrebné vyhnúť sa akémukoľvek konaniu, ktoré by mohlo rozptýliť vodiča či cestujúceho, a teda aj jazde bez trička či šoférovanie v žabkách.

Trest sa môže líšiť v závislosti od policajta, no pohybuje sa od 80 do 200 eur, plus tri trestné body.

Obdobne sú na tom aj iné krajiny. Ako informuje portál tn.nova, šoférovanie bez vrchného odevu je zakázané aj v Čiernej hore či Thajsku. Napríklad na Cypre je za dopravný priestupok považované pitie vody za volantom.

Chorvátske pokuty

Každá krajina má svoje predpisy a za ich prekročenie hrozia mastné pokuty. Výnimkou a ospravedlnením teda nie je ani to, či si na dovolenke v Chorvátsku alebo v Španielsku. Chorvátske dopravné predpisy sa od tých našich veľmi nelíšia. V obci je povolená maximálna rýchlosť 50 km/h, mimo obce, rovnako ako u nás, 90 km/h, na rýchlostnej ceste je vrchný limit nastavený na 110 km/h a na diaľniciach opäť platí 130 km/h.

Chorvátsko je pri alkohole za volantom o niečo tolerantnejšie ako Slovensko, uvádza denník Pravda. V Chorvátsku je povolených 0,5 promile alkoholu, no pokúšať šťastie nie je rozumné, pretože ak nafúkaš nad 0,5, pokuta ťa neminie – pohybuje sa od 390 do 660 eur.

Za rýchlu jazdu v obci, teda ak ide o prekročenie o 20 či 30 km/h, zaplatíš 130 eur, ak je to nad 30 km/h, pokuta je vo výške minimálne 390 eur. Ak sa v obci pohybuješ rýchlejšie, môže sa to vyšplhať aj na 2 600 eur.

Zdroje: GB News, tn.nova, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá