Za pár eur sa ocitneš v čarovnom svete: Jedny z najkrajších vianočných trhov Európy sú ako z Harryho Pottera

  • K Vianociam nespochybniteľne patria aj vianočné trhy
  • V tomto európskom meste si ich užiješ naplno
  • Dostaneš sa tam už za 20 eur
Vianočné trhy v Edinburghu a muž pri stánku.
Ilustračné foto, Reprofoto: Instagram/@edinburghschristmas, Unsplash/@rosssneddon
  • K Vianociam nespochybniteľne patria aj vianočné trhy
  • V tomto európskom meste si ich užiješ naplno
  • Dostaneš sa tam už za 20 eur

Televízie už začínajú vysielať vianočné reklamy, nákupné centrá zdobia sviatočné dekorácie a ľudia sa postupne pripravujú na Vianoce, ktoré sú jednými z najkrajších sviatkov v roku. Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc sú aj trhy, kde si návštevníci pochutnávajú na tradičných jedlách, zahrievajú sa vareným vínom alebo punčom a v pozadí znie vianočná hudba.

Mnohí Slováci radi navštevujú tieto trhy aj v zahraničí. Ak aj ty plánuješ tento rok cestovať, máme pre teba zaujímavý tip.

Jeden z najkrajších vianočných trhov v Európe

Nastalo to obdobie roka, keď sa ľudia pýtajú, kam sa tento rok vybrať za najkrajšími vianočnými trhmi. Medzi časté ciele patrí Praha, Viedeň, Budapešť, Kodaň a v posledných rokoch aj populárny Záhreb.

Okrem týchto miest sa čoraz viac dostávajú do popredia aj francúzske mestá, ktoré ponúkajú jedinečnú atmosféru, avšak z pohľadu dopravy sú pre Slovákov často menej prístupné.

Tento rok by mohol byť skutočnou hviezdou Vianoc úplne iný európsky gróf, a to škótsky Edinburgh. Ako uvádza portál Interez, toto mesto si získalo pozornosť mnohých cestovateľov a pravidelne sa objavuje v rebríčkoch najkrajších vianočných trhov v Európe. Edinburgh je naozaj výnimočný z viacerých dôvodov a pre mnohých predstavuje pravý skvost vianočnej atmosféry.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Edinburgh’s Christmas (@edinburghschristmas)

Priamy let za pár eur

Slováci majú pohodlný prístup do Edinburghu vďaka priamej leteckej linke spoločnosti Ryanair z Bratislavy. Letenky sú cenovo dostupné, priemerne stoja desiatky eur, a ak sa ti podarí nájsť vhodný dátum, spiatočný let by ťa nemal stáť viac ako 70 eur.

Pokiaľ ide o bežné výdavky počas výletu, náklady na ubytovanie, jedlo a dopravu sú trochu vyššie než európsky priemer, ale stále sú nižšie než v hlavných mestách ako Londýn, Rím alebo Paríž. Pozitívom je tiež, že mnohé turistické atrakcie v Edinburghu sú prístupné bezplatne.

Edinburgh, hlavné mesto Škótska, udržuje svoju jedinečnú atmosféru počas celého roka. Keď sa však blížia sviatky, mesto sa premení na pravý vianočný raj, ktorý očarí každého návštevníka.

Vianočné trhy v Edinburghu začínajú 17. novembra a končia 6. januára. Mnoho cestovateľov ich radí medzi tie najkrajšie v Európe. „Vianoce v Edinburghu trvajú sedem čarovných týždňov a centrum mesta premenia na zábavu pre celú rodinu vrátane tradičných vianočných trhov, klasických lunaparkov, živých podujatí, chutného jedla a pitia,“ píše sa na oficiálnej stránke.

Vianočné atrakcie, ktoré inde nenájdeš

Podľa informácií portálu EBD sa návštevníci môžu tešiť na niekoľko zaujímavých atrakcií. Vstup na trhy by mal byť vo všetkých oblastiach bezplatný, ale za niektoré z atrakcií sa platí a je lepšie si ich rezervovať vopred. V centre historickej časti mesta nájdu návštevníci asi 70 stánkov s tradičnými ručne robenými výrobkami, jedlom a tradičnými nápojmi.

V East Princes Street Gardens sa nachádza najväčšie škótske ruské koleso s výškou 46 metrov, ktoré poskytne nádherný výhľad na Edinburský hrad, Scott Monument a na panorámu mesta. Rovnako by si si nemal nechať ujsť Santa vláčik, ktorý ťa prevezie osvetlenými ulicami.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Edinburgh’s Christmas (@edinburghschristmas)

Vo West Princes Street Gardens sa návštevníkom naskytne príležitosť vidieť edinburský betlehem a počas víkendov si môžu užiť živé vystúpenia a iné kultúrne akcie.

Klzisko, ktoré tento rok bude ešte väčšie než v minulom, je tiež súčasťou vianočnej atmosféry a teší sa veľkej obľube u detí aj dospelých. Ako uvádza portál The National, Santa Claus so svojimi pomocníkmi pridáva k vianočnému duchu a deti majú možnosť poslať list Otcovi Vianoc so svojimi želaniami.

Po stopách Harryho Pottera

Na George Street v Edinburghu môžeš ochutnať tradičné škótske delikatesy, ako sú hamburgery zo zveriny a remeselné nápoje. Nájdeš tu aj suveníry s motívmi Harryho Pottera. Edinburgh má s týmto slávnym čarodejníkom úzke väzby.

J. K. Rowlingová tu čerpala inšpiráciu pre mnohé prvky jej kníh, ako sú Šikmá ulička, mená hlavných postáv a niektoré časti Rokfortu. Dokončila tu aj poslednú knihu zo ságy o daroch smrti. Okrem vianočných atrakcií môžeš tiež preskúmať ulice Edinburghu a objavovať miesta spojené s príbehom Harryho Pottera.

Medzi zaujímavé atrakcie patrí bludisko vybudované z vianočných stromčekov, kde nájdeš dielňu elfov, a vysoký kolotoč Star Flyer, o ktorom píše The Times.

Tieto trhy by mali osloviť rôzne skupiny návštevníkov od sólo cestovateľov cez rodiny s deťmi až po dobrodruhov hľadajúcich nové zážitky a adrenalín. Mesto tiež ponúka britské tradície, jedinečnú architektúru a atmosféru, ktorá je cítiť na každom kroku.

Zdroje: EBD, The National, The Times, Edinburgh, Interez

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá