Za práva gejov bojoval v najnáročnejších časoch: Úradník Matyáš ustál peklo fašizmu a komunizmu

  • Úradník, ktorý bojoval za práva LGBT+ ľudí
  • Imrich Matyáš hlásal myšlienky, ktoré by mali platiť aj v súčasnosti
  • Toto je príbeh odvážneho Slováka
Imrich Matyáš a jeho priatelia na fotografii
Imrich Matyáš, FB/Jana Jablonická Zezulová, FB/Dúhový rok
  • Úradník, ktorý bojoval za práva LGBT+ ľudí
  • Imrich Matyáš hlásal myšlienky, ktoré by mali platiť aj v súčasnosti
  • Toto je príbeh odvážneho Slováka

Meno Imrich Matyáš sa zapísalo do slovenskej histórie. Aj keď mnohí netušia, o koho ide, tento odvážny a neústupčivý Slovák venoval desiatky rokov svojho života bojom za práva LGBT+ ľudí. Podarilo sa mu prežiť štyri režimy (monarchiu, prvú republiku, fašizmus a komunizmus), avšak v každom z nich prežíval doslova peklo.

V čase jeho mladosti totižto nemal ani jeden z režimov zľutovanie nad homosexuálmi. Tých za ich sexuálnu orientáciu čakalo policajné vyšetrovanie, väzenie či telesné tresty. Bol to práve Matyáš, kto sa snažil túto situáciu zmeniť počas celého svojho života. 

Príbeh tohto nebojácneho muža však začal ožívať iba úplnou náhodou, keď boli objavené jeho denníky a korešpondencia. Mnohí bádatelia označujú jeho životnú cestu ako príbeh plný vytrvalosti či boja za ľudskú dôstojnosť a základné demokratické hodnoty. Ako informuje portál Plus 7 Dní, jeho fascinujúci život zmapovala známa historička Jana Jablonická-Zezulová.

Matyášove denníky

„Objavila som tento príbeh náhodou, upozornili ma naň. Na Slovensku meno Imricha Matyáša nikomu nič nehovorilo. Náhoda alebo osud chceli, že v tom istom roku sme našli zošity písané rukou aj na stroji, ktoré patrili Matyášovi. Denníky, úvahy a články zaznamenávajú doteraz neviditeľné miesta v slovenskej histórii, opisujú, ako sa táto skupina ľudí snažila o dôstojnejšie životné podmienky,“ uviedla historička Jablonická-Zezulová.  

Boli nájdené iba štyri denníky, ktoré patrili Matyášovi. Ale dovedna ich bolo celkom osem. „Po čase sa mi ozval človek, ktorý mi odovzdal ďalšie dva a vravel, že ostatné sa tiež u niekoho nachádzajú,“ pokračovala Jablonická Zezulová.

Matyáš svoje denníky okrem toho rozdelil aj pomedzi svojich priateľov. Podľa historičky týmto spôsobom dúfal v to, že aspoň niektoré z jeho zápiskov sa zachovajú. Postupne začalo všetko do seba zapadať. „Denníky si nepísal ako čisto súkromnú vec, ale ako svedectvo svojej doby. Predpokladal, že ich raz niekto bude čítať,“ uviedla historička.

Denníky ukazujú neuveriteľné peklo, ktorým si v tej dobe musel prejsť každý člen, ktorý patril ku komunite LGBT+. Ide o doklady o pofidérnej „liečbe“, ktorú podstúpilo aj niekoľko z Matyášovich priateľov, o nekonečné výsluchy, vydieranie či väzenie. Aj keď pripomínajú jeho denníky zápisy zo stredoveku, ide o nedávnu realitu, ktorej bol Matyáš súčasťou, avšak bojoval za jej zmenu. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Plus 7 Dní, Aktuality.sk, Dúhový rok, Na potulkách

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá