Za rekordnú sumu kúpili apartmán, v ktorom prebýval známy juhoslovanský prezident

  • Byt sa nachádza v Manhattane a jeho pôvodná cena bola 100 000 dolárov
  • O jeho kúpu prejavil záujem investičný bankár Philippe Khuong, ktorý v súčasnosti žije v New Yorku
  • Za takmer nový luxusný apartmán bol ochotný zaplatiť 12 miliónov dolárov
apartmán
Douglas Elliman
  • Byt sa nachádza v Manhattane a jeho pôvodná cena bola 100 000 dolárov
  • O jeho kúpu prejavil záujem investičný bankár Philippe Khuong, ktorý v súčasnosti žije v New Yorku
  • Za takmer nový luxusný apartmán bol ochotný zaplatiť 12 miliónov dolárov

Potešujúcu informáciu potvrdila srbská vláda. Suma, ktorá sa predajom luxusného bytu získa, by mala byť rozdelená medzi pôvodných členov Juhoslávie. Na svoje by si tak mali prísť Chorváti, Srbi a Slovinci, Bosna a Hercegovina, Macedónsko a Čierna Hora. Luxusný apartmán totiž kúpila juhoslovanská vláda v roku 1975 za 100 000 dolárov. Apartmán mali využívať veľvyslanci, ktorí cestovali za veľkú mláku. Samotný prezident Tito taktiež v apartmáne strávil nejaký ten čas počas zahraničných návštev.

Rekonštrukcia bude stáť milióny

Nebolo to však mnohokrát. V roku 1992 Juhoslávia zanikla a apartmán sa stal nevyužívaným. Pre pôvodnú vládu bol vlastne príťažou. Aj napriek tomu si ho zobrala na starosť srbská vláda, ktorá platila prevádzkové náklady vo výške 14 000 dolárov mesačne. Práve preto by malo Srbsko zo získanej sumy dostať rovných 40 %.

Ostatné členské krajiny bývalej Juhoslávie si následne rozdelia zvyšných 60 %. Pôvodná vyvolávacia cena bola 20 miliónov dolárov. Bola však nadhodnotená a po takmer nulovom záujme bolo nutne pohnúť s cenou nadol.

balkónZobraziť celú galériu (2)
zdroj: Douglas Elliman

Po znížení sa dali veci do pohybu a o apartmán prejavil záujem aj investičný bankár Philippe Khuong. Ten sa rozhodol ponúknuť sumu 12 miliónov dolárov. Je potrebné si uvedomiť, že táto cena nie je konečná a budúci majiteľ tu bude musieť naliať pekných pár miliónov naviac. Prečo tomu tak je?

izbaZobraziť celú galériu (2)
zdroj: Douglas Elliman

Byt má totiž mnoho rokov a vyžaduje poriadnu rekonštrukciu. Obytné sídlo nachádzajúce sa na lukratívnej adrese The Park Avenue, v ktorom sa apartmán nachádza, bolo totiž vybudované v roku 1904. Jeho prvým majiteľom bol guvernér ostrova Long Island Robert Livingston Beeckman. Pamiatková rezervácia v meste New York nazvala budovu fantastickým príkladom klasického francúzskeho štýlu z čias Ľudovíta XV.

Byt má rozlohu 216 metrov štvorcových. Na takýto obrovský priestor sa toho zmestí naozaj veľa. V apartmáne sa nachádza 6 spální, 5 kúpeľní, trojica balkónov a knižnica. Nový majiteľ tak bude mať dostatok priestoru nielen pre seba, ale aj pre rodinných príslušníkov a ešte čosi aj zostane. Týmto sa však vlna predajov nekončí a členské štáty bývalej Juhoslávie sa chystajú zbaviť ďalších diplomatických sídel v iných krajinách.

zdroj: thedubrovniktimes.com , vecernji.hr

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech