Záborská zavádza Slovákov. Politička schytala kritiku za prekrútenie faktov o potratoch

  • Beáta Jurík uverejnila príspevok, v ktorom vyvracia Záborskej zlú interpretáciu údajov o antikoncepcii
  • Tá vo svojej argumentácii vytrháva fakty z kontextu
  • Jurík uviedla, že existujú efektívnejšie spôsoby, ako predchádzať neželaným tehotenstvám
Anna Záborská
TASR/Jaroslav Novák
  • Beáta Jurík uverejnila príspevok, v ktorom vyvracia Záborskej zlú interpretáciu údajov o antikoncepcii
  • Tá vo svojej argumentácii vytrháva fakty z kontextu
  • Jurík uviedla, že existujú efektívnejšie spôsoby, ako predchádzať neželaným tehotenstvám

Beáta Jurík, členka strany Progresívne Slovensko a predsedníčka feministickej platformy PSF, uverejnila na svojich sociálnych sieťach Facebooku a Instagrame príspevok, ktorý informuje o opätovnom zavádzaní poslankyne Anny Záborskej. 

Beáta Jurík v príspevku vyvracia viacero údajov, ktoré si Anna Záborská interpretovala po svojom, minimálne zavádzajúco.

„Anna Záborská sa pred zajtrajším hlasovaním o jej zákone obmedzujúcom prístup žien k bezpečným interrupciám vyjadrila, že vo Francúzsku 75 % žien, ktoré idú na potrat, bralo antikoncepciu. A majú aj sexuálnu výchovu,“ uviedla Beáta Jurík na svojom Facebooku.

Ako sa v príspevku uvádza, tieto čísla, ktoré Anna Záborská nadobudla, sú z vyhodnotenia politík prevencie nechceného tehotenstva a manažmentu dobrovoľného prerušenia tehotenstva zo 4. júla 2001 až roku 2009.

Teda toto číslo a percento skutočne existuje zo zistení správy francúzskeho Všeobecného inšpektorátu sociálnych vecí, avšak, je rok 2021. Okrem toho, aj interpretácia samotnej správy, nielen jej aktuálnosť, je zlá.

„V skutočnosti sa v správe píše, že: 72 % žien, ktoré sa rozhodnú pre interrupciu, používali alebo použili antikoncepciu,“ uviedla Beáta Jurík. V príspevku Jurík taktiež uviedla prečo je pomenovanie „brali antikoncepciu“ klamstvo.

„Len v 30,1 % (zo 72 %) prípadov bola táto antikoncepcia založená na lekárskej metóde, (hormonálna antikoncepcia alebo vnútromaternicové teliesko). Takmer 20 % žien spolu s partnerom používalo prezervatívy.

Ďalších 19 % žien uvádza ako použitú antikoncepciu tzv. prirodzenú metódu (prerušovaný sex, výpočet plodných/neplodných dní, meranie telesnej teploty, Billingsova metóda…). A 3,4 % uvádza inú metódu antikoncepcie bez špecifikácie,“ vysvetlila Jurík.

Povedala aj, že na rozdiel od Slovenska Francúzsko nemá problém s prístupom k antikoncepcii. Avšak v správe o prevencii nechceného tehotenstva z Francúzska sa ďalej píše aj o nesprávnom užívaní samotnej antikoncepcie.

Až 92 % žien priznalo, že si v priemere 1 – 5 krát zabudli vziať antikoncepčnú tabletku v priebehu posledných šiestich mesiacov.

Nadpolovičná väčšina uviedla, že za posledných šesť mesiacov zmenilo antikoncepčnú metódu úplne, iné uvádzajú ako problém nesprávne manipulovanie s prezervatívom.

Úsilie o zavedení povinnej sexuálnej výchovy na školách je zatiaľ v nedohľadne. Práve preto autorky správy z Francúzska „apelujú na posilnenie prevencie neželaných otehotnení práve formou sexuálnej výchovy,“ oznámila Jurík.

Záborská rozhoduje za všetky

„Ženu nemôžeme nútiť k ničomu, ani k potratu,” povedala Anna Záborská pre denník Pravda.

„V tom sa s Annou Záborskou zhodneme. Akurát nerozumiem, kde berie pani Záborská drzosť navrhovať zákony, ktoré nútia ženy do krokov, ktoré nechcú a obmedzujú ich sexuálne a reprodukčné práva,“ uvádza Beáta Jurík na svojom Facebooku.

„Prevencia vo forme dostupnej antikoncepcie či prevencia vo forme národných programov sexuálnej a vzťahovej výchovy efektívne znižuje počet neželaných tehotenstiev,“ dodáva.

Taktiež vyzýva Annu Záborskú, aby prišla s návrhom zákona, ktorý zavádza systematické vzdelávanie o sexualite. V príspevku jej navrhla, aby zabezpečila objektívne a nestranné informovanie o antikoncepcii a jej používaní.

Chce tiež, aby Anna Záborská prestala rozhodovať za všetky ženy a ku koncu skonštatovala, že „ženy vedia a chcú rozhodovať samy – nepotrebujú k tomu ani vás, ani pána Kollára či Kuffu, a už vôbec nie fašistov!“

Zdroje: Instagram/beata_jurik, Facebook, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie