Absolútna čistota a žiadne chemikálie. V týchto slovenských biokúpaliskách zaplatíš za krištáľovo čistú vodu pár eur

  • Za čírou vodou a príjemným oddychom nemusíš cestovať ďaleko za hranice
  • Na Slovensku máme niekoľko možností, ako si užiť dovolenku pri vode a nie sú to len umelo vybudované aquaparky
bann_33
biokupaliskosnina.sk
  • Za čírou vodou a príjemným oddychom nemusíš cestovať ďaleko za hranice
  • Na Slovensku máme niekoľko možností, ako si užiť dovolenku pri vode a nie sú to len umelo vybudované aquaparky

Keďže na Slovensku nemáme more, máme na kúpanie v podstate len dve možnosti. Prvou z nich sú verejné kúpaliská a aquaparky, tou druhou prírodné vodné nádrže a jazerá. Obe majú svoje plusy aj mínusy. Kým na kúpaliskách využívajú na čistenie vody rôzne chemikálie, v prírodných jazerách musíš počítať s napríklad hrozbou baktérií a siníc. Existuje však i ďalšia alternatíva a tou sú biokúpaliská, kde sa o čistotu vody starajú prospešné baktérie, zooplanktón a vodné rastliny. Viete, kde sa takéto lokality nachádzajú?

Lackovce

V Lackovciach, neďaleko mesta Humenné, nájdeš súkromné rekreačné stredisko L.A., kde sa v prírodnom prostredí môžeš okúpať v novootvorenom biotope. Ten taktiež na čistenie vody využíva len silu prírody. V „bazéne“ s dĺžkou až 65 metrov si zaplávaš len za 3,5 eura za deň. K dispozícii je niekoľko bufetov, športových ihrísk i záhradná reštaurácia. Areál je otvorený i mimo sezóny, kedy slúži najmä rybárom a v zime otužilcom. Sezóna 2018 sľubuje novinku – aquazorbing a vodnú turistikau (člnkovanie), ale aj vybudovanie novej vínnej pivnice s celoročnou prevádzkou a ponukou domácich vín.

Sninské rybníky

Sninské rybníky sú snáď najznámejším biokúpaliskom, ktoré na čistenie vody využíva samočistiaci systém v podobe rastlín a rias. Biokúpalisko nájdeš v asi 3 kilometre od mesta Snina v peknom prostredí Vihorlatských vrchov, ktoré ponúkajú rôzne turistické atrakcie. V areáli je priestor pre plavcov i neplavcov, trávnaté plochy na relax  a aj samotný bazén slúžiaci na filtráciu všetkej vody využívanej na kúpanie. Relax v nezávadnej, prírodne čistej vode pritom vôbec nie je drahý. Dospelá osoba zaplatí za celodenný vstup len 4,5 eura.

Levočská dolina

Neďaleko Levoče nájdeš areál biokúpaliska Levočská dolina, ktorý tvoria celkovo tri jazerá čistené prirodzenou cestou. Vplyvom rastlín, rias a filtráciou cez kamienky a štrk. Z troch jazier sa môžeš okúpať „len“ v jednom. Ďalšie totiž slúži na samotnú filtráciu a čistenie vody a jedno je určené prednostne rybárom. V areáli biokúpaliska sú tiež ďalšie športové i relaxačné služby – bowling, posilňovňu, relax centrum, cyklotrasy a v zimných mesiacoch aj lyžiarske stredisko. Ani tu nezaplatíš za okúpanie neprimerane vysokú sumu. Vstup sem na jeden deň vychádza na 6 eur.

Veľký Krtíš

Ekologické a prírodu chrániace kúpanie učarovalo aj investorom vo Veľkom Krtíši. Práve tu totiž nájdeš ďalšie biokúpalisko s názvom Krtko, ktoré využíva na čistenie vody schopnosti rastlín a vodných rias. Umelo vybudované kúpalisko vzhľadom pripomína prírodné jazerá. Oproti drahým aquaparkom tu ceny pred sezónou prezrádzajú, že za celodenný vstup tu zaplatíš len 3,50 eura a v areáli nájdete dokonca menší tobogan, detské ihrisko, minigolf, volejbalové ihrisko či petang.

Plavecký Štvrtok

Zdraviu nezávadné kúpanie si môžete užiť aj na Záhorí, a to v areáli Kamenný Mlyn, kde sa nachádza biobazén Borovica. Ako v predchádzajúcich prípadoch, aj ten využíva namiesto chemických prípravkov na čistenie vody prirodzenú filtráciu prostredníctvom vodných rias a rastlín. Areál Kamenný Mlyn navyše okrem kúpania ponúka reštauračné služby, množstvo športových aktivít aj detské ihrisko. Vstup do biobazénu Borovica ťa podľa zverejneného cenníka bude stáť 6 eur na jeden deň.

Zdroj: interez.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá