Začínali s Uberom, dnes sú miliardári

Beatrix Rimarčíková / 19. júna 2016 / Startupy

Úspešnú a nápaditú formu „taxislužieb“ Uber netreba ani predstavovať. Uber si vybudoval meno a klientelu na koncepte mobilnej aplikácie, ktorá spája zákazníkov a vodičov. Od roku 2009, kedy nenápadný startup UberCab vznikal, prešiel už kilometre cesty a dnes má hodnotu 62 miliárd dolárov. Kto však stál na jeho počiatku a kde je teraz?

V súčasnosti má Uber okolo 6000 zamestnancov po celom svete. Tím začínajúceho startupu však tvorila zostava šiestich ľudí. Niektorí pracujú pre Uber dodnes, iní sa vydali vlastnou cestou a rozbiehajú nové projekty. Traja z nich sú dnes miliardári.

image2

foto: businessinsider.com

Travis Kalanick je s Uberom od úplného začiatku. V jeden studený zimný večer Travis Kalanick a jeho kamarát Garret Camp nemohli v centre Paríža zohnať taxík. Táto skúsenosť im stačila na to, aby sa zrodila idea Uberu.  Kalanick ako CEO buduje Uber už sedem rokov, od jeho uvedenia na trh v San Franciscu. Hodnota Kalanickovho majetku je 6,2 miliardy dolárov. Magazín Forbes ho preto právom zaradil medzi top 5 najbohatších amerických podnikateľov do 40 rokov.

image3

foto: businessinsider.com

S vytvorením prvotného prototypu Uberu sa spájajú ďalšie dve mená. Oscar SalazarGarret Camp, dvaja spolužiaci, ktorí spolu s Kalanickom videli budúcnosť v novej forme poskytovania taxislužieb. Salazar však Uber opustil v roku 2011, tesne po jeho uvedení na trh. Rozhodol sa realizovať startup Pager, mobilnú aplikáciu, ktorá privolá doktora alebo zdravotnú sestru na miesto určenia. Salazar prišiel na trh aj s appkou Ride, ktorá má podobný dizajn a účel ako Uber, rozdiel je ale v tom, že jej cieľom je zabezpečiť transport pre ľudí, ktorí dochádzajú z miest, kde sa nevyskytuje pravidelná doprava. Ride tak vozí napríklad skupiny zamestnancov na pracovisko.

image4

foto: businessinsider.com

Garret Camp stále pracuje pre Uber a výška jeho majetku sa odhaduje na 6,2 miliardy dolárov, čo z neho robí tretieho najbohatšieho Kanaďana na svete. Popri Uberi Camp vytvoril vlastný startup Expa, ktorý má pomôcť tvorcom spoločností budovať a rozrastať ich biznis. Taktiež sa podieľal na založení platformy StumbleUpon.

Cesta Ryana Gravesa k Uberu bola plná prekvapení. Po tom, čo dal výpoveď v GE sa rozhodol, že chce začať pracovať vo svete startupov. Začal na Twitteri sledovať investorov po celej Amerike. Až uvidel tweet Travisa Kalanicka. Graves sa rozhodol odtweetovať mu a ešte v tú noc viedli dvojhodinový rozhovor až do jednej ráno. Na druhý deň oznámil svojej žene, že sa sťahujú do San Francisca. Spolupráca Ryana Gravesa s Uberom začala v roku 2010 a trvá dodnes. Jeho podiel v Uberi dosahuje 1,5 miliardy dolárov.

image6

foto: businessinsider.com

Austin Geidt, prvá žena v tíme Uberu, nastúpila v roku 2010 ako stážistka. Sama opisuje svoje prvé mesiace na pracovisku ako boj. Jej pozícia nebola presne definovaná, a tak Geidt robila všetko, od rozdávania letákov okoloidúcim až po telefonovanie potenciálnym vodičom. Jej životný príbeh je poznačený závislosťou na drogách, z ktorého sa po úspešnom liečení dostala, keď mala 20 rokov. Svoje skúsenosti z protidrogového liečenia využila v Uberi, najmä svoj zmysel pre ľudskosť. Jej kariéra rástla ruka v ruke s úspechmi startupu. Tento mesiac bola Austin Geidt povýšená na Vedúcu medzinárodnej zákazníckej podpory pre Uber.

image7

foto: businessinsider.com

Šesticu prvých zamestnancov Uberu dopĺňa Conrad Whelan. Whelan pôsobil v Uberi ako prvý technický riaditeľ od roku 2010. Whelan sa postaral o prihlasovacie kontá, ktoré spracovali  kreditné karty. Po dvoch mesiacoch od jeho nástupu do firmy, Uber oficiálne uvidel svetlo sveta. Conrad spoločnosť opustil v máji tohto roku, rozlúčil sa slovami na svojom LinkedIn profile: „Práve teraz som zameraný nezameriavať sa, avšak stále budem hľadať nové príležitostí.“

Vďaka týmto šiestim ľuďom funguje Uber v 477 mestách po celom svete. Denne sa odvezú Uberom tisícky ľudí. V auguste oslávime prvý rok Uberu aj u nás, v Bratislave.

Zdroj: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: businessinsider.com

Pridať komentár (0)