Záhadné planéty pripomínajú očnú buľvu a mohli by skrývať mimozemský život

  • Nekonečné pátranie po letmých náznakoch mimozemského života stále pokračuje
  • Aj napriek tomu, že sa astronómom život v širokom vesmíre nepodarilo potvrdiť, neznamená, že neexistuje
  • Existenciu niečoho mimozemského potvrdzujú výskyty lietajúcich objektov, ktoré sú každoročne pozorované
vesmír
youtube.com/flickr.com
  • Nekonečné pátranie po letmých náznakoch mimozemského života stále pokračuje
  • Aj napriek tomu, že sa astronómom život v širokom vesmíre nepodarilo potvrdiť, neznamená, že neexistuje
  • Existenciu niečoho mimozemského potvrdzujú výskyty lietajúcich objektov, ktoré sú každoročne pozorované

Nekonečná temnota a v nej malé žiariace body. Takúto podobu má náš vesmír zo Zeme. Miesto, ktoré je pre nás nepochopiteľné a záhadné. Práve preto naša zvedavosť neutícha, ba práve naopak. Snažíme sa vedieť viac a viac, ale môžeme zájsť len tak ďaleko, ako technologické vybavenie umožní. To znamená, že skúmať pomerne detailne môžme maximálne našu slnečnú sústavu.

Čo sa však nachádza ďaleko v čierno-čiernej tme za jej hranicami? Aké-také pohľady nám môžu sprostredkovať vysokovýkonné ďalekohľady, ktoré však tiež majú svoje limity. Na Zemi je mnoho zástancov teórie, že vo vesmíre jednoducho nie sme sami. Logicky to dáva zmysel. Vesmír je podľa odhadov nekonečný. Samozrejme, nemusí to tak vôbec byť a v priebehu tisícok rokov sa môžu tieto poznatky zmeniť.

Taktiež sme zvyknutí tvrdiť, že tam, kde sa nevyskytuje voda a kyslík, nemôže nič prežiť. Ale tiež to nemusí byť pravdou. Preto stále pátrame a dúfame, že raz nájdeme mimozemský život. Planét podobných našej Zemi je v našej galaxii pravdepodobne viacero. Nie je to však extrémne množstvo. Preto ich odhalenie býva veľmi náročné. Vďaka obrovským vzdialenostiam sa každá takáto potenciálna planéta javí ako malá bodka. Vidieť detaily povrchu? O tom môžeme len snívať.

Netypické planéty

Vedci a astronómovia tak hľadajú jednoduchšie riešenia.  Napríklad planétu, ktorá síce nevyzerá ako naša Zem, ale poskytuje možnosti na prežitie. Záujem vzbudili planéty pripomínajúce očnú buľvu. Preto sa ďalekohľady nasmerovali na červených trpaslíkov – najstaršie typy hviezd našej galaxie. Na rozdiel od Slnka menej žiaria, takže ak ich obežnice obiehajú aj v tesnej blízkosti, je tu stále „pomerne príjemná klíma“.

Obežnice sa často neotáčajú okolo vlastnej osi. Zatiaľ čo jedna polovica je vystavená žiareniu, druhá polovica je ponorená v tme. Na jednej pologuli je tak obrovská zima a na druhej celkom solídne teplo. Práve vďaka tomu sa tieto planéty až nápadne podobajú na očnú guľu. Niektoré majú dokonca zreničku a peknú farebnú dúhovku.

Za tento výtvor môže jednostranné slnečné žiarenie. Takýchto planét je naozaj veľké množstvo. Obsahujú nielen vodu v tekutom i pevnom skupenstve, ale tiež suché oblasti. Jednoducho všetko, čo by mohlo umožniť vznik života. Možnosť výskytu nejakej formy života je teda pomerne vysoká.

zdroj: curiosity.com , nautil.us

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech