Záhadu rastúcej teploty Mesiaca rozlúštili vedci. Môžu za to astronauti

  • Náš Mesiac je obrovskou záhadou a práve preto sa konali objavné misie Apollo
  • K jednej záhade sme pravdepodobne prispeli svojou troškou aj my ľudia
  • Pravdepodobne môžeme za neustály rast teploty povrchu nášho tajomného suseda
mesiac
flickr
  • Náš Mesiac je obrovskou záhadou a práve preto sa konali objavné misie Apollo
  • K jednej záhade sme pravdepodobne prispeli svojou troškou aj my ľudia
  • Pravdepodobne môžeme za neustály rast teploty povrchu nášho tajomného suseda

Legendárny program Apollo bol oznámený v roku 1961 americkým prezidentom Kennedym. Hlavným cieľom bolo pristátie na Mesiaci. Na vtedajšiu dobu nadľudský úkol. Mesiac bol pre obyvateľov Zeme vždy obrovskou záhadou. Jednoducho ľudia sú od prírody zvedaví a obrovská kamenná guľa obiehajúca okolo našej planéty im nedala spávať. Nebolo teda vôbec prekvapivé, že práve Mesiac sa stal tým správnym miestom pre prvý krok mimo našu planétu.

Po dlhých prípravách, skúškach a neúspešnom pokuse Apollo 1, kedy zahynuli všetci traja astronauti na palube, sa lety na čas odložili. V roku 1969 sa však uskutočnil ďalší pokus s názvom Apollo 11.

Tento sa aj napriek obavám naozaj podaril. Ľudia skákali od radosti po tom, čo sa obrovská raketa Saturn V odlepila od zeme a vyštartovala smerom ku hviezdam. Táto misia bola najznámejšia. Práve počas nej padla legendárna veta, ktorú predniesol jeden z trojice astronautov Neil Armstrong: „Je to malý krok pre človeka, ale obrovský skok pre ľudstvo.“

Majú vedci pravdu?

Po tomto úspechu sa zrealizovalo ešte päť misií. Jedna z nich však skončila neúspechom, keďže počas letu v priebehu misie Apollo 13 vybuchla jedna z kyslíkových nádrží a bolo treba zachrániť životy posádky. To sa aj podarilo. Ľudstvo sa na Mesiac vybralo naposledy v decembri 1972. Misia Apollo 17 tak nadobro uzavrela prieskum Mesiaca.


Pri posledných dvoch misiách sa do mesačného povrchu vyvŕtali celkovo štyri otvory. Do nich boli umiestnené snímače teploty, ktoré jej vývoj dokázali posielať priamo na Zem v zlomku sekundy. V roku 1975 sa zistilo, že povrch Mesiaca sa od posledného letu Apolla oteplil. Výskumníci predpokladajú, že za zvýšenie teploty o 1,6 – 3,5 °C môžu pravdepodobne osoby, ktoré sa tu pohybovali. Ako je to možné?

Vedci tvrdia, že áno. Ľudia, ktorí po mŕtvom telese kráčali a prevážali sa na mesačnom povrchu na špeciálnom vozidle, jednoducho rozvírili tmavší mesačný prach tesne pod povrchom. Ten následne dopadol na povrch planéty.

Je všeobecne známe, že to, čo je čierne, sa rýchlejšie zahrieva. Vyššie množstvo tepla tak preniklo do povrchových vrstiev a planéta sa zohriala. Toto vysvetlenie pôsobí na prvý pohľad ako pritiahnuté za vlasy a vedci priznávajú, že nemusí byť úplne pravdivé. Momentálne to však inak vysvetliť nevedia.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech