Záhrady budú čoskoro zbytočné. Ikea vypestuje rastliny trojnásobne rýchlejšie

  • Ikea je známym výrobcom cenovo dostupného nábytku. Firma však rada experimentuje aj v neprebádaných vodách. Momentálne sa zamerala na produkty, ktoré umožnia rapídne urýchliť rast rastlín v domácich podmienkach. Stanú sa záhradky nadbytočnými?
collagedasdasd
ikea.de, unsplash.com
  • Ikea je známym výrobcom cenovo dostupného nábytku. Firma však rada experimentuje aj v neprebádaných vodách. Momentálne sa zamerala na produkty, ktoré umožnia rapídne urýchliť rast rastlín v domácich podmienkach. Stanú sa záhradky nadbytočnými?

Space10 je inovačné laboratórium firmy Ikea. Zámer laboratória je prinášať na trh inovatívne produkty a priestory, ktoré by prispeli k lepšiemu a jednoduchšiemu životu. Nový projekt domácej minifarmy je jedným z riešení. Momentálne je vo fáze prototypu. Umožní ti jednoduché pestovanie rastlín v pohodlí domova.

pestovanie rastlín v podaní ikeiZobraziť celú galériu (4)
zdroj: inhabitat.com

S domácou farmou Lokal nepotrebuješ k vypestovaniu bohatej úrody ani „kvapku“ slnečného svetla. O dostatok „lúčov“ sa postará výkonné LED osvetlenie. Celý systém je hydroponický a na rast rastlín nie je potrebná pôda. Stačí špeciálny roztok, v ktorom sú ponorené korienky rastlín. Rast by mal byť až trojnásobne rýchlejší v porovnaní s obyčajnou záhradkou, čo v konečnom dôsledku znamená viac úrody.

Ekologické pestovanie

To potvrdzujú aj samotní tvorcovia. Podľa nich sa na pestovanie rastlín spotrebuje až o 90 percent menej vody v porovnaní s klasickým pestovaním na záhradke. Aj napriek menšej veľkosti je tak množstvo úrody porovnateľné, a to vďaka rýchlemu rastu a viacnásobnému pestovaniu. Laboratórium sa následne rozhodlo vypestovanú úrodu ponúknuť vo forme jedla návštevníkom týždňa dizajnu v Londýne. Týmto krokom chcú upútať pozornosť širšej verejnosti. Tiež chceli získať názor ľudí na hydroponické pestovanie rastlín.

hydroponické pestovanie Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: futurism.com

Generálny riaditeľ stravovacích služieb Ikea Michael La Cour povedal, že vývoj farmy ešte nie je na konci a stále je čo zlepšovať. Následne sa firma rozhodne, či tento produkt uvedie aj na pulty svojich predajní. Farma by mala byť doplnená o senzory, ktoré umožnia majiteľovi kontrolovať kvalitu rastu prostredníctvom Google Home reproduktora. Senzory dokážu, vďaka systému učenia sa, navrhnúť pestovateľovi, ako proces rastu vylepšiť.

Pokus firmy Ikea v oblasti pestovania rastlín nie je prvý, a asi ani posledný. Koncom roku 2016 experimentovali so záhradkou z dreva v tvare gule, ktorá podobne ako najnovší experiment umožňovala pestovanie rastlín vo vnútorných priestoroch. Všetky experimenty majú viesť ku konečnému produktu. Vďaka možnosti pestovania rastlín priamo v mestách vzniknú lokálni pestovatelia, ktorí môžu jednoducho a rýchlo dodať svoje produkty tam, kde treba, a to po celý rok.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: unsplash.com

Odpadol by drahý dovoz a takto vypestovaná úroda by mala vyššiu kvalitu. Celý koncept je naozaj pútavý a bude zaujímavé sledovať, či sa tento experiment stane skutočným produktom, ktorý si budeš môcť kúpiť priamo na pultoch predajní Ikea.

zdroj: businessinsider.com , businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech