„Londýnsky most spadol.“ Britov po úmrtí kráľovnej čaká povinný smútok

  • Kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou panovníčkou
  • Vláda má od 60. rokov 20. storočia vytvorený plán
  • V deň pohrebu bude štátny sviatok
kráľovná alžbeta
V roku 2008 Alžbeta II. navštívila aj Slovensko., TASR/Štefan Puškáš
  • Kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou panovníčkou
  • Vláda má od 60. rokov 20. storočia vytvorený plán
  • V deň pohrebu bude štátny sviatok

Iba nedávno oslávila kráľovná Alžbeta II. celých 70 rokov na tróne. Oslavami žili celé britské ostrovy. Dnes sa však celé kráľovstvo zahalilo do smútku. Obľúbená panovníčka vo veku 96 rokov zomrela.

Nástupcom trónu sa stal princ Charles, ktorý sa tak automaticky stal kráľom Charlesom III.

Britská kráľovná bola aj 70 rokov od nástupu na trón, ktorý zdedila po smrti svojho otca kráľa Juraja VI. vo februári 1952, stále medzi občanmi svojej krajiny obľúbená. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky ju vníma pozitívne až 80 percent opýtaných.

kráľovná alžbeta
zdroj: TASR/Alastair Grant/Pool Photo via AP, RAF SAC Sarah Barsby, Ministry of Defence via AP

Britská vláda má už desiatky rokov pripravený plán pre prípad kráľovninej smrti. Operácia „London Bridge“ je kódové označenie plánu toho, čo sa bude diať nasledujúce dni po smrti panovníčky. 

Kódové označenie pre úmrtie britského panovníka je oznam „Londýnsky most spadol“. Tento odkaz sa po tajných linkách dostáva k čelným predstaviteľom Spojeného Kráľovstva. Konkrétne to bude premiér a niekoľko ministrov. Až potom túto informáciu dostáva rodina.

Predtým, než sa táto žalostná správa dostala do celého sveta, predstavitelia kráľovstva kontaktovali 15 zahraničných štátov, ktoré sú v Commonwealthe, keďže britský panovník je hlavou štátu aj tam. Patria tam štáty ako napríklad Austrália či Nový Zéland.

Následne sa kontaktuje 36 krajín, ktoré kedysi boli súčasťou Commonwealthu. Verejnosť sa správu o úmrtí panovníčky dozvedela pravdepodobne až niekoľko hodín po jej úmrtí a to prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia kráľovskej rodiny. Predtým mala právo zverejniť túto správu ako prvá BBC. 

Z Buckinhamského paláca potom vychádza dvorník, ktorý bude oblečený do smútočného obleku a na dvere má vyvesiť list o smrti kráľovnej. V momente, keď sa udeje táto situácia, sa na stránkach Buckinghamského paláca zverejňuje rovnaká správa. Oznam sa vyvesí na brány viacerých sídiel kráľovskej rodiny.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Webová stránka kráľovskej rodiny sa zmení na čiernu holdingovú stránku s krátkym vyhlásením, ktoré potvrdia informáciu o smrť kráľovnej.

kráľovná alžbeta úmrtie
zdroj: Reprofoto: royal.uk

Na všetkých sociálnych sieťach vládnych rezortov sa tiež zobrazí čierny banner a ich profilové fotky sa zmenia na erb rezortu. Obsah, ktorý nie je naliehavý, sa nesmie zverejňovať.

„Retweetovanie bude výslovne zakázané, pokiaľ to nepovolí vedúci oddelenia komunikácie ústrednej vlády,“ opisuje Politico.

Priebeh operácie London Bridge

Práce na tomto pláne sa začali konať v 60. rokoch 20. storočia. Ide o spoluprácu medzi kráľovskou domácnosťou, ozbrojenými silami, vládou, kráľovskými parkmi, anglikánskou cirkvou a metropolitnou políciou, opisuje WPC.

„Tento protokolový dokument bol vypracovaný s cieľom pripraviť farskú radu Wroxham (WPC) na smrť vysokého národného predstaviteľa,“ opisuje protokol pre WPC. „Bude sa revidovať dvakrát ročne, aby sa zabezpečilo, že všetky informácie zostanú relevantné.“

Anglicko, sprievod
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Po tom, čo Buckinghamský palác podá oficiálne vyhlásenie, nasleduje 10 dní štátneho smútku. Deň D je označenie za deň úmrtia, každý nasledujúci deň pred pohrebom sa bude označovať ako „D+1“, „D+2“ atď. D+10 je deň, kedy bude prebiehať štátny pohreb vo Westminsterskom opátstve.

Pokiaľ však D+10 nebude vychádzať na nedeľu, bude sa pohreb konať v pondelok, a teda D+11. Kráľovná zomrela vo štvrtok, pohreb by sa tak mal konať v nedeľu 18. septembra.

Po smrti panovníka (deň D) nasleduje D+1 deň, kedy sa vyhlási nový panovník, teda princ Charles bude vyhlásený za kráľa. Vyhlásenie sa uskutoční v Paláci svätého Jakuba o 11:00 alebo o 14:00, pokiaľ bude nedeľa.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Britannica, Britannica , Press Association, RCT , Operation London Bridge, WPC, Politico, Royal, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá