Zákazníka vytočil developer dúhovým osvetlením. Chcel vrátiť peniaze za byt

  • Negatívny komentár na Facebooku neostal bez povšimnutia
  • Firma ponúkla zákazníkovi odstúpenie od zmluvy bez sankcie
  • Na ponuku nereagoval
facebook komentár
Príspevok s negatívnym komentárom, Facebook/CORWIN
  • Negatívny komentár na Facebooku neostal bez povšimnutia
  • Firma ponúkla zákazníkovi odstúpenie od zmluvy bez sankcie
  • Na ponuku nereagoval

Malichernosť Slovákov občas nepozná hraníc. Svoje o tom vie aj spoločnosť Corwin, ktorá stojí hneď za niekoľkými projektami v hlavnom meste. Medzi projekty patrí aj stavba s názvom Blumental Offices, ktorá sa objavila na príspevku na sociálnej sieti Facebook nasvietená do farieb dúhy za účelom vyjadriť podporu LGBTI komunite.

„Kontroverzné“ osvetlenie

Samotný príspevok nijako neinformoval o skutočnej dizajnovej zmene v rámci budov a jeho účelom bolo skôr vyjadriť solidaritu s komunitou, ktorú nedávno postihla tragédia. 

„V našej práci sme sa vždy snažili vytvoriť miesto pre každého – bez rozdielu. To však musí znamenať viac než slová. A o tolerancii iba nehovoríme, ale skutočne ňou žijeme. Aj preto naďalej finančne podporujeme Iniciatívu Inakosť, ktorá bojuje za tolerantnejšie a láskavejšie Slovensko,“ píše sa v príspevku.

Ako zámienka na negatívnu odozvu to však očividne postačilo. Pod príspevkom sa totiž objavil komentár používateľa vystupujúceho pod menom Jozef Stopka, v ktorom, mierne povedané, vyjadril svoju nespokojnosť. „To ste mali povedať hneď, ešte predtým, než ste začali predávať byty. Nič by som od vás nekúpil. Zbytočne ste ma teraz iba na*rali, ďakujem,“ uvádza sa v ňom.

Po reakciách facebookovej verejnosti však na komentár odpovedala i samotná firma Corwin, ktorá údajnému nahnevanému majiteľovi bytu ponúkla výhodnú ponuku. „Dobrý deň, naše hodnoty neskrývame. Ponúkame Vám možnosť odstúpiť od kúpnej zmluvy a vrátenie finančného plnenia,“ reagovala firma.

Autor pôvodného komentára bol však ohľadom ponuky skeptický a Corwin obvinil z toho, že „by určite požadovali pokutu za odstúpenie 5 000 €“. Na túto pripomienku firma reagovala slovami: „Zmluvnú pokutu si nebudeme nárokovať. Pre ukončenie zmluvy a vrátenie zálohy, prosím, kontaktujte naše obchodné oddelenie.

Ponuka platí

Facebooková časť príbehu týmto komentárom končí, no Startitup zaujímalo, či za „zavretými dverami“ nastal nejaký posun. Kontaktovali sme preto spoločnosť Corwin, ktorá nám zaslala vyjadrenie. 

Ponuka uvedená v komentári, a teda odstup od zmluvy bez akéhokoľvek postihu, je údajne reálna. „Áno, v tomto konkrétnom prípade sme pripravení urobiť výnimku a kupujúcemu umožníme odstúpiť od zmluvy bez finančných sankcií,“ uvádza v mene spoločnosti vedúci marketingu a PR Michal Hájek. „Kupujúci nás však v tejto veci zatiaľ nekontaktoval,“ dodal.

Podľa slov spoločnosti však ani zďaleka nejde o ojedinelý prípad. „Na sociálnych sieťach čelíme aj nesúhlasným komentárom pod príspevkami, v ktorých jednoznačne ako spoločnosť vyjadrujeme svoju podporu mieru a tolerancii. Boli sme cieľom viacerých útočných komentárov či už vtedy, keď sme prispeli na pomoc ľuďom postihnutých vojnou na Ukrajine, keď sme finančne pomohli neziskovým iniciatívam v ich aktivitách súvisiacich s pandémiou Covid-19, či keď sme verejne vyjadrili podporu LGBT+ komunite nielen pri príležitosti konania dúhového Pride,“ vysvetľuje Hájek.

pochod ľudí v dúhových vlajkách na podporu LGBTI menšiny v Bratislave
zdroj: SIU

Každá aktivita a úsilie navyše, ktorými sa snažíme zlepšiť život v okolí našich projektov, si však dnes vyslúži kritiku od zopár hlasných nepriaznivcov. Za naše hodnoty sa však nehanbíme,“ uviedol ďalej. Podľa Hájekových slov ide o „firemnú kultúru“, ktorá umožňuje spoločnosti ozývať sa v otázkach, na ktorých jej záleží. A to aj na úkor profitu.

Aj my sa cítime spoluzodpovední za to, akú komunitu ľudí v našich projektoch a štvrtiach vytvárame. Ak práve takáto komunikácia pomôže vytvoriť dobré susedské vzťahy a atmosféru tolerancie medzi nimi, budeme len radi. Nenávistné komentáre ani prípadné odstúpenie od zmlúv na hodnotách, ktoré vyznávame, nič nezmenia,“ zakončil.

Svetlá nikdy neexistovali

Zaujímavosťou je aj samotné osvetlenie, ktoré bolo kameňom úrazu celého konfliktu. Podľa Corwinu Blumental v realite nesvietil v dúhových farbách, pretože také svetlá ani nemá zabudované. Daná fotografia, ktorá bola vopred graficky upravená, bola využitá len za účelom presadiť myšlienku samotného príspevku.

Na upravenej fotke dokonca nie je ani rezidenčná časť projektu, ale ide o Blumental Offices v Starom Meste. Developer tiež prezradil, že dotyčný sťažovateľ si kúpil byt v úplne inom projekte.

Startitup so žiadosťou o vyjadrenie kontaktoval i autora pôvodného komentára, ten však na naše žiadosti do uzávierky neodpovedal. V prípade, že sa vyjadrí, do článku doplníme jeho stanovisko.

Zdroje: Facebook/Corwin, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá