Zakladateľ Alibaby Jack Ma kritizuje Donalda Trumpa. Obchodnú vojnu považuje za poriadnu hlúposť

  • Zakladateľ Alibaby Jack Ma sa pustil do kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý rozpútal obchodnú vojnu
  • Ten zhrnul svoj názor do jednej vety. Vojna medzi najsilnejšími ekonomikami sveta škodí aj samotnej Alibabe
jack
I Have Nothing But Kung Fu
  • Zakladateľ Alibaby Jack Ma sa pustil do kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý rozpútal obchodnú vojnu
  • Ten zhrnul svoj názor do jednej vety. Vojna medzi najsilnejšími ekonomikami sveta škodí aj samotnej Alibabe

Bývalý smoliar a dnes jeden z najbohatších ľudí Číny sa vyjadril k téme obchodnej vojny, ktorú rozpútal kontroverzný americký prezident Donald Trump. Svoj názor predniesol na konferencii v Šanghaji, ktorú mala pod palcom čínska vláda. Všetko zhrnul do jednej vety. „Obchodná vojna je najhlúpejšou vecou na celom svete,“ povedal Jack počas prejavu. Zakladateľ Alibaby sa v minulosti s americkým prezidentom osobne stretol. „Jack a ja sa chystáme urobiť veľké veci,“ povedal nadšený Trump po spoločnom stretnutí.

Jack mal tiež smelý plán, ktorý sa mu však nepodarilo naplniť, práve kvôli „ťahaniciam“ medzi Čínou a USA. Američania sa jeho plánu potešili. Chcel totiž v krajine vytvoriť presne milión pracovných miest. V tom čase sa však nevedelo, že sa americký prezident pustí do boja proti Číne na poli obchodu. Tento krok poškodil vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami. Obchodná vojna škodí nielen Amerike a samotnej Číne, ale má vplyv aj na ďalšie krajiny sveta.

„Tento môj sľub bol založený na základe priateľskej spolupráce medzi Čínou a Amerikou. Súčasná situácia však tento základ zničila. Svoj sľub preto nedokážem zrealizovať,“ povedal Jack. Obchodná vojna medzi oboma krajinami zatiaľ nemá víťaza. Spojené štáty aj naďalej pokračujú vo zvyšovaní dovozných ciel. Čína im tiež nezostáva nič dlžná, aj keď si želá mier.

Jack si myslí, že obchodný styk by mal symbolizovať zhodu a schopnosť komunikácie. Ekonomiky jednotlivých krajín by mali byť otvorené a nie uzavreté. Tento názor zdieľa aj čínsky prezident Si Ťin-pching. Alibaba tiež cíti nepríjemné dopady obchodnej vojny. Ťaží totiž z toho, že dodáva tovar do celého sveta.

Od júna tohto roka poklesli akcie spoločnosti o viac ako 30 percent. Všetci veria, že riešenie príde počas summitu G20, ktorý sa bude konať v Argentíne už tento mesiac. Za spoločný stôl si tu sadne nielen americký, ale aj čínsky prezident. Investori veria, že obaja predstavitelia svetových ekonomík nájdu spoločnú reč.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech