Zakladateľ Google – Larry Page vyvíja potajomky lietajúce automobily

Rišo Néveri / 9. júna 2016 / Business

Google pracuje na autonónmych automobiloch, čo je verejne známa informácia už dlhšiu dobu. Nové pokroky svojich áut hrdo prezentoval aj na tohtoročnej konferencii I/O. Čo sme však nevedeli je fakt, že okrem týchto automobilov a mnohých ďalších projektov pracuje jeden zo zakladateľov spoločnosti naraz s dvoma startupmi, ktoré vyvíjajú lietajúce automobily.

Podľa spoločnosti Bloomberg investoval Larry Page – jeden z otcov giganta Google a terajší CEO jej materskej spoločnosti Alphabet neuveriteľných 100 miliónov dolárov do dvoch startupov, ktoré si stanovili rovnaký cieľ ako slovenský Aeromobil. Pracujú na vytvorení funkčného a cenovo dostupného lietajúceho automobilu.

Larry vlastnil (až doteraz) potajomky startup s názvom Zee.Aero založený v roku 2010 neďaleko centrále Google v Kalifornii, ktorý dnes zamestnáva takmer 150 ľudí. Miliardár podporuje z vlastných peňazí geniálny projekt.. nič extra. Čo však nikto nečakal je, že okrem jedného startupu Larry finančne podporuje aj ďalší startup Kitty Hawk, ktorý pracuje nezávisle od Zee.Aero, ale s rovnakým alebo veľmi podobným cieľom. Výška jeho investície do tohto startupu známa nie je.

Brin-Page-Schmidt-self-driving-car_610x436

foto: cbsistatic.com

Dvaja zakladatelia Google sú dobre známi fanúšikovia Tesly a elektrických automobilov. Dokazuje to aj fakt, že Teslu v minulosti takmer kúpili. A Larry sa nezaprel ani pri jeho ambíciách postaviť lietajúce auto. Podľa informácií, ktoré uverejnil Bloomberg má Zee.Aero až dva elektricky poháňané prototypy takýchto vozidiel, ktoré pravidelne testuje iba na hodinu cesty od Mountain View.

Na fotke nižšie je znázornené zariadenie zo skorého (2011) patentu spoločnosti Zee.Aero, ktorý nám poskytne istú východiskovú predstavu startupu. Zdroje však tvrdia, že ich dnešným cieľom je dizajn výrazne zjednodušiť a dlhodobým cieľom ostáva vytvoriť ľahké vozidlo, schopné poskytnúť pohodlnú a rýchlu prepravu pasažierov podobne ako dnešné automobily.

screen shot 2016-06-09 at 11.25.37.png

foto: USPTO, Zee.Aero

O vozidlách, ktoré Zee.Aero alebo Kitty Hawk vyvíja sa veľa naozaj nevie a stránka prvej spoločnosti toho taktiež veľa neprezrádza. Na diagramoch z patentu má byť lietajúce auto schopné vertikálneho vzlietnutia a pristátia a zahnúť krídla, čo by mu umožnilo parkovanie na tradičných parkoviskách.

Ak by sme chceli porovnať vozidlo od Zee.Aero a Aeromobil, zrejme by sme na žiadne hodnotné závery neprišli. Okrem spôsobu vzlietnutia a pristátia, ktoré, ak sa Bloomberg nemýli má vozidlo od spoločnosti Zee.Aero oveľa praktickejšie v každodennom živote, nič nevieme. Treba však spomenúť, že výšky financií, ktorými disponuje kalifornský startup a slovenský Aeromobil sú podľa dostupných informácií takmer neporovnateľné sumy a nikdy nevieme, čo sa ešte v skicári Štefana Kleina skrýva.

Zdroj: BusinessInsider.com, zdroj titulnej fotografie: nbclosangeles.com

Pridať komentár (0)