Zakladateľ Ponziho schémy ukradol 84 miliónov eur a žil si ako kráľ

  • Na to ako rýchlo zarobiť by vedel určite odpovedať bankár Fabien Gaglio
  • Ten sa rozhodol vybudovať investičný biznis, ktorý mal priniesť svojim klientom rekordné zisky
  • Podobne ako tomu bolo aj na Slovensku, ani tu sa klienti nedočkali, ani ziskov, ani spravodlivosti
ponzi schéma
flickr.com
  • Na to ako rýchlo zarobiť by vedel určite odpovedať bankár Fabien Gaglio
  • Ten sa rozhodol vybudovať investičný biznis, ktorý mal priniesť svojim klientom rekordné zisky
  • Podobne ako tomu bolo aj na Slovensku, ani tu sa klienti nedočkali, ani ziskov, ani spravodlivosti

Ponziho schéma je v súčasnosti veľmi rozšírenou formou „zarábania peňazí.“ Online svet umožňuje rýchlo a ľahko vytvoriť rôzne podvodné systémy, ktoré sa tvária ako seriózna možnosť pre každého. Mnoho ľudí zaslepí vidina nerealistického zhodnotenia investície a nalejú do týchto „tovární na peniaze“ svoje posledné úspory. Často však skončia na mizine. Ponzi schémy totiž nemajú dlhú životnosť a väčšina z nich po nejakom čase skončí. Ľuďom tak ostanú oči pre plač. Niektorí z nich podajú žaloby a sem-tam sa stane, že zvíťazí spravodlivosť.

Charles PonziZobraziť celú galériu (3)
zdroj: wikimedia.org

Na počiatku tohto fenoménu bol človek menom Charles Ponzi. Tomu sa podarilo v priebehu roku 1920 vylákať od dôverčivých investorov 12,6 milióna eur. Po obvinení z podvodu putoval do väzenia. Aj keď po prepustení chcel svoj veľký úspech zopakovať, nikdy sa mu to už nepodarilo. Ponziho schémy sú vysoko rizikové investície, kde väčšina ľudí príde o svoje peniaze a malý zlomok skončí s pomerne solídnym ziskom.

Podobné schémy fungovali aj na Slovensku. Jednou z tých najznámejších bola neslávne známa BMG Invest. Aj napriek výstrahám skúsených odborníkov do podobných spadnú každoročne aj vysoko postavení ľudia – podnikatelia a umelci z celého sveta. Podobne to bolo aj u Hottinger & Partners, za ktorou stojí 39-ročný bankár žijúci na Francúzskej riviére – Fabien Gaglio, ktorého sen sa rozplynul v roku 2013.

Raj pre investorov

Spolu so svojím spoločníkom Jeanom-Françoisom de Clermontom sa pasovali do rolí riaditeľov.  Klienti sa chytali ako muchy do siete pri prísľuboch nízkych daní, obrovského zhodnotenia a diskrétnosti typickej pre švajčiarske banky. Neodolateľné pasce pre neskúsených. Akonáhle však začal prúd nových investorov vysychať, nastal postupný pád. Nevyhnutný osud podobných schém.

Nespokojnosť klientov začala narastať a neostávalo nič iné, ako v rámci zachovania pocitu, že sa vlastne nič nedeje, použiť na vyplatenie nespokojného klienta peniaze iného klienta. Keď už to ďalej nešlo, nezostávalo nič iné ako vymýšľanie rôznych výhovoriek, prečo výplaty meškajú. V tomto prípade sa celý biznis podarilo držať na hlinených nohách po dobu rekordných 15 rokov.

Písal sa 23. január 2013, keď sa jeho partner Jean rozhodol „jemne a nežne“ oznámiť svojim klientom, že pravdepodobne svoje peniaze už nikdy neuvidia. Nastala panika. Jedenásť z nich sa rozhodlo obrátiť na súd a podalo žaloby na Gaglia aj na celú firmu. Gaglio sa snažil vykľučkovať z celej napätej situácie po svojom. Jeho cieľom vraj bolo vytvoriť pre klientov také podmienky, aby ich peniaze rekordne rástli.

Zakladateľ na mizine

Čo však z toho, keď bývalému riaditeľovi mnoho na rozdávanie nezostalo. Jeho život totiž pripomínal jednú veľkú rozprávku. Peniaze rozhadzoval plným priehrštím. Cestoval súkromnými lietadlami, trávil luxusné dovolenky, zbieral drahé diela známych autorov.

umenieZobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Niekoľko týždňov pred Gagliovým priznaním na polícii tieto diela niekto ukradol. Náhoda? Ktovie. Samotnému vinníkovi, ktorému podľa jeho výpovede nezostalo takmer nič, bola udelená pokuta vo výške 150 000 €, ktorú by mal dokázať zaplatiť. Okrem finančného odškodnenia si mal posedieť 5 rokov v chládku vo väzení v Luxembursku za činy, ktoré v tejto krajine spôsobil.

Po odpykaní celého trestu sa môže vrátiť do svojej luxusnej prenajatej vily v blízkosti Cannes, kde ho nedočkavo čaká jeho rodina. Poškodení klienti, samozrejme, v spravodlivosť neveria, ale existuje malá nádej. V roku 2013 sa do prípadu obuli aj vyšetrovatelia zo Ženevy. Dodnes však obvinenie nepadlo. Ocenenie za najväčšiu Ponziho schému v histórii USA drží dnes už neslávne známa online aukčná hra ZeekRewards, ktorá pripravila viac ako dva milióny investorov o viac ako pol miliardy eur.

zdroj: bloomberg.com, wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech